Upgrade RAMu

Mam 2x512 GeIL GX21GB4300X (DDR2-533 (266 MHz), 4-4-4-12 (CL-RCD-RP-RAS)), zastanawiam się nad dokupieniem pamięci, stąd pytanie, czy lepiej:

a) kupić 2x1GB szybkiej pamięci (np 800Mhz+, z lepszym taktowaniem), a posiadanego 2x512 się pozbyć, i mieć 2GB

b) kupić 2x1GB wolniejszej, podobnej pamięci (533Mhz, z identycznym taktowaniem), i mieć 3GB

Albo ewentualne inne pomysły?

Na kompie zainstalowane są XP i Vista, z poziomu Virtual PC jeszcze Ubuntu 7.1. Docelowo chciałbym móc płynnie korzystać z każdego z tych systemów (w tym Ubuntu odpalonego na XP).

Wydaje mi się, że kupowanie wyżej taktowanych pamięci ma sens tylko wtedy, gdy chcesz się zabierać za poważne podkręcanie procesora. Ja pozostałbym przy 533 MHz

wyrzuć ten 533 i kup 2gb 800mhz

ile masz kasy na ram??

Ta opcja

Bierz z najtańszych to Patriot LLK / A-DATA Extreme Edition / Ocz Platinum rev.2

Dzięki za szybką odpowiedź, pieniędzy chciałbym przeznaczyć do 200 zł max, chociaż w przypadku widocznej różnicy może być i 250 (ale nie chcę wyrzucać pieniędzy na lepszy napis firmowy na kości, jeżeli nie odczuje w rzeczywistości różnicy). Widzę, że zdania są podzielone, doprecyzuje więc cel zakupu. Nie chcę bawić się w kręcenie pamięci, tylko wyeliminować opóźnienia w uruchamianiu programów związane z brakiem pamięci (dość odczuwalne zwłaszcza przy maszynie wirtualnej). Nie chcę kupować najtańszej pamięci, ale nie musi być też najlepsza. Pytanie, czy z punktu widzenia użytkownika różnica między 533 a 800 będzie odczuwalna (ilościowo na pewno zauważę między 1GB a więcej)?

Więcej info o komputerze: procesor Presscot 3.0Ghz, programowo podkręcony (opcje w BIOSie) na 3.533Ghz - działa stabilnie, wymaga lepszego chłodzenia więc ma dobrego Zalmana. Ma włączony HT, chociaż nie odczuwam z tego żadnej większej korzyści. Płyta główna to Gigabyte GA-8I945G Pro, ogólnie jestem zadowolony z działania kompa (po dokupieniu GF Palita Sonic+ 8600 w miejsce zintegrowanej karty graficznej działa wręcz idealnie), jedyne co narazie zostało do zupgradowania to RAM.

masz zamiar w ciągu roku zmieniać kompa??

Nie, nie zamierzam. Obecny działa dość dobrze, głównym systemem jest XP, dla którego posiadane podzespoły wystarczą z nawiązką. Nie jestem fanatykiem gier, jak gram to w gry w których grafika nie odgrywa dużej roli. Komputer służy bardziej rozwojowi umiejętności programowania w różnych językach, w tym w najbardziej zasobożernej Javie. Nie śledzę na bieżąco trendów rynkowych z zakresu hardware od paru lat. Zakupy do komputera robię w miarę potrzeb, a nie kolejnych ‘standardów’ jak C2D, PixelShader 4 itd. Jak coś nie działa za dobrze to dopiero szukam rozwiązania.

Jak tak mówisz, to wystarczy ci nawet Goodram 800MHz, ewentualnie, jak byś kiedyś pomyślał o o/c to Patriot LLK - tanie są, a nawet można coś na nich zrobić.

Nie wiem czy dobrze rozumiem wpis z Everesta w Mikroukładzie płyty głownej (Obsługiwane typy pamięci DDR2-400 SDRAM, DDR2-533 SDRAM, DDR2-667 SDRAM) - na pamięć 800Mhz nie ma się co jednak porywać? BIOS mam najnowszy, już nie ma jak wyżej patchować.

Można kupić, po prostu pamięć nie będzie pracowała z prędkością 800MHz tylko niższą.