Urządzenia na prąd stały - podłączanie

Chciałem zapytać czy takie urządzenia np. jakąś diode do kompa można podłączyć pod zasilacz, gdy komputer pracuje? Czy należy go wyłączyć? Podłączając dzisiaj diody właśnie wyłączyłem kompa, bo nie chciałem ryzykować xD. To jest właśnie moje pytanie czy można te urządzenia podłączać podczas pracy kompa, również pytam o wiatraki, podłączane na płycie głównej jak i do zasilacza. Pytam ponieważ ostatnio czytałem jakiś temat, że ktoś podłączył dysk podczas włączonego kompa i poszedł on z dymem, tylko chyba to było o podłączaniu nie zasilania, tylko taśmy IDE.

A przecież pod baterie można se żarówke podłączać kiedy sie chce… A jest tam prąd stały.

Możesz śmiało robic to pod napięciem, tylko broń ci boże dotknąć końcem kabelka czegoś, bo zwarcie pójdzie. Poza tym dioda to nie dysk, ja spokojnie włączam/wyłączam wentylator zamontowany na budzie (wyciągając jeden kabelek z molexa) podczas pracy.

Dobra dzięki, ale to jest podłączone bezpośrednio do zasilacza, a co z tymi wiatrakami co są do płyty głównej podłączone?

Nie bardzo rozumiem, nad czym tu deliberować.

Najbezpieczniejsze jest wykonywanie wszelkich

podłączeń czy odłączeń przy braku napięcia.

To, że komuś się udało, nie oznacza, że tak będzie zawsze

Po to w układach zasilania jest wiele kondensatorów filtrujących , a w samym zasilaczu układ aktywnej korekcji mocy abyśmy mogli gwałtownie zwiększać i zmniejszać obciążenie zasilacza. O ile nie robisz zwarcia to nie ma żadnego problemu z podłączaniem nawet dysków twardych na sata przy włączonym pc’cie. Przecież wystarczy spojrzeć jakie różnice obciążenia mamy np po odpaleniu gry. Obciążenie potrafi wtedy bez problemu wzrosną 2-3 razy i następuje zjawisko tzw. Vdropu, ale mimo to niema końca świata, tylko tak poprostu wszystko sobie działa tak jak powinno.

Ok dziękuje za odpowiedzi. Pytałem tylko z ciekawości.