Upgrade do Windows 7


(Mnd017) #1

Witam,

Teraz chyba każda marka laptopów oferuje, że jeżeli kupisz laptop z Vistą to w momencie kiedy wyjdzie Windows 7 - będzie możliwa darmowa aktualizacja.

Co jeżeli laptop ma ukrytą partycję z kopią systemu?

Kiedy już wymienię Vistę na Win7 to będzie możliwość recovery z partycji do ust. fabrycznych ale i do Windows 7?

Pozdrawiam,


(Thunderbolt) #2

Nie. Przywracanie z ukrytej partycji spowoduje powrót do Windows Vista. Jest to po prostu obraz systemu skonfgurowany tak, aby sam się rozpakował kiedy uruchomisz przywracanie. Nadpisuje on każde inne oprogramowanie znajdujące się obecnie na dysku (to tak jakbyś sformatował partycję). Rozwiązaniem może być instalacja Windowsa 7 jako drugiego systemu, wtedy przywracanie z ukrytej partycji nadpisze tylko partycję z Vistą (choć na moim laptopie jeżeli np. zrobię 2 partycję i uruchomię przywracanie systemu to po skończeniu będę miał znów 1 partycję, więc z tym też trzeba uważać).

Moim skromnym zdaniem kiedy już zainstalujesz Windowsa 7, możesz spokojnie usunąć ukrytą partycję. Co do sterowników to jeżeli producent przystąpił do tego programu z uaktualnianiem Visty do Win 7 to powinien dostarczyć też kompatybilne sterowniki (no chyba, że te co masz już takie są).

Może też być tak, że dostaniesz płytkę, która nadpisze obraz dysku w ukrytej partycji, ale raczej w to wątpie. Prawie na pewno dostaniesz tylko płytkę z systemem i ew. nowe sterowniki jeżeli miały by być potrzebne.


(mati75) #3

Prawdopobnie będą rozdawać recovery-DVD windowsa 7.


(Thunderbolt) #4

Rarczej będą dawać obrandowaną płytkę z systemem. Aby recovery-dvd działalo potrzeba partycji recovery z danym systemem. A on takowej z Win 7 nie ma.


(Mnd017) #5

Więc? Co tak na prawdę oznaczą ten upgrade do win7?

Dadzą mi płytke z Windows 7, ale co z tego jak po recovery bede miał dalej Viste? To troche nie logiczne:/


(Thunderbolt) #6

Usuniesz sobie ukrytą partycję stworzoną przez producenta i stworzysz własną za pomocą programu Norton Ghost, lub w ogóle jej nie zrobisz i będziesz instalować Windows 7 tak jak to się robi na zwykłym PC. Proste. IMHO partycja recovery jest rozwiązaniem dla ludzi którzy nie znają się na komputerze i chcą za pomocą paru "pyknięć" mieć działający laptop. Otwierają manual wciskają F8 lub inny klawisz itd. i za pare minut mają działającą Vistę ze sterownikami i wszystkim. A jeśli chcesz mieć wszystko skonfigurowane i "dopięte na ostatni guzik" to musisz zając się tym wszystkim sam (co nie jest aż tak trudne jak się początkującym wydaje).