Ustawienie adresów IP na routerze

Witam!

Czy można ustawić router tak że włączony na nim serwer DHCP będzie przydzielał adresy IP od 172.30.1.100 do 172.30.1.200 i brama domyślna będzie miała adres 195.150.1.1 a maska podsieci będzie miała adres 255.255.255.255? Ewentualnie proszę o informację jaką inną maskę podsieci ustawić aby to działało?

Pozdrawiam!

Czemu chcesz akurat taką maskę? W tej masce masz tylko jeden adres IP na sieć.

nnick, Widziałem kiedyś że tylko przy takiej masce podsieci to działało ale jeśli mówisz że taka maska będzie za mała to w takim razie jaką maskę podsieci użyć aby możliwa była taka konfiguracja adresów IP jaką podałem?

Konkretnie między 100 a 200? Żadna maska nie da Ci tego. Możesz celować w sieć na 126 hostów - maska /25 (255.255.255.128) - ale oczywiście nie przydzielisz wtedy takiego zakresu adresów. Możesz kombinować z siecią 172.30.1.0/25 lub 172.30.1.128/25

Serwer DHCP możesz skonfigurować w taki sposób, on będzie przydzielał taką konfigurację, jaką ty ustalisz, oczywiście jeśli producent routera nie wprowadził zabezpieczeń przed błędna konfiguracją. Zauważ, że adresy nie dość, że są z innych sieci, to z innych klas adresowych (chociaż to ma mniejsze znaczenie). W sieci LAN to się nie sprawdzi, ale w przypadku protokołu PPPoE już tak. Napisz jaki jest cel takiej adresacji, co chcesz osiągnąć?

roobal, Widziałem taką konfigurację w sieci WiFi CLASSCOM i dlatego chciałem ustawić testowo taką konfiguracją u siebie. Chciałem się jeszcze dowiedzieć czemu ktoś w sieci CLASSCOM ustawił taką adresację?

Możliwe, że w sieci wykorzystano protokół PPPoE o czym wspomniałem wyżej, wówczas jest to połączenie typu punkt-punkt (host jest podłączony do serwera uwierzytelniającego), w takim połączeniu nie ma rozgłoszeń, więc host otrzymuje adres IP z maską 32 bitową, który jest zarówno adresem sieci, jak i hosta, bo w tej sieci i tak innych hostów nie będzie. Podejrzewam, że adresację przydziela również serwer uwierzytelniający.