Ulepszenie laptopa


(Lukasz13131) #1

Witam.

Można by ulepszyć jakoś mojego laptopa? Ponieważ mnie na nowego nie stać a on już ma ok. 4 lata i w niektórych sprawach lubi przymulić...

Dokładny opis mojego laptopa: http://bit.ly/zczgUe http://bit.ly/zHies8

System: Windows XP Professional

Ram: 2GB 667MHz (1 z 2 slotów wolnych)

Jest świeżo wyczyszczony z syfu itp. Największe wady to głośność wentylatora i akumulator który trzyma ~5 minut...

Dokupiłem mu dysk zewnętrzny 500GB, myszkę i podstawkę chłodzącą.


(Veers) #2

Można dołożyć pamięci, wymienić dysk (najlepiej na SSD od razu - choć to niestety boli kieszeń), wymienić wentylator (skoro czyszczenie już mu nie pomaga), kupić nowy akumulator (ponieważ obecny jest już zużyty do granic możliwości).


(Lukasz13131) #3

Jaką pamięć byś polecił? A z kasą to ledwo ale cos uzbieram :wink:


(Veers) #4

Czysta_biel - wymiana (dołożenie) pamięci niewiele ci da. 2 GB SODIMM DDR2 kosztują w tej chwili jakieś 130 zł (nowa). Moim zdaniem - po prostu nadszedł czas by zbierać na nowy sprzęt, lub pogodzić się z niedomaganiami obecnego by zajeździć go do upadłego.


(stream) #5

Na początek polecam przeskanować dysk programem HD Tune Pro 5.00 by wykluczyć ewentualne problemy z dyskiem twardym. Dyski w laptopach często ulegają awarią, uszkodzeniom także to rutynowa czynność.

  • a) pobierz i zainstaluj program

Jeśli już naprawdę bierzesz się za porządki to polecam również sformatować dysk i zainstalować system na nowo, pamiętając o zainstalowaniu sterowników płyty głównej, grafiki, dźwięku itp.

No i oczywiście optymalizacja systemu - #ZAAWANSOWANE - Ciebie dotyczy tylko do do czego podesłałem link. Po otwarciu tego linku powinien Ci się pojawić post z nagłówkiem #ZAAWANSOWANE i tylko tą czynność wykonujesz, która jest w tym poście.

Zabezpieczyć system lekkim oprogramowaniem antywirusowym - avast! Free Antivirus, a zaporę zostawić tą systemową.

Bateria: http://allegro.pl/bateria-toshiba-a300-1ed-a300-1lt-7800mah-i2070731887.html - 239,99 zł

Czy czyściłeś laptopa w środku (kurz na wentylatorze/radiatorze)? Jeśli nie, to wykonaj następujące czynności

  • a) wyłącz laptopa, odłącz zasilanie sieciowe, wyjmij baterię

Dobrze byłoby go rozkręcić i porządnie wyczyścić z kurzu, ale nie wiem jakie są twoje zdolności manualne.

Pozdrawiam!


(Lukasz13131) #6

A może da się jakoś procesor wymienić na szybszy? Czy w laptopach trzeba się męczyć na "stock"-owych?

System był formatowany niecały miesiąc temu. Nawet nie ma dużo aplikacji uruchamiających się podczas startu, ponieważ co jakiś czas usuwam te przybywające rejestry odpowiedzialne za autostart... Dysk był formatowany tą dłuższą opcją na ntfs.

Sterowniki są aktualne. Nie ma "nieobsługiwanych" urządzeń.

Rejestr (#ZAAWANSOWANE) - Zrobione!

Avast - Zrobione!

Wyczyszczony kompletnie. Ponad tydzień temu rozkręciłem go do prawie maksimum. Pomiędzy wentylatorem a radiatorem był dywan, więc go wyczyściłem. Wiatraczek i radiator też.

Tą baterię widziałem już trochę czasu wcześniej ale ok. 250zł to trochę dużo, więc muszę zbierać... Ważniejsza byłaby wymiana tego huczącego wentylatora a akumulator na drugim miejscu ponieważ komputer stoi na biurku i robi jako stacjonarka. Bateria robi jako UPC ponieważ do niczego innego się nie nadaje :smiley:

Kontroler dysku jest ustawiony na compatibility (XP nie ma sterowników SATA które pozwalają włączyć AHCI) Ale jak coś to mogę zrobić to też i na Win7 z włączonym AHCI.