Usuniętę pliki gdzie się znajdują


(Defix24) #1

Witam kolega powiedział mi że w windows 7 pliki które zostają usuniętę nawet trwale z kosza zostają na dysku, z tego względu że kilka plików po usuwał z kosza a potem gdzieś te pliki usuniętę z kosza zajmowały miejsce mu na dysku systemowym, wie ktoś gdzie są zgromadzane te pliki ? Podobno tak w xp nie ma tylko w windows 7.


(Cedar) #2

Pliki skasowane, do czasu, aż zostaną nadpisane przez nowe dane, znajdują się w tym samym miejscu, w którym były przed skasowaniem. Dotyczy to większości systemów operacyjnych a nie tylko Windows 7 i jest zależne od użytego na danej partycji systemu plików.

Po prostu - w czasie normalnego kasowania pliku zostaje tylko skasowana z MFT http://pl.wikipedia.org/wiki/Master_File_Table informacja o tym pliku - system już do nie widzi i miejsce, które zajmuje, jest dla systemu wolne i może zapisywać tam dane.

Koledze możesz powiedzieć, że w przypadku Windows XP sytuacja wygląda identycznie jak np. w Windows Vista/7/8/8.1 a także jest podobnie w przypadku systemów z rodziny Linux.