Usługi przy ręcznym właczaniu same się wyłaczają

(addos) #1

Witam

Rzadko korzystam z Windowsów ale tym razem muszę...

Potrzebuję włączyć na Windows Server 2003 SBS takie coś jak Serwer DHCP.

Sytuacja jest dziwna ponieważ wygląda to tak:

1. Uruchamiam services.msc

2. Klikam na usługę Serwer DHCP i wybieram WŁĄCZ (usługa jest aktualnie wyłączona a tryb uruchamiania jest ustawiony na AUTOMATYCZNY)

3. Pojawia się okienko w którym widać pasek postępu ale po kilku sekundach całość strzela focha i informuje mniej więcej tak (prawie słowo w słowo):

1. Myślę sobie: OK, włączę tę usługę jeżeli trzeba...

2. Klikam na usługę Dziennik wydajności i alertów i wybieram WŁĄCZ (usługa jest aktualnie wyłączona a tryb uruchamiania jest ustawiony na AUTOMATYCZNY)

3. I tu zagadka bo punkt ten jest identyczny jak punkt 3... słowo w słowo identyczny czyli Dziennik wydajności i alertów zgłasza, że się właczył i wyłączył bo nie ma włączonej usługi Dziennik wydajności i alertów.

Sam się nie włączy bo nie jest włączony? Co to ma być?

Trochę zakrawa to na jakiś żart czy coś... jak to ustrojstwo włączyć? :smiley:

(Dimm Dna) #2

Czy dodałeś najpierw na serwerze role jako serwer DHCP czy na chama próbujesz uruchomić przez services.msc? Jeżeli mimo dodanej roli serwera nadal nie działa to przeprowadź ponowną rekonfigurację usuwając rolę, a następnie ją dodając pamiętając o restartach.

(addos) #3

Wg mnie problemem nie jest DHCP tylko to, że usługi się same wyłączają. Aktualny problem to brak możliwości włączenia tej drugiej zależnej usługi. Dlatego nie wiązałbym tego z włączaniem tego "na chama".

Natomiast odniósłbym się do tej drugiej kwestii czyli do rekonfiguracji. Czy takie coś wyśle w kosmos aktualną konfigurację? Podobno jest ona spora i masa urządzeń jest tam już na stałe wpisana. Niestety nie ma kopii tego DHCP. I nie, to nie moja wina.

(Piotrkijak) #4

No, to nie świadczy za dobrze o sobie, która ma pod opieką ten serwer. Administrator sieci mimo wszystko powinien być przygotowany na każdą okoliczność i posiadać backup, bo choćby nawet niech tak nagle padnie dysk twardy w serwerze i wtedy dupa, bo trzeba tracić cenne godziny na postawienie systemu, wgranie i skonfigurowanie wszystkiego, a jak jest backup, to nie więcej jak 15 min. i serwer z powrotem zaczyna funkcjonować.... Co do pytania, to cały konfig, wszystkie konta, dane i programy zachowają się, tak więc problemu nie będzie. Tylko jak pisałem - nie wiem czy Server 2003 ma taką opcję, bo nie stawiałem w życu tego OS, ale jeżeli instalator wygląda tak samo jak 2000 i XP, to powinna być taka opcja.

(Dimm Dna) #5

Masz opcję eksportu konfiguracji przy tworzeniu kopi bezpieczeństwa. Jeżeli boisz się o konfigurację to zrób lustro dysku i próbuj na drugim.

(addos) #6

Nie było podane wystarczająco dużo informacji ale kopie są robione automatycznie. Chodziło mi o tzw. spis w rodzaju "ten adres IP należy do tego komputera".

Uparcie wracam nie do kwestii DHCP a do kwestii wyłączania się samoczynnie usług. Czy ktoś wie czemu tak się dzieje i czemu nie są się tego wymusić ręcznie?

Nawet temat nie dotyczy DHCP tylko samoczynnego wyłączania się usług. Wie ktoś coś w więcej na ten temat?

(Piotrkijak) #7

Ja nie mam pojęcia. Tak jak pisałem jedynie jestem w stanie wytłumaczyć to tym, że posypały się jakieś pliki systemowe odpowiedzialne za działanie usług i przez to.