Ustawienie domyślnej karty dźwiękowej

(Wojtanos) #1

Witam, po lekkiej męczarni z zainstalowaniem Sounblaster Live! 24bit + głośniczki 5.1 mam pewien problem. Przy każdym włączeniu kompa muszę uruchomić alsaconf. Wtedy głośniczki zaczynają działać. W kompie mam dwie karty: SB Live! oraz jakąc zintegrowaną na płycie głównej (Via). Problem jest taki, że po restarcie przestawia mi się domyślna karta z SB na Via i muszę ciągle w alsaconfie ją przestawiać. Dodam, że przestawiałem ją jako root i nic nie pomogło.

(matiit) #2

Najprościej: Wejdź do BIOSu i wyłącz zintegrowaną.

(Wojtanos) #3

A bez wyłączania jej da się to jakoś zrobić?

(matiit) #4

Nie wiem dokładnie bo nigdy tego nie robiłem.

Ja bym to zrobił tak:

Zobaczył jakie moduły się ładują gdy działa karta zintegrowana (polecenie lsmod pokazuje wszystkie moduły - te od karty to snd-coś)

Blacklistujesz ten moduł... Tzn do pliku /etc/modprobe.d/blacklist dodajesz linijkę:

blacklist ten_moduł

Pokaż co wypisze polecenie:

lsmod | grep snd

Gdy działa zintegrowana karta.

Nie wiem czy to dobry sposób bo nie robiłem nigdy takiego czegoś.

Poszukaj o blacklistowaniu karty zintegrowanej. Widziałem na forum.ubuntu.pl taki temat kiedyś.

(Soren) #5

W konsoli zapodaj

alsaconf

i wybierz swoją główną dźwiękówkę...

Musisz mieć paczki alsy utils by zadziałało :slight_smile:

(Wojtanos) #6

Tak właśnie robię. Trzeba było przeczytać wszystkie wcześniejsze posty. Mimo, że tą karte ustawiam, to po restarcie przestawia mi się karta na tą której nie chce...

(Soren) #7

no to pozostaje wyłączanie zintegrowanej w biosie i po problemie :slight_smile:

(Wojtanos) #8

Wyłaczylem karte w biosie. Wszystko teraz działa, lecz musze przyznac, ze nie bylo to za bardzo eleganckie dzialanie :roll:

Dzięki bardzo

(matiit) #9

Jak to nie?

Jak i tak nie używałeś...