Upgrade kompa do 2000 zł lub ew nowy komp

Witam, mam komputer taki jak w podpisie, zebrałem już trochę kasy i mam zamiar dokonać jakieś modernizacji mojego PC. Mam w głowie 2 scenariusze:

  1. Dokupienie płyty na Core i5 i procka np.i860 + jakieś pamiątki OCZ’ta

  2. Sprzedaż tych podzespołów które aktualnie mam (myślę że bym dostał za płyte+proca+grafike+ram jakieś 1,2-1,3k zł)

Jest jeszcze jedna opcja która mi się najbardziej podoba, czyli poczekanie na 32nm i płytki na H57

Co o tym myślicie?

Sprzęt masz spoko, jedyne co bym wymienił to grafikę na np. GTX 285 2GB i monitor 24" Full HD. Reszta jest OK. Nie ma takich gier i długo jeszcze nie będzie (przynajmniej cały przyszły rok), gdzie Twój sprzęt się zachłyśnie i zabraknie mu mocy, by odpalać je np. w Full HD i AAx4. Producenci z roku na rok wykorzystują te same engine’y gier, a to sugeruje tylko niewielkie zmiany w zapotrzebowaniu na moc, a nie przełomowe technologie, wykorzystujące znacznie większą moc obliczeniową. A do reszty rzeczy, czyli praca i filmy w zupełności wystarczy to co już masz. Core i7 oraz i5 to nowatorskie rozwiązania dla świata rozrywki, które nie są jeszcze w pełni wykorzystywane w grach. Quady w tym temacie dopiero raczkują, mimo że są już na rynku jakiś czas i chyba żadna inna gra poza GTA IV nie czerpie intensywnie tak z tego typu CPU.

hmm no w sumie masz racje, chyba pomyśle nad jakimś monitorkiem, ale co do grafiki to chyba wole poczekać na niższe ceny HD5850 ew HD5870, bo po tym co ostatnio Nvidia wyprawia z tymi kartami-fakami to myślę że po prostu nie mają z zanadrzu żadnego asa w rękawie…

Podstawowe pytanie: w czym niedomaga obecny komputer? Tnie się w jakiejś grze? Wolno działa jakiś program? Masz za mały monitor? Za słaby dźwięk (ze względu na głośniki/słuchawki bądź kartę dźwiękową)? Bo aktualizacja podzespołów dla samej aktualizacji mija się z celem. Poza tym chyba faktycznie dobrze będzie poczekać na okres poświąteczny, a zmianę grafiki po premierze Fermi.

BTW, jaki(e) masz dokładnie dysk(i)? Jaka obudowa? Pod jakie podstawki jest przystosowane Twoje chłodzenie (ew. czy można dokupić przejściówki)?

W sumie, to brakuje mi trochę RAMu np. w Crysie, Wolfenstein itp. Co do dysków to mam Samsunga HD300LJ i Seagate’a ST3250410 do tego jeszcze jak przenośny dysk używam Segate’a 120GB 2,5". Obudowa to jakaś bardzo tania kupiona od niechcenia, żeby gdzieś sprzęt umieścić, to chyba jakiś I-BOX. Co do chłodzenia to oczywiście mam kompatybilność z LGA1156 a do 1366 muszę dokupić przejściówkę. A jeszcze wracając do pamięci, to chętnie bym kupił coś na DDR3 w końcu mam płytkę złączami DDR2 i DDR3 tyko nie wiem dokładnie czym np. moduł 1600Mhz będzie pracował u mnie na płycie skoro maksymalną obsługiwaną wielkością wg producenta jest 1333MHz…

Rozumiem, że wykorzystanie RAMu podczas gry przekracza 2GB i to jest główna przyczyna niewystarczającej płynności gry? Faktycznie może być trochę za mało. Oczywiście potrzebujesz zestawu 2x2GB DDR3, jak domyślna częstotliwość będzie za wysoka na Twoją płytę, to się dostosuje te pamięci i na przyszłość będą w sam raz. I pamiętaj, że dużej różnicy w wydajności między poszczególnymi modelami nie ma.

W Esc masz np:

GoodRam 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9 310zł

G.Skill 4GB (2x2GB) 1333MHz CL8 HK 339zł

GoodRam 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9 340zł

A-Data 4GB (2x2GB) 1333MHz CL7 Extreme Edition 369zł

I myślę, że coś pokroju A-Daty mogłoby być dobrym rozwiązaniem, a na nowej płycie jak będziesz kręcił, to zwiększysz opóźnienie i napięcie wyższe dasz.

Dysk przyda się wymienić w przyszłości, poczujesz różnicę między obecnymi dyskami (500GB/talerz robi swoje), a swoimi. W LGA1366 nie ma co się pchać, i5-750 jest bardzo dobrym procesorem, akurat na Twoje wymagania i nie będziesz musiał zmieniać chłodzenia.

hmm… no tak, chyba jeszcze poczekam z miesiąc, i zobaczę wtedy co się będzie działo na rynku, wtedy jeszcze trochę kasy zbiorę i będzie można kupić coś właśnie na Core i5

No to już poczekaj do stycznia, jak po świętach ceny trochę spadną i może w końcu będzie premiera Fermi, przez co ceny kart graficznych dodatkowo pospadają.

Nie lepiej kupić konsolę? No chyba że masz za dużo kasy zbędnej… :slight_smile:

jak bym nie miał co z kasą robić to może tak, jak gram to okazyjnie, i to tylko w najnowsze tytuły… Najważniejsze dla mnie są duże możliwości podkręcenia kompa, i kompatybilność z nowym sprzętem/możliwość testowania oprogramowania… zajmuje się naprawą/serwisem/składaniem kompów więc często potrzebuje przestestować działanie jakiegoś systemu, sterowników, lub programów.

To będzie bardziej opcja do biura, bo to mimo wszystko będzie tylko 2 rdzeniowiec z badziewną zintegrowaną grafiką…

A jeśli i5 to wg mnie nie ma sensu przepłacać i lepiej zostać przy i750 i jego kręcić… dodatkowe rdzenie “logiczne” są bardzo miłym dodatkiem jeśli zależy ci na benchmarkach… albo gdybyś miał tylko 2 rdzenie fizyczne do dyspozycji… w przypadku 4 rdzeniowca to faktycznie wyrzucanie pieniędzy w błoto i jeśli już to lepiej iść w stronę i7 920 z uwagi na 3kanałowy kontroler pamięci i dość spore prawdopodobieństwo że to na tą platformę wyjdą 32nm i9’tki.