Uruchamianie jako admin. na koncie użytkownika bez hasła

Witam!

Vista jest bardzo upierdliwa i blokuje zwykłym użytkownikom dostęp do niektórych aplikacji… Czy da radę jakimś sposobem ustawić, aby użytkownicy mogli uruchamiać dany program, który wymaga zgody admina??? Tylko jeden (w tej chwili przynajmniej…) - jeden program MUSI być uruchamiany bez problemu na koncie usera! User nie może znać hasła admina, ale musi móc uruchomić program! Czy da radę to pogodzić… Pewnie gdzieś to można ustawić w zasadach, grupach, kontach? Ale nie wiem gdzie… Brak czasu na szukanie igły w stogu siana…

Mam nadzieję, że dość jasno się wyraziłem, proszę o pomoc i z góry dzięki

pozdrawiam,

Voytec

Panel sterowania\Konta użytkowników i bezpieczeństwo rodzinne\Kontrola rodzicielska (Osobiście tego nie testowałem, ale chyba o to chodzi. Vista Basic.)

Stwórz plik wsadowy zawierający polecenie:

runas.exe /user: /savecred ""

Dzięki przełącznikowi /savecred zapisane będą poświadczenia i po jednokrotnym wpisaniu hasła będzie można potem uruchamiać bez hasła przez uruchomienie takiego polecenia. Aż do zmiany hasła administratora.

Nemhein , hmm widzę, że podałeś rozwiązanko i za to dzięki, ale… Czy mógłbyś podać troszke więcej szczegółów?? Mam napisać taką sekwencję w notatniku i zapisać jako “.bat”?? Tylko teraz czy to będzie tylko dla tego programu czy dla wszystkich? Z tego co rozumiem, to dla tego jednego, tak? No ale jak wpisać polecenie do uruchomienia programu? Co potem z tym zrobić? Raz jedyny uruchomić, czy jak? Na koncie admina czy użytkownika? :roll:

Byłbym wdzięczny za więcej szczegółów, może jakiś przykład?

Z góry dzięki :slight_smile:

PS: jak to mówią, nie jestem aż taki “hakier” :mrgreen:

Pozdro

A nie wygodniej zalogować się raz jako administrator, i znaleźć dany plik EXE i wybrać z menu podręcznego “Udostępnianie…” i tam wybrać użytkownika lokalnego który miałby prawo dostępu do danego programu.

Albo jeszcze łatwiej, > PPM na ikonkę EXE odpalającą ten program, i wybrać “Właściwości” > “Zabezpieczenia” > i tam edytować uprawnienia poszczególnych użytkowników do uruchomiania danego pliku… wystarczy zaptaszkować odpowiednie pola…

@Linuk$$$Pingwinojad: Jest pewna różnica między prawem do uruchomienia programu, a uruchomieniem programu z prawami administratora. A o to drugie chyba autorowi wątku chodzi.

@Voytec: napisz taką sekwencję w Notatniku (wpisując nazwę użytkownika o prawach administratora odpowiednią) i zapisz jako plik z rozszerzeniem .bat albo .cmd. Jako polecenie powinna być nazwa pliku wykonywalnego programu - ogólnie mówiąc ta nazwa pliku do której prowadzi skrót, na przykład “C:\Windows\notepad.exe” lub podobna.

Potem, cały czas na koncie użytkownika, kliknij dwukrotnie na pliku wsadowym by go uruchomić, podaj hasło, i program powinien działać na prawach administratora.

Musisz zrobić podobnie dla każdego programu jakiego chcesz używać na prawach administratora na koncie zwykłego użytkownika bez podawania hasła. Ale jest to wielkie obejście, i na pewno nie jest bezpieczne.

Nemhein , dzięki serdeczne, o to mi chodzi! Zwykły użytkownik MUSI uruchamiać bezproblemowo jeden program nie podając haseł etc… Czyli to jest to czego szukałem. Do roboty zabiorę się koło wtorku może, bo wtedy będę miał dostęp do tych kompów, na których mam takie coś zrobić. Dam znać co i jak. DZIĘKI :slight_smile: