"Ultra66 Bios is not installed" problem

Witam wszystkich. Ostatnio odziedziczyłem stary komputer który bardzo chciałbym postawić na nogi. Oparty jest on o płytę głowną MSI Bx Master i o procesor Celeron 666Mhz (tak go płyta widzi) dodatkowo dysk baracuda 4 40Gb. Wszystko było by ok tylko jak odpalam kompa wyświetla sie komunikat jak w temacie. Jaka może byc tego przyczyna? troszke szperałem wymienilem wszystkie ramy itp przetestowałem zrestartowałem bios. wszystie diody swiecą na zielono na plycie czyli IMHO pod wzgledem sprzetowym wszystko jest ok. Jakies sugestie ? sposób rozwiazania tego problemu ?

2ga sprawa jak juz soe to wyswietli i przechodzi dalej to wywala komunikat brak pliku NTLDR troche na ten temat czytałem i moze bym nawet wiedział co z tym fantem zrobic ale jest jeden problem tam nie mam zadnego windowsa zainstalowanego dysk jest czysty ja chce na nim zainstalowac linuksa ale sie nie da bo jest ten komunikat czy macie jakis pomysł jak się tego pozbyc ?

bede wdzieczny za kazda pomoc :wink:

Chip BX obsługuje max ATA33 - chyba że to nie ten chip lub jest dodatkowy kontroler IDE na płycie.

Wygląda że dysk nie jest czysty - próba instalowania 2000/XP.

Usuń z dysku partycje wszystkie - załóż i sformatuj na NTFS i masz.

JNJN a co to oznacza ze obsluguje max ATA33 ? ten dysk na nim nie pojdzie ? to jest powodem wyswuetlania tego komunikatu jak w temacie ? jak sie z tym uporac ?

Update:

w internecie znalazlem info i pisze ze obsluguje max Ata66

to ta płyta: http://www.tomshardware.pl/motherboard/ … bx-10.html

To musi mieć dodatkowy kontroler IDE na płycie i dodatkowe gniazda IDE na płycie - sprawdź.

Może trzeba założyć taśmę sygnałową 80 żyłową,40 żyłowe max do ATA 33.

JNJN hmn spróbuje

jesli chodzi o kontroler dodatkowy to tak ma go takie niebieski zlacza.

Ale czy jesli chodziloby o taśmy to czy jak by nie pasowały to wogole by nie wykrywało dysku ?

A powiedz jeszcze czy pomimo tego błedu można jakos zainstalowac system i działac normalnie z komputerem ?

JNJN To teraz jeszcze jedno pytanko.

W biosie nie ma opcji kolejnosci botowania dyskow (nie wiem czemu sporo widizalem biosow na oczy ale w tym nie ma) i dlatego zeby odpalic cos z CD podlaczymen go na IDE1 na master a dysk na IDE2 tez master ale mimo wszystko nie chce bootowac z płyty :frowning: masz jakis pomysł jak sie z tym uporac ?

Jeśli zastosujesz taśmy 40 żyłowe do urządzeń ATA66 i wyższych będą pracować,ale max transfer będzie do ATA33.

Napędy CD podłączaj do gniazd IDE płyty - I kanał IDE zworka na napędzie Master.I powinna być opcja zmiany bootowania w biosie - poszukaj plus instrukcja do płyty.

A z błędem to zrób co pisałem,przy instalacji systemu,usuń wszystkie partycje z dysku,załóż i sformatuj i wgrywaj system.

Fakt JNJN jak zwykle racje miałes była opcja bootowania ale w taki dziwaczny sposób :wink:

no ale przynejmniej moge teraz zainstalowac cos co do mojeje sprawy to sytuacja wyglada tak:

-wymieniłem tasmy na 40żyłowe i dalej bez zamian komunikat o Ultra bios sie wyswietla ;/ moze trzeba cos w biosie zmienic ?

-wczesniej nie zawracalem glowy ale po uruchomieniu kompa od razu przed testem pamieci wyswietla sie komunikat że system zachowuje sie abnormal (na czerwono) zeby zaczac sprawdzanie pamieci i dalsze logowanie trzeba jakis klawisz wcisnac. Czego to moze byc wina ?

moze mnożnik procka zle ustawiony ? albo to ze nie mam zadnego wentylka pod port płyty głownej podłączonego, jak myslisz ?

Dziękuje za dotychczasową pomoc :wink:

Bo masz zastosować taśmę 80 żyłową,dysk podpięty do dodatkowego kontrolera IDE I kanał zworka na dysku na Master,dysk musi być ATA66/100/133.

Zrób reset biosu baterią,sprawdź ustawienia w biosie dysku,kontrolerów IDE i reszty.Pomoc instrukcja do płyty głównej.

Sprawdź wszystko - może coś uszkodzone.

hmn instrukcji nie mam niestety bo to komputer podarowany. Czyli mam rozumiec ze mam podmienic tasmy w napedach i je podlaczyc do tych niebieskich złącz na płycie głownej ? W wyniku czego nie bedzie tego komunikatu a dodatkowo bedzie lepszy (szybszy) transfer. Dobrze rozumie (tak na chłobski łeb :wink:

Tylko taśma dla dysku ATA66 który jest podpięty do dodatkowego kontrolera IDE ATA ma być 80,napędy CD mogą być na 40 podpięte do kontrolera IDE płyty.I dobrze rozumiesz.

Lub ignorować komunikat o ATA 66 lub może można komunikat wyłączyć w biosie.

I google i szukaj instrukcji.

JNJN wszystko gra :slight_smile: dzięki twoim poradą rzecz jasna. Jeszcze raz serdecznie dziękuje. pozostalo mi skonfigurowac siec bezprzewodową pod linuksem. ale to juz inny dział :wink: