Ulepszanie komputera do 600 zł

Witam. Otóż mam komputer stacjonarny, sędziwy, nie powiem :stuck_out_tongue:

specyfikacja:

procesor-intel pentium 4 520 2,8 ghz

płyta- fujitsu-siemens ms-7058 intel i915p(* nie jestem pewny)

karta graficzna- Vertex radeon hd 4850 1 gb 256bit

ram- ddr 2x 512 mb 400 mhz

dysk twardy- seagate, nie pamiętam modelu, wiem, że 4200 obr/min. 750 gb

zasilacz- feel 420 w

niedługo wpadnie mi trochę kasy a mianowicie 600 zł.

Komputer już nie radzi sobie z grami typu W.O.T. czy też crysis 2, to wiadomo, ale chciałbym za te pieniądze jakoś maksymalnie go zoptymalizować, szczególnie pod gry. Z góry dzięki za pomoc :smiley:

Cześć

Zacznij zbierać na nowy, to jedyne sensowne rozwiązanie. Tego nie opłaca się już modernizować.

Masz fajną kartę, za 600zł możesz kupić dobrą bazę w postaci procesora, płyty głównej, zasilacza i RAM-u, a za jakiś czas wymienisz kartę, np. na 7750, bo opchnięciu HD 4850 wystarczy dozbierać ze 120zł i pograsz sobie w Crysisa 2 na full

Dokładnie - masz już tak leciwy sprzęt, że raczej nie warto wydawać takiej kasy na podzespoły, których w przyszłości nie wykorzystasz.

Lepiej wymienić bazę, czyli płytę + procek + pamięć, a resztę dokupić później po uzbieraniu kasy. Skok wydajności będzie wtedy dużo większy.

I musisz pamiętać, że pamięci DDR3 są znacznie tańsze niż stare DDR czy DDR2, poza tym nowe części są na gwarancji (2-3 lata).

www.esc.pl

Procesor: AMD Athlon II X3 450 /3.2GHz, 1.5MB, 95W, BOX, AM3/ 230 zł

Płyta główna: AsRock 970 Pro3 /AMD 970, AM3+/ 249 zł

Pamięć RAM: Kingston 4GB 1600MHz CL9 HyperX Blue 110 zł

Zasilacz: OCZ CoreXStream 500W 159 zł

Grafika zostaje.

Obadaj model HDD (Speccy, SIW).

Suma: 748 zł

Uzbierz 150zł, taniej się nie da. A ten twój zasilacz może coś zaszkodzić więc nie warto ryzykować.

Nie warto brać pamięci 1600 weź 1333 od goodrama kosztują ~ 100 zl. A jeśli boisz się że to zła firma to dopłać do pariotow albo kingstonow ale 1333 cl9.

Można jeszcze extremalnie ciąć koszty na procesorze ale to raczej nie ma sensu.

Jeśli możesz wziąść obudowę ze starego kompa i sprzedać tego pentiuma +50zl

To można coś na intelu złożyć- zaraz napiszę tylko wejdę na kompa bo właśnie pisze z telefonu.

ok mogłoby się wydawać, że intel strasznie drogi ale tak nie jest no może pomijając i7 extreme :stuck_out_tongue:

Procesor: http://www.esc.pl/product_info.php?manu … s_id=43191

Płyta tu są dwie do wyboru Ta super tania http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=38735 Bez zbędnych ■■■■■ół ale obsłuży wszystkie sandy i ivy i3 i5 i7 Tak wiec sądząc po twoim pentiumie żadko wymieniasz sprzęt a za 5-7 lat wsadzisz takiego i7 który będzie BARDZO tani i powinien dawać radę (coś jak dzisiejsze c2d i quady przy i5 ale ciągle dają radę) Lub jakąś tańszą na H61 i dołóż do 860 (nie znam się na H61 ale chyba wszystkie podobne są poprostu mało czytałem na ich temat)

A druga płyta to http://www.esc.pl/product_info.php?manu … s_id=47589 już na chipsecie B75 ma sata 3 i usb 3 i inne takie jak 4 sloty na ram radiotory i świetną kartę dzwiękową.

Ramy mogą być jakie chcesz 1333 cl9 Parioty kingstony goodramy. 110 zł

karta zostaje potem do tego celerona możesz wsadzic HD7770 i nie będzie jej oraniczał.

zasilacz może być ten z cytatu lub jakiś XFX 450W lub jak masz kasę XFX 550W-ale ten kosztuje 250zł :o

I wychodzi 680zł z droższą płytą 150+260+110+150=670zł do tego 10zł jak chcesz usługę złożenia kompa czy wysyłka.

A teraz powiem czemu nie brałem zestawu na p67 lub z77 (do podkrecania)

płyta kosztuje 320zł+

Proc i5 2500k 800zł :o

zasilacz jakiś 550W od XFX lub 600W od innych firm(dobrych)

chłodzenie 120zł

do tego opcjonalnie dobrze chłodzona obudowa 2x wentylator przód i tył

i wychodzi 800+250zł+320zł+120zł+120(obudowa)=1610 !!

dzięki, zastanowię sie nad tym. Ale czytałem także o procesorach intel pentium g 800. Cena jest trochę wyższa,a mianowicie chcaiłem zapytać czym się one różnią. Myślałem także nad AMD Athlonem II x4 640 za 250 zł, czy będzie on miał wyższą wydajność od w-w Intelów?

P.S a na nowy komputer na razie nie mam co zbierać, gdyż na wakacjach dostanę nowy, a ten będzie dla brata :slight_smile:

W drugim kompie mam Athlona x4 635 2.9ghz 4 gb ramu i Asus HD5670 hmm komputer ciągnie WOTa na srednio-wysokie (trawa średnia, tekstury wysokie i tak na zmiane) przy stabilnych 50FPS zdarza się 35 a czasami 80 FPS ale nigdy poniżej 30 tak samo crysis 1,2,3 na wysokich tylko bez AA i innych ■■■■■ół. Ale na AMD nie wsadzisz nic więcej phenom x4 to szczyt w bulldozery nie ma się sensu pchać a te nowe FXy też trochę kosztują i nie są tak wydajne. Oczywiście jeśli zajmujesz się obróbką wideo itp. to im więcej rdzeni tym lepiej ale dzisiaj mało która gra wykorzystuje 4 rdzenie a połowa 2 rdzenie a druga połowa tylko 1.

Kiedyś byłem za AMD ale zobaczyłem jak jest naprawdę i uważam, że intel teraz jest bardziej przyszłościowy. Jedynie uważam, że karty od AMD są lepsze od GF w swojej cenie.

A u intela zmienisz procesor i już masz nowoczesny komputer a ten g550 jest wart swojej ceny i jeśli przesiadać się to tylko na i5/i7 wg mnie nie ma sensu bawić się w i3 to tylko 2 rdzenie i niby jest szybszy od phenoma x4 6XX ale większą rolę odgrywa grafika a do tego g550 możesz wsadzić HD7770 i nie będzie jej ograniczał albo HD7850 tu może jakieś 10-20% ograniczenia ale potem wsadzisz i5 i karta pokaże co potrafi.

W kwietniu będę składał kompa na G550 z MSI B75a-g43 i do tego karta z drugiego kompa HD5670.

Albo możesz poczekać do czerwca ?? na nowe procesory Intela Hanswell (czy jakoś tak wpisz w google to cię poprawi) z podstawką 1150. Jeśli AMD wypuścił by podstawkę AM4 to może i by było warto ale teraz Am3 to staroć i raczej nie warto.

A czy będzie miał większą wydajność to zależy jeśli program obsługuje 4 rdzenie to + dla athlona jeśli tylko 1 to raczej na równi ale różnica wynosi 100zł ale raczej nie wykorzystasz w całości procesora.

Athlon X4 640 ma wydajność jednego wątku słabszą o jakieś 10% od c2d E8400 a G550 jest szybszy od E8400.

Pozatym róznica w wydajności G550 a g860 jest naprawdę znikoma a róznią się ceną.

Możesz sobie zobaczyć jak chodzi mi WOT z frapsem. Mam parę filmików na YT mogę ci wysłać link na priv. bo nie wiem czy jak napisze normalnie to nie będzie reklama.

o zobacz jak sobie radzi g530 (słabszy od g550)

o proszę tu masz testy Pentium g840 vs g550 w single 6% a w dual core tylko 2%. raczej nie warto przepłacać za parę % wydajności.

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Pentium-G … leron-G550

i AMD athlon x4 640: http://cpuboss.com/cpus/Intel-Celeron-G … -II-X4-640

^^ Polecam kliknąć view detail przy single core perfomance i multi core… albo zjechać do dołu stronu jest tam parę fajnych wykresów pokazujących co i jak.