Usuwanie Opensuse

(Sebastianl92) #1

Witam,

Dosyć popularny problem, sporo o tym czytałem, jednak i tak nie mogę sobie z nim poradzić. Wiem, że trzeba odpalić komputer z płyty winxp, jednak tego też nie idzie zrobić. Wyskakuje ten błąd grub error 22 nawet kiedy wybieram boot cd, a więc dalej stoję w miejscu. Nie moge nic zrobić, jedynie od nowa zainstalować linuxa, aby dopiero wtedy uruchomić windowsa. Może ktoś mi pomóc?

(Dawiddek55) #2

zainstaluj linuxa, uruchom windowsa z płytki, wybierz opcję napraw i w linii poleceń wpisz: fixmgr, fixmbr, fixboot po tym reset kompa- Grub powinien zostać usunięty :slight_smile: Teraz programem G-Parted zmeniasz partycje Linuxowe na NTFS (żeby były czytane przez Winde) i formatujesz je. Tyle :slight_smile:

(Sebastianl92) #3

Wszystkie polecenia po kolei, czy też tylko jedne z nich?

(Julek94) #4

:o =D> #-o a do czego to służy? Ja proponuje naprawić gruba z poziomu liveCD a potem przywrócić bootloader windy. Masz wiele poradników jak naprawić gruba w google i na forum

http://www.google.pl/search?source=ig&h ... rawianie+g

No jak dla mnie, to najpierw fixboot, a potem dopiero fixmbr.

(Soren) #5

co ma fixboot/fixmbr do gruba?

wybór opcji bootowania systemu wybiera sie poprzez bios a nei w grubie...

wiec jak ci plytka z xp nei startuje to zapewne masz ja uszkodzona...

(Sebastianl92) #6

Płytka nie chciała się tak czy siak odpalić, ale obok windowsa xp (tam gdzie wybiera się system) pisało jeszcze recovery system (czy coś takiego), wziąłem to i tam powpisywałem te polecenia. Teraz wszystko działa, dzięki za pomoc.

Wątpię, żeby płyta była uszkodzona, skoro w windowsie wszystko odpala...

Ale teraz mam pytanie, jak mogę połączyć nowo powstałą już partycję z inną?

(roobal) #7

Tak dla ścisłości:

fixmbr naprawia sektor mbr i przywraca bootloader Windowsa;

fixboot naprawia partycję rozruchową, więc to polecenie jest zbędne.

Pozdrawiam!

(Soren) #8

To że w windowsie ci sie odpala autorun na cd nie znaczy że płyta jest poprawnie nagrana by komputer mógł z niej sie zbootować :wink:

(Sebastianl92) #9

Skoro nie chciała się odpalić to może coś w tym jest... Jeśli dobrze myślę, nie ma sposobu, aby to naprawić?

(Julek94) #10

Możesz ściągnąć czystą instalke xp z neta ale przy instalacji wpisać swój klucz.

a co do fixboot i fixmbr to w wielu miejscach(nawet na tym forum) natrafiłem się na porady stosowania obydwu tych komend. Dla pewności wolałem podać :expressionless:

(Sebastianl92) #11

A to nie jest tak, że każda płyta ma swój własny klucz?

(Dawiddek55) #12

własnie to :slight_smile:

jak usuniesz partycje z open-suse-to grub potem wywali error. a jak usuniesz i gruba (niepotrzebny) i usuniesz partycvje linuxowe to bedzie startował sam Windows i będzie OK:)

(Sebastianl92) #13

Jak mogę połączyć nowo powstałą już partycję z inną?

(Dawiddek55) #14

Umiesz czytać?

konkretniej: włączasz GParteda, przechodziś do partycji z linuxem (ext 3 albo ext 4 albo inne) i formatujesz ją na NTFS. Tyle. Jeżeli miałeś partycje / i home to najlepiej je złączyć w 1 partycje NTFS>klikasz partycje / i usuwasz ją, to samo robisz z home póxniej będzie nieprzydzielone miejsce > Nowa>NTFS > OK> tyle :slight_smile:

(Sebastianl92) #15

Ja umiem, ty chyba nie. Już wszystko porobiłem, żadnych linuxów, czysty windows! Tylko, że teraz mam jedną pustą partycję ntfs więcej i chciałbym ją połączyć z inną!

(Dawiddek55) #16

GPartedem nie obejdzie się bez formatu oby partycji (chyba) jak skopiujesz dane, usuwasz 2 partycje NTFS, popristu usuwasz je i wtedy masz nieprzydzielone miejsce (z tych 2 usuniętych partycji) wybierasz nowa partycja>format NTFS> OK>Tyle

(Sebastianl92) #17

Aha, rozumiem, ja używam EASUS Partition Master i tam cała operacja przebiega tak samo. Nie ma więc róznicy ktorym programem to zrobię?

(roobal) #18

Ale nie ma takiej potrzeby, wystarczy przecież usunąć zbędną partycję a tą którą chce się powiekszyć po prostu powieksza się, klikasz na resize/move (zmien rozmiar/przenieś) i albo ją rozciągasz na nie przydzielonym obszarze albo wpisujesz ile ma mieć MB.

EDIT: Zrobiłem nawet screeny, aby przedstawić Ci to obrazkowo :slight_smile: Nie sugeruj się systemem plików, gdyż robiłem to na pendrajwie a chwilowo nie mam możliwości użycia ntfs.

image_id: 1491

Mając dwie partycje, u mnie fat32 (ext3 załóżmy, że to partycja, na której masz Windowsa) u Ciebie ntfs, klikasz na partycji, którą chcesz usunąć, ja zakładam, że ostatnia ale to nie robi różnicy, bo może być usunięta również ta środkowa wciskasz usuń i powinno to wyglądać tak:

image_id: 1492

Teraz masz nieprzydzielony obszar, zaznaczasz partycję, którą chcesz powiększyć i klikasz na zmień rozmiar i rozciągasz ją, aby wyglądało to tak:

image_id: 1493

Sprawdzasz cztery razy czy wszystko zrobiłeś jak trzeba i jeśli jesteś w 100% pewien, że niczego nie pokaszaniłeś klikasz na zastosuj , czekasz, restartujesz kompa i się cieszysz :slight_smile:

Pozdrawiam!

(Sebastianl92) #19

No dzięki, screeny były już zbędne, ale ok :wink:. Dzięki wszystkim za pomoc.