Usuwanie GNOME - nie czyści wszystkich pakietów

Witam

Postanowiłem właśnie zupdatować swojego Debiana do wersji Sid a także zmienić środowisko graficzne. Mój wybór padł na XFCE.

Problem polega na tym, ze za nic w świecie nie mogę całkowicie usunąć środowiska GNOME.

Najpierw zrobiłem:

apt-get remove gnome

Od razu gnome nie wyczysciło, ale usunąłem następnie wiele pakietów przez apt-get autoremove. GNOME jednak cały czas istnieje w moim systemie, dalej mogę się zalogować do tego środowiska graficznego, choć jest ono znacznie okrojone. W jaki sposób mogę całkowicie pozbyć się GNOME z mojego systemu? Próbowałem rownież przez:

apt-get --purge remove gnome

aptitude purge gnome

apt-get remove gnome --purge

ale dalej to samo i nic nie czyści.

Z góry dziękuję za ewentualne porady.

A przypadkiem XFCE nie potrzebuje jakiś plików z GNOME?

Dla programów jest widoczny jako GNOME, korzysta z jego bibliotek, może także ładować biblioteki KDE. Jak bawiłem się Xubuntu Live, to miał niemal wszystkie programy co Ubuntu, nawet ten sam Monitor systemu, tylko same panele nieco się różniły.

W każdym razie na jednym komputerze może być kilka środowisk graficznych, wybiera się je podczas logowania.

Zajrzyj tutaj

Pozdrawiam!

mateo1990 , możesz zrobić tak:

dpkg -l | grep gnome

A potem ukazane pakiety po prostu usunąć.

Znalazłem jedno rozwiązanie, po prostu wpisałem:

apt-get remove gnome*

Dzięki dodanej gwiazdce usunęło mi zdecydowanie więcej pakietów z GNOME, ale dalej nie mam pewności czy to już jest wszystko.

Dzięki, spróbuję wykonać również to polecenie i zobaczę czy jeszcze jakieś pakiety z Gnom’a nie poniewierają mi się w systemie :slight_smile:

Tak ku przestrodze…

Jakbys od poczatku uzywal aptitude zamiast apt-get to bys nie mial problemu z usuwaniem paczek wraz z zaleznosciami :slight_smile:

Sorry za brak polskich znakow ale padl mi uklad klawiatury

Jeszcze możesz użyć:

deborphan

Pokaże Ci osierocone zależności, którą są już niepotrzbne.

Pozdrawiam!

Zamiast aptitude czy apta lepiej używać wajig, o wiele wygodniejszy.