Usuwanie partycji/podział Gb

Witam,

Mam 4 partycje na komputerze, i jedną z nich chciał bym usunąć całkowicie. Pozostałe z tego Gb, zechciał bym rozdzielić między partycją tam gdzie win7 i dwie inne partycje. Więc potrzebuję programu który mi w tym wszystkim pomoże.

Wstaw link do screena z Zarządzania dyskami, napisz którą partycję chcesz usunąć i do których dodać.

Sceeena to mógł bym dopiero zrobić po 16 jak wrócę do domu. Ale na C jest system a na pozostałych D E F, zwykłe pliki; dokumenty, muzyka, filmy, gry. To nie wiem co byś chciał zobaczyć na tych partycjach. I chciał bym F usunąć bo i tak tam nic nie mam a ma to chyba 40 albo 60 Gb.

Usunąć partycję możesz wprost w systemowym Zarządzaniu dyskami (PPM na obszarze usuwanej partycji i “Usuń wolumin”), ale zagospodarować wolny obszar już raczej programem zewnętrznym, choć rozszerzyć sąsiednią partycję E o ten obszar też da się zrobić w Zarządzaniu dyskami. Do wszystkich operacji dyskowych polecam jednak http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Partition-Master,Program,Windows,12861.html

Sprawdzę to napewno. Może uda się zrobić to co chcę .

Dodane 28.10.2013 (Pn) 12:24

I jak najlepiej zrobić. Z tej partycji od razu rozdzielić Gb czy najpierw usunąć i z tego co zostało to przydzielić do partycji.

Najpierw usunąć! Łatwiej myśleć nad dalszym ciągiem operacji.

A teraz jak te obszary niepodzielone połączyć w całość?

42049432348152783523.jpg

Rozszerzyć sąsiednią partycję o obszar niezagospodarowany, np. C lub D o 2,17 GB, D lub E o 9,33 GB i wreszcie E o 2 MB lub 9,33 GB.

Ale ja nie chce nic już rozszerzać. Tamte partycje już rozdzieliłem itp. I co mam zrobić z tymi nierozdzielonymi. chociaż by 1 rzecz była nie rozdzielona a nie 3.

Nie ma innej drogi, niż rozszerzyć istniejące partycje, jeśli chcesz się pozbyć obszarów niezagospodarowanych, albo… ja Cię nie rozumiem!

W ten sposób pozbędziesz się tych wolnych obszarów. Innego sposobu nie ma.

Gparted jest chyba w te klocki najlepszy. Nie usuwa danych, ale operacje trzeba trzy razy przemyśleć zanim się kliknie zastosuj bo to nieraz trwa godziny…

Nie polecam zmieniać rozmiarów partycji na dysku, którego aktualnie używasz. Do tego najlepszy będzie Gparted

http://gparted.sourceforge.net/liveusb. … s-method-c instrukcja po angielsku. Pobierasz UnetBootIn, obraz dysku z gparted i jedno drugim trzeba na USB wgrać. Chyba że na CD to nagrasz. Uruchamiasz komputer z USB

Program może dodać do kolejki zadania i wykonać wszystkie na raz, ale z doświadczenia wiem, że lepiej pojedynczo.

Na początek skasuj partycję, której chcesz się pozbyć, a później rozszerzaj istniejące inaczej pozbędziesz się danych. Całą partycję można przesunąć, ale to może zająć cały dzień… Najprościej wszystkie dane zgromadzić na jednej partycji, skasować te puste i utworzyć je od nowa.

Możesz ściągnąć jakąś dystrybucję linuxa która ma już zainstalowany gparted (np. ubuntu) wtedy w razie gdybyś chciał coś skopiować nie musisz odpalać Windowsa jednak musisz uważać i zwracać uwagę na to czy partycja na pewno jest od montowana gdy gparted coś z dyskiem robi. Te operacje wiążą się z ryzykiem utraty danych.

Gparted na pewno poradzi sobie z tymi niezarezerwowanymi obszarami…