Ustawienie czcionek w ubuntu 10.10


(Chillout) #1

Zacznę od tego,że czcionki miały tak pięknie wyglądać, a okazały się mizerne na niektórych stronach. Dopiero zainstalowanie windowsowych czcionek coś dało. Pytanie: Jak skonfigurować czcionki ubuntu by normalnie wyglądały na każdej stronie. Np na DP średnio wyglądały itd. Proszę oszczegóły lub screeny ustawień FF. Dzięki.


(Sawyer47) #2

Co rozumiesz pod pojęciem "normalnie wyglądały"? Wiele to jedynie kwestia przyzwyczajenia/gustu. Powiedz jaki masz monitor, oraz sprawdź ustawienia czcionek w System → Preferencje → Wygląd → Czcionki (choć w sumie te ustawienia powinny zostać poprawnie wykryte automatycznie).

Zobacz http://www.sharpfonts.co.cc/


(Chillout) #3

Są małe i przez to mało czytelne na niektórych stronach. Jestem teraz na windows, więc się pytam jakie wy ustawienia stosujecie po świeżej instalacji ubuntu. Może to kwestia przyzwyczajenia. Ustawienia w czcionkach nie zmienia oprócz zainstalowania czcionek ms. Stosujecie jakieś wygładzania itd,bo ustawiłem czcionkę na ubuntu i odznaczyłem haczyk o stosowanie czcionek na stronach. Co jeszcze?


(ra-v) #4

Ale że czcionki są za szerokie? Ja ustawiam rodzinę Liberation Sans, Serif i DejaVu Mono (nie na Ubuntu) i jest ok.


(Chillout) #5

Jednak zostałem przy windowsowskich. Jedynym ciekawym rozwiązaniem było zaznaczenie opcji minimalny rozmiar czcionki na 12. Ale na niektórych stronach zjadało litery, tekst.


(ra-v) #6

Antyaliasingiem może się pobaw. I przy okazji sprawdź jak wyglądają w innych przeglądarkach, nawet Foxie 4 beta.


(Pawel Pieczyrak) #7

Strony wyglądają tak a nie inaczej, gdyż webmasterzy stosują windows-owskie czcionki na strona www. Ja na swoim Ubuntu 10.10, które widnieje na wirtualu też musiałem zainstalować odpowiednie fonty. Więc według mnie to nie wina czcionek Ubuntu.


(ra-v) #8

Dlatego tez powinno się używać Liberation Sans jako alternatywa dla Arial i Tahoma oraz DejaVu Sans zamiast Verdany.