Upgrade komputera - co lepiej?

W zasadzie wyjdzi enowy komp no ale nic ;] . Przeznaczenie to programy CADowskie i glownie zalezy mi na renderingu - szybkosci jego. Komputer bedzie uzywany tylko do pracy.

Wstepnie wybralem takie podezespoly :

  • plyta gigabyte GA 8I945PL - G INTEL 945PL

  • Pentium D 805 2,66Ghz

  • Goodram DDR2 2x512 533 Mhz

  • Samsung 160 SATA II

Teraz pytania :

Jaka karta graf ? Myslalem nad tymi 2 :

  • Radeon X600 PRO 256mb

  • GeFroce 6600 256 DDR2

Karta w cenie do 350 zl max ( chyba ze kupno dysku 80Gb ? Wtedy plus 100 zl ale chyba warto dysk nieco wiekszy kupic juz ).

Pytanie kolejne wlasnie dotyczace dysku : czy jest sesn doplacac do dysku z pamiecia podreczan 16mb zamiast 8mb ? czy dysk RAID pracuje sprawnie i szybciej ? I Czy tego typu kontroler zamontowany na plycie jest dobry i jest sens taki dysk kupowac ? Nie wiem czy warto doplacic okolo 100-150 zl do wlasnie taie dysku i czy odczcuje poprawe pracy ( moze lepiej zainwestowac w pamiec ? co i tak pewne pozniej zrobie ;] )

PS Moze znacie dobre sklepy ( najlepiej Lodz ) badz internetowe ale z mozliwoscia zakupu na raty ?

Budzet max 2000 zl na te czesci.

thx za pomoc i pzdr

Platforma Intela do tego celu jak najbardziej , jeżeli zależy Ci na szybkości działania to napewno nie zaszkodzi dołożyć pamiątek 2x 1024, i nie żałuj kasy na grafike również podstawa w tego typu programach , co do płyty gł gigabyte znacznie lepiej wykonane ale pod AMD , niestety pod intela bardzo awaryjne , nie wiedzieć dlaczego, może coś z Epoxa byłoby lepszego, a procesor nie zabardzo wiem który jest lepszy i nowszy technologicznie , wydaje mi się że ten http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=16080 jakoś dziwnie mało informacji podają o tym modelu przez Ciebie proponowanym , i jeszcze ta magistrala FSB 533Mhz , ogólnie troche mało kasy ,jeszcze musisz doliczyć porządny zasilacz około 250-300zł , raczej nie licz na zasiłke w standart obudowie. jednak jak kasy braknie zrezygnował bym z jakiegoś giganta szybkości HDD bo w tym przypadku jego szybkość nie bedzie miała dużego znaczenia na tego typu programowaniu

Czyli zamiast 2-rdzeniowego P4 2,66 ten ktorym zaproponowales ? No cena juz wzrasta nieco w sumie nieco nad nim tez myslalem ze wzgledu na szybsza nagistrale. Mysle ze jesli dam dysk 80GB jednak to wtedy na ten procesor starszy.

Czyli za plyta jaka inna sie rozglada hmm pomylslalem nad ta bo w miare dobre , tak mi sie wydaje , mozliwosc rozbudowy - zwlaszcza pamieci np. Poki co bedzie 1gb ale jak opchne czesci ktore wymienie na pewnie doloze bo nieco sie zwroci :slight_smile:

( co do dysku rozmawialem z osoba ktora prcauje na takich programach - ma 3 dyski podlaczone do kontrolera RAID - powiedzial ze poprawa wydajnosci pracy jest spora , ale to chyba nieco co innego niz ja napisalem ;] , zarowno cenowo ;] )

Ale wracajac do kart , najchetniej poki co bym jej wogole nie zmienial ( FX5200 ) poniewaz nie wplywa na na czas renderingu i obrobki 3d ostatecznej ( jedynie na okno 3d w programie a tu poki co jest ok ) wiec o ile znajde taka plyte pod Intela ze zlaczem AGP i innymi potrzebnymi mi laczami to zostanie ale jesli nie to jaka wybrac ?? Radeon czy GeForce jednak ?

pzdr i thx z apomoc

Co do tej karty graficznej… Słyszałem że do profesjonalnych zastosowań podobno dobre są mało znane karty Matroxa - Pharellia bodajże. Tylko nie wiem czy ze względu na szybkośc renderingu, raczej chyba z powodu dobrych odwzorowań obrazu na ekranie. no i nie wiem ile one kosztują, coś czuję że dużo :frowning:

nie wiem na ile się orientujesz w tej technologii - żeby ustawić RAID musisz mieć minimum dwa dyski, najlepiej identyczne. Możesz je wtedy ustawić tak że komp zapisuje w nich dane naprzemiennie, może więc z jednocześnie z jednego czytać a do drugiego zapisywać przez co tempo pracy wzrasta mocno. Wadą jest to że masz połowę danych na jednym a połowę na drugim i w razie awarii któregoś tracisz całość… Druga opcja RAID to zapis danych jednocześnie na obu dyskach, także cały czas masz kopię tego samego na obu. Ale to nie przyspiesza pracy całości, jednynie zabezpiecza dane. Można też zrobić kombinację obu tych rzeczy ale do tego potrzeba 4 dysków. Koszty, koszty…

No to teraz wszystko jasne z tymi dyskami :slight_smile:

Ale to chyba i tak lepiej w procka zainwestowac niz w przynajmniej 2 dyski pracujace w tym systemie ?

A moze np taka wersja :

  • pentium d jednak 2 rdzeniowy i do tego 2 dyski 80gb

Szczerze powiedziawszy zaczynam sie gubic i nie wiem w co bardziej warto zainwestowac :confused:

PS Moze taka plyta - Asus P5LD2

Jestem tego samego zdania co Zbych1 - przy odpowiednio dobrym procku i dużej ilości RAMu więcej zyskasz niż stracisz olewając jednoczesnie RAID i jakieś ultraszybkie dyski. Nie pracuję na takich programach jak ty i nie wiem do końca jak mocno komp używa przy nich dysku, ale nie wydaje mi się żeby na tyle że aż spowolni to całość.

Przy tym procesorze który planujesz (lub ogólnie przy Pentium IV) nie możesz olać zakupu dobrego zasilacza - a to wydatek min 200zł - weź to pod uwagę

Plyta jak dla mnie ok. Nie znam “osobiście” ale recenzje ma dobre no i generalnie Asus mało bubli wypuszcza, tak że można brać :slight_smile:

chyba cię kolego…

cad będzie chodził tak samo a rive 64 jak i na najnowszym ATI

nie ma z tym NIC wspólnego tak samo rendering! !!

No ok to moze w miare ostatecznie taki config :slight_smile: :

  • P4 D 805 2,66

  • Plyta Ausa ta co pisalem

  • 2 x Samsung 80gb

  • poki co 1gb ddr2 533 , bedzie tez 2 gb pozniej

  • karta cos do 200 zl

Czy to bedzie dobrze dzialac razem ze soba ? oczywiscie plus zasilacz

Czy ewetualnie moze ktos polecic dobra plyte glowna z karta graficzna ?

thx za pomoc pzdr

Złączono Posta : 06.03.2006 (Pon) 21:06

  • P4 D 805 2,66 533 2x1mb

  • Gigabyte GA-8i945G ( zintegrowana karta )

  • Goodram DDR2 2x512 533 ( jak dobrze pojdzie to moze bedzie 2Gb )

  • 2 X Samsung 80gb SATa II ( na plycie kontroler Raid )

  • no i obudwa w sumie nowa myslalem na Tracerem np TRO 868

Koszt okolo 2000 zl z 1gb , jak okaze sie ze bede mial bezposrednio z hurtowni to moze dociagne do 2gb.

Inna ewetualnosc to P4 3gh 800mhz 2mb - ale wtedy 1 dysk