Usuwanie Opensuse

Witam,

Dosyć popularny problem, sporo o tym czytałem, jednak i tak nie mogę sobie z nim poradzić. Wiem, że trzeba odpalić komputer z płyty winxp, jednak tego też nie idzie zrobić. Wyskakuje ten błąd grub error 22 nawet kiedy wybieram boot cd, a więc dalej stoję w miejscu. Nie moge nic zrobić, jedynie od nowa zainstalować linuxa, aby dopiero wtedy uruchomić windowsa. Może ktoś mi pomóc?

zainstaluj linuxa, uruchom windowsa z płytki, wybierz opcję napraw i w linii poleceń wpisz: fixmgr, fixmbr, fixboot po tym reset kompa- Grub powinien zostać usunięty :slight_smile: Teraz programem G-Parted zmeniasz partycje Linuxowe na NTFS (żeby były czytane przez Winde) i formatujesz je. Tyle :slight_smile:

Wszystkie polecenia po kolei, czy też tylko jedne z nich?

:o =D> #-o a do czego to służy? Ja proponuje naprawić gruba z poziomu liveCD a potem przywrócić bootloader windy. Masz wiele poradników jak naprawić gruba w google i na forum

http://www.google.pl/search?source=ig&h … rawianie+g

No jak dla mnie, to najpierw fixboot, a potem dopiero fixmbr.

co ma fixboot/fixmbr do gruba?

wybór opcji bootowania systemu wybiera sie poprzez bios a nei w grubie…

wiec jak ci plytka z xp nei startuje to zapewne masz ja uszkodzona…

Płytka nie chciała się tak czy siak odpalić, ale obok windowsa xp (tam gdzie wybiera się system) pisało jeszcze recovery system (czy coś takiego), wziąłem to i tam powpisywałem te polecenia. Teraz wszystko działa, dzięki za pomoc.

Wątpię, żeby płyta była uszkodzona, skoro w windowsie wszystko odpala…

Ale teraz mam pytanie, jak mogę połączyć nowo powstałą już partycję z inną?

Tak dla ścisłości:

fixmbr naprawia sektor mbr i przywraca bootloader Windowsa;

fixboot naprawia partycję rozruchową, więc to polecenie jest zbędne.

Pozdrawiam!

To że w windowsie ci sie odpala autorun na cd nie znaczy że płyta jest poprawnie nagrana by komputer mógł z niej sie zbootować :wink:

Skoro nie chciała się odpalić to może coś w tym jest… Jeśli dobrze myślę, nie ma sposobu, aby to naprawić?

Możesz ściągnąć czystą instalke xp z neta ale przy instalacji wpisać swój klucz.

a co do fixboot i fixmbr to w wielu miejscach(nawet na tym forum) natrafiłem się na porady stosowania obydwu tych komend. Dla pewności wolałem podać :expressionless:

A to nie jest tak, że każda płyta ma swój własny klucz?

własnie to :slight_smile:

jak usuniesz partycje z open-suse-to grub potem wywali error. a jak usuniesz i gruba (niepotrzebny) i usuniesz partycvje linuxowe to bedzie startował sam Windows i będzie OK:)

Jak mogę połączyć nowo powstałą już partycję z inną?

Umiesz czytać?

konkretniej: włączasz GParteda, przechodziś do partycji z linuxem (ext 3 albo ext 4 albo inne) i formatujesz ją na NTFS. Tyle. Jeżeli miałeś partycje / i home to najlepiej je złączyć w 1 partycje NTFS>klikasz partycje / i usuwasz ją, to samo robisz z home póxniej będzie nieprzydzielone miejsce > Nowa>NTFS > OK> tyle :slight_smile:

Ja umiem, ty chyba nie. Już wszystko porobiłem, żadnych linuxów, czysty windows! Tylko, że teraz mam jedną pustą partycję ntfs więcej i chciałbym ją połączyć z inną!

GPartedem nie obejdzie się bez formatu oby partycji (chyba) jak skopiujesz dane, usuwasz 2 partycje NTFS, popristu usuwasz je i wtedy masz nieprzydzielone miejsce (z tych 2 usuniętych partycji) wybierasz nowa partycja>format NTFS> OK>Tyle

Aha, rozumiem, ja używam EASUS Partition Master i tam cała operacja przebiega tak samo. Nie ma więc róznicy ktorym programem to zrobię?

Ale nie ma takiej potrzeby, wystarczy przecież usunąć zbędną partycję a tą którą chce się powiekszyć po prostu powieksza się, klikasz na resize/move (zmien rozmiar/przenieś) i albo ją rozciągasz na nie przydzielonym obszarze albo wpisujesz ile ma mieć MB.

EDIT: Zrobiłem nawet screeny, aby przedstawić Ci to obrazkowo :slight_smile: Nie sugeruj się systemem plików, gdyż robiłem to na pendrajwie a chwilowo nie mam możliwości użycia ntfs.

image_id: 1491

Mając dwie partycje, u mnie fat32 (ext3 załóżmy, że to partycja, na której masz Windowsa) u Ciebie ntfs, klikasz na partycji, którą chcesz usunąć, ja zakładam, że ostatnia ale to nie robi różnicy, bo może być usunięta również ta środkowa wciskasz usuń i powinno to wyglądać tak:

image_id: 1492

Teraz masz nieprzydzielony obszar, zaznaczasz partycję, którą chcesz powiększyć i klikasz na zmień rozmiar i rozciągasz ją, aby wyglądało to tak:

image_id: 1493

Sprawdzasz cztery razy czy wszystko zrobiłeś jak trzeba i jeśli jesteś w 100% pewien, że niczego nie pokaszaniłeś klikasz na zastosuj , czekasz, restartujesz kompa i się cieszysz :slight_smile:

Pozdrawiam!

No dzięki, screeny były już zbędne, ale ok ;). Dzięki wszystkim za pomoc.