Ukryta partycja linuxa na kompie kupionym z vistą

wczoraj zgrywałem dane z uszkodzonego laptopa asusa za pomocą ubuntu, następnie włączyłem gparted by sformatować dyski i ku mojemu zdziwieniu obok partycji z vistą, recowery i dysku lokalnego była partycja ext 16GB i partycja swap, pod ubuntu nie było widać tych partycji

właściciel tego nie instalował bo nawet nie potrafi

skąd taka partycja i po co?

a jak miałeś dokładnie podzielony dysk?

Może producent? Albo ciekawy syn właściciela… Chciał zainstalować, ale instalacja nie powiodła się. GRUB-a nie ma, ale ślady (na pierwszy rzut oka niewidoczne) pozostały. Czyli najprawdopodobniej nieudana instalacja lub producent coś namieszał…

A mi się zdaje że to jest właśnie ta ukryta partycja recowery, miałem kiedyś podobny problem…

Może w sklepie instalowano Linuksa na komputerach, które stały na wystawie :slight_smile: W MediaMarkt można spotkać Mandrivę ale ona w większości uruchamiania jest z płyty w trybie LiveCD, więc instalacja odpadała :slight_smile: Sprawdź czy ta partycja 16GB jest w ogóle niewidoczna i jeśli tak to sprawdź jaką ma flagę przypisaną, jeśli hidden no to ukryta, wtedy można wnioskować że widocznie producent coś kombinował. Partycja swap w ogóle nie jest widoczna w systemie i nie powinna być.

Pozdrawiam!

dysk składał się z 2 głównych partycji

  1. recovery, OS Vista, dane

  2. ext (bodajrze 3), swap i chyba coś jeszcze, ale nie pamiętam dokładnie, partycje były zablokowane, tak że nie mogłem ich usunąć ani sformatować

syn właściciela nie potrafi na blaszaku przeinstalować XP tak że wątpię by by się zabrał za obcego mu linuxa

partycja recovery do visty była oprócz tych,

na uruchomionym ubuntu z karty pamięci nie było widać tych inuxowych partycji

dysk wraz zresztą laptopa pojechał do serwisu tak że nie mogę podać więcej szczegółów.

ale jak wróci na pewno sprawdzę dokładniej tą partycje