Ustawienie domyślnej karty dźwiękowej

Witam, po lekkiej męczarni z zainstalowaniem Sounblaster Live! 24bit + głośniczki 5.1 mam pewien problem. Przy każdym włączeniu kompa muszę uruchomić alsaconf. Wtedy głośniczki zaczynają działać. W kompie mam dwie karty: SB Live! oraz jakąc zintegrowaną na płycie głównej (Via). Problem jest taki, że po restarcie przestawia mi się domyślna karta z SB na Via i muszę ciągle w alsaconfie ją przestawiać. Dodam, że przestawiałem ją jako root i nic nie pomogło.

Najprościej: Wejdź do BIOSu i wyłącz zintegrowaną.

A bez wyłączania jej da się to jakoś zrobić?

Nie wiem dokładnie bo nigdy tego nie robiłem.

Ja bym to zrobił tak:

Zobaczył jakie moduły się ładują gdy działa karta zintegrowana (polecenie lsmod pokazuje wszystkie moduły - te od karty to snd-coś)

Blacklistujesz ten moduł… Tzn do pliku /etc/modprobe.d/blacklist dodajesz linijkę:

blacklist ten_moduł

Pokaż co wypisze polecenie:

lsmod | grep snd

Gdy działa zintegrowana karta.

Nie wiem czy to dobry sposób bo nie robiłem nigdy takiego czegoś.

Poszukaj o blacklistowaniu karty zintegrowanej. Widziałem na forum.ubuntu.pl taki temat kiedyś.

W konsoli zapodaj

alsaconf

i wybierz swoją główną dźwiękówkę…

Musisz mieć paczki alsy utils by zadziałało :slight_smile:

Tak właśnie robię. Trzeba było przeczytać wszystkie wcześniejsze posty. Mimo, że tą karte ustawiam, to po restarcie przestawia mi się karta na tą której nie chce…

no to pozostaje wyłączanie zintegrowanej w biosie i po problemie :slight_smile:

Wyłaczylem karte w biosie. Wszystko teraz działa, lecz musze przyznac, ze nie bylo to za bardzo eleganckie dzialanie :roll:

Dzięki bardzo

Jak to nie?

Jak i tak nie używałeś…