Upgrade RAMu


(Beggginer) #1

Mam 2x512 GeIL GX21GB4300X (DDR2-533 (266 MHz), 4-4-4-12 (CL-RCD-RP-RAS)), zastanawiam się nad dokupieniem pamięci, stąd pytanie, czy lepiej:

a) kupić 2x1GB szybkiej pamięci (np 800Mhz+, z lepszym taktowaniem), a posiadanego 2x512 się pozbyć, i mieć 2GB

b) kupić 2x1GB wolniejszej, podobnej pamięci (533Mhz, z identycznym taktowaniem), i mieć 3GB

Albo ewentualne inne pomysły?

Na kompie zainstalowane są XP i Vista, z poziomu Virtual PC jeszcze Ubuntu 7.1. Docelowo chciałbym móc płynnie korzystać z każdego z tych systemów (w tym Ubuntu odpalonego na XP).


(Crazy Ed) #2

Wydaje mi się, że kupowanie wyżej taktowanych pamięci ma sens tylko wtedy, gdy chcesz się zabierać za poważne podkręcanie procesora. Ja pozostałbym przy 533 MHz


(Mandrasik17) #3

wyrzuć ten 533 i kup 2gb 800mhz

ile masz kasy na ram??


(Mateusz 931) #4

Ta opcja

Bierz z najtańszych to Patriot LLK / A-DATA Extreme Edition / Ocz Platinum rev.2


(Beggginer) #5

Dzięki za szybką odpowiedź, pieniędzy chciałbym przeznaczyć do 200 zł max, chociaż w przypadku widocznej różnicy może być i 250 (ale nie chcę wyrzucać pieniędzy na lepszy napis firmowy na kości, jeżeli nie odczuje w rzeczywistości różnicy). Widzę, że zdania są podzielone, doprecyzuje więc cel zakupu. Nie chcę bawić się w kręcenie pamięci, tylko wyeliminować opóźnienia w uruchamianiu programów związane z brakiem pamięci (dość odczuwalne zwłaszcza przy maszynie wirtualnej). Nie chcę kupować najtańszej pamięci, ale nie musi być też najlepsza. Pytanie, czy z punktu widzenia użytkownika różnica między 533 a 800 będzie odczuwalna (ilościowo na pewno zauważę między 1GB a więcej)?

Więcej info o komputerze: procesor Presscot 3.0Ghz, programowo podkręcony (opcje w BIOSie) na 3.533Ghz - działa stabilnie, wymaga lepszego chłodzenia więc ma dobrego Zalmana. Ma włączony HT, chociaż nie odczuwam z tego żadnej większej korzyści. Płyta główna to Gigabyte GA-8I945G Pro, ogólnie jestem zadowolony z działania kompa (po dokupieniu GF Palita Sonic+ 8600 w miejsce zintegrowanej karty graficznej działa wręcz idealnie), jedyne co narazie zostało do zupgradowania to RAM.


(Mandrasik17) #6

masz zamiar w ciągu roku zmieniać kompa??


(Beggginer) #7

Nie, nie zamierzam. Obecny działa dość dobrze, głównym systemem jest XP, dla którego posiadane podzespoły wystarczą z nawiązką. Nie jestem fanatykiem gier, jak gram to w gry w których grafika nie odgrywa dużej roli. Komputer służy bardziej rozwojowi umiejętności programowania w różnych językach, w tym w najbardziej zasobożernej Javie. Nie śledzę na bieżąco trendów rynkowych z zakresu hardware od paru lat. Zakupy do komputera robię w miarę potrzeb, a nie kolejnych 'standardów' jak C2D, PixelShader 4 itd. Jak coś nie działa za dobrze to dopiero szukam rozwiązania.


(Darth ReX) #8

Jak tak mówisz, to wystarczy ci nawet Goodram 800MHz, ewentualnie, jak byś kiedyś pomyślał o o/c to Patriot LLK - tanie są, a nawet można coś na nich zrobić.


(Beggginer) #9

Nie wiem czy dobrze rozumiem wpis z Everesta w Mikroukładzie płyty głownej (Obsługiwane typy pamięci DDR2-400 SDRAM, DDR2-533 SDRAM, DDR2-667 SDRAM) - na pamięć 800Mhz nie ma się co jednak porywać? BIOS mam najnowszy, już nie ma jak wyżej patchować.


(Darth ReX) #10

Można kupić, po prostu pamięć nie będzie pracowała z prędkością 800MHz tylko niższą.