Ustawianie domyślnego systemu

Mam zamiar zainstalować XP i Mandrivę na jednym kompie. Wiem, że wtedy mam wybór pomiędzy systemami przy włączaniu komputera. Czy da się zrobić, żeby XP ładował się domyślnie, a Mandriva po wywołaniu jakimś klawiszem?

Z tego co wiem i pamiętam to nie :slight_smile:

nie da się,jesteś skazany na klepanie w klawiaturę :smiley:

Można w boot’cie przestawić Win XP na pierwszą pozycję i na przykład po 10 sekundach bez żadnej interwencji sam Ci się odpali…

w tym jest dużo zabawy nie polecam

Niekoniecznie, wchodzisz na przykład przez mc do katalogu /boot, potem do /grub, edytujesz plik menu.lst, przepisując sekcję:

title windows

root (hd0,0)

makeactive

chainloader +1

na pierwszą pozycję przed linuksem, ostatnią windows kasujesz i już działa:)

timeout ustawiasz na 10

timeout=10

i po 10 sekundach zacznie ładować się windows…

Działa na konfiguracji Win Vista + Mandriva 2009

Jest jeszcze jedna opcja, normalnie załaduje się xp, a po włożeniu specjalnej płyty/dyskietki/pendrive’a będzie się bootowała mandriva. Wystarczy umieścić GRUBa z odpowiednim menu.lst na danym nośniku i przywrócić bootloadera xpka z płyty. Jest z tym trochę roboty, ale w necie jest bardzo dużo porad jak to zrobić.

Jeśli chcesz zrobić tak jak napisali na górze, wrzuć plik (otwórz go w obojętnie jakim zwykłym edytorze tekstu np. kate, gedit) /boot/grub/menu.lst na forum, przerobię i odeślę. Normalnie uruchomi się xp po 5 sek, ale jeśli w tym czasie naciśniesz strzałkę w dół i enter odpali się mandriva.