Usunięcie windows, bez naruszenia ubuntu

(Makak7) #1

Witam, mam dysk 80gb, na którym 15gb jest przeznaczone na linuxa, reszta na windows'a. Jak sformatować partycję windowsa tak aby nie zepsuć nic z linuxem? Myslalem nad odpaleniem instalatora windows i usunięcia tam partycji, ale wtedy może zniknąć grub(?). Chyba, że da się sformatować partycję z poziomu linuxa, najlepiej gdyby była możliwość dodania tej przestrzeni do ubuntu, ewentualnie będę miał ją jako partycję na pliki :wink: Po prostu trochę czasu poświęciłem na konfigurację ubuntu do swoich potrzeb i nie chcę tego stracić :slight_smile: dzięki za odpowiedź

Ps. sorry, że tak zagmatwanie napisałem, mam nadzieję, że zrozumiecie o co mi chodzi.

(Mcdell) #2

Sformatuj ją z pod Ubuntu jako ext3. Bez obaw o GRUB - to jest w MBR :slight_smile:

(Mir Hag) #3

Tylko tak sobie myślę, czy nie masz przypadkiem tak, że na hda1 masz Windę a na hda2 Linuksa? Jeżeli tak to jeżeli po prostu sformatujesz hda1 na np. ext3 to nie będzie problemu. Za to gdybyś postanowił np. to miejsce połączyć z partycją hda2 to może Ci nie wystartować Linux bo będzie na złej partycji. Ale nie jestem pewny tego co mówię (zazwyczaj w takiej sytuacji bym się nie odezwał, ale akurat tutaj tu lepiej żebym Cię fałszywie nastraszył niż żebyś miał kłopoty). Niech ktoś lepiej się znający sprostuje, jeżeli to co napisałem to brednie.

PS A tak swoją drogą to aż mi się miło zrobiło gdy przeczytałem temat wątku. Zazwyczaj jest: "Jak usunąć Linuksa i nie popsuć Windy?" :slight_smile:

Pozdrawiam

(Mcdell) #4

Kilka partycji jest bardziej wydajnym rozwiązaniem.

Najlepiej sformatować hda1 (tam gdzie jest Winzgroza) jako ext3 i podmontować do niej /home w fstab.

W /home zapisywane są twoje pliki i wszytkie ustawienia, dzięki czemu nawet po reinstalacji linuxa system będzie wyglądał tak samo.

(Makak7) #5

hmm, na razie w gparted usunąłem partycję z windą i jest "unlocated" zostaje mi tam tylko partycja ext3 i swap, nie wiem dlaczego nie mogę przesunąć suwaka z partycją ext3 aby dodać to miejsce, ale z drugiej strony wtedy może mi się ona sformatować :?

ps. wszystko robiłem na live cd.

(Mcdell) #6

Nie powiększaj istniejącej partycji bo może zrobić się papu. Załóż drugą ext3. Użyj konsolki i fdisk.