UPS i wymiana akumulatorków

Witam.

Jestem posiadaczem sprawnego, aczkolwiek wiekowego zasilacza w którym niestety wykończyły się akumulatorki. Pomyślałem o ich wymianie, ale od razu pomyślałem, że coś polepszę :). Do rzeczy, w UPS podłączone są szeregowo 2 akumulatory 6V 4Ah, ale ich wydajność od nowości to 5 min była. Całkiem tanio można za to kupić 2x 6V 12Ah, ale nie wiem czy to będzie działało (ładowało i dawało odpowiedni prąd), z elektryką nie jestem zapoznany za bardzo. Ewentualnie jeden 12V 12Ah co chyba wychodzi na to samo, ale pewności nie mam. I dodatkowo, czysto teoretycznie, czy mogę sobie nawet i akumulator samochodowy do tego UPS podłączyć, oczywiście stał by obok z uwagi na rozmiar ;).

Nie radze się w to bawić, większy akumulator będzie miał pewnie

za mały prąd ładowania, a więc ciągle będzie nie doładowany

a to się odbije na jego pojemności, druga rzecz to taka,

że elementy wykonawcze UPSa są dobrane do określonego

czasu działania na zasilaniu awaryjnym, jeżeli teraz

dasz akumulatory o większej pojemności to ten czas

się wydłuży, ale elektronika może tego nie wytrzymać i coś

się spali w UPSie, gra nie warta świeczki moim zdaniem…

myślałęm, że skoro z gniazdka ładuje samochodowy, to i take maleństwa załaduje. Ale mówisz, że to kwestia UPS,a jaki da prąd ładowania? I czy jak kupie jeden 12v zamiast 2x 6v to będzie ok?

W UPSach stosuje się akumulatory żelowe a nie kwasówki samochodowe,

aku żelowe wymagają innego rodzaju ładowania niż kwasiory samochodwe

i to już się wyklucza…

tego nie rozumiem

tego też nie wiem, nawet nie wiem co to za UPS jest…

powinno być OKEJ, jeśli prawidłowo podłączysz…

w samochodzie akurat mam żelowy ale to bez znaczenia. O gniazdko chodziłę, że skoro łąduje się z niego 100Ah samochodowy akumulator, to i 12Ah załaduje się z niego bez problemu. UPS to APC 250, dokładnie http://www.recycledgoods.com/product_images/r/281/s_p_25513_1__99585_zoom.jpg.

Z pytaniem jaki da prąd ładowania chodziło mi w praktyce jaką maxymalnie baterię załaduje do pełna i będzie w stanie użytkować owy UPS.

Dzięki za cierpliwość do moich zapewne laickich pytań :slight_smile: