Usunięcie Visty

Chciałbym usunąć sysem vista (z płytki nie mogę ponieważ kupiłem już viste zainsalowaną w nowym kompie, a z płytki którą mi dali mogę tylko instalować). Czy jest inny sposób na usunięcie visty ? (sformatować dysk próbowałem tylko mi wyskakuje że formatowanie nieudane)

Jeżeli chcesz po prostu usunąć Viste, to uruchom komputer z płyty typu Hirens Boot CD i sformatuj partycję systemową. Jeżeli chcesz wgrać inny system operacyjny, w pierwszej kolejności zorientuj się, że obsłuży on sprzęt jaki posiadasz (vide mobilne karty graficzne vs XP). Pewnie przydadzą się również sterowniki kontrolera SATA i umiejętność integrowania sterowników z instalką systemu.

A teraz pomyśl trochę logicznie. Jak chcesz sformatować partycje systemową spod włączonego systemu? To tak, jakbyś próbował wyjąć spod nóg deskę, na której stoisz. :wink:

Polecam odpalić ubuntu z LiveCD i uruchomić program gparted (albo po prostu ściągnąć obraz płyty z gparted, nagrać go na płytkę, uruchomić ponownie komputer i odpalić program z płytki)

A mam do was prośbę. Czy możecie mówić bardziej po ludzku bo nic z tego nie rozumiem.

  • zrób kopię ważnych plików, które znajdują się na partycji z zainstalowaną Vistą (np. zdjęcia, dokumenty);

  • uruchom komputer i w BIOSie ustaw bootowanie z płyty CD/DVD;

  • uruchom ponownie komputer z płytą instalacyjną Windows (może być XP lub Vista);

  • uruchom instalator systemu Windows;

  • podczas wyboru miejsca instalowania nowego Windowsa wskaż partycję na której Masz zainstalowaną Vistę, którą chcesz usunąć - NIE ZACZYNAJ INSTALACJI tylko usuń tą partycję;

  • po tym partycja będzie czysta;

  • jeżeli Masz drugi system operacyjny zainstalowany na kompie to z jego poziomu utworzysz nowy dysk logiczny na tej usuniętej wcześniej partycji i go sformatujesz;

Pozdrawiam

A nie ma jakiegoś programu ?

nie

Jak się na kompach nie znasz (tak wnioskuje po ostatnim poście) to lepiej daj jakiemuś znajomemu nich ci zrobi.

Dodane 18.01.2009 (N) 0:42

http://komputery.katalogi.pl/Instalacja … 46168.html