Usuwanie rys i kurzu

(mc) #1

poszukuje programu, ktory w miare automatycznie usuwalby rysy kurz i zadrapania ze skanowanych negatywowo nie powodujac przy tym znieksztalcen i rozmyc pozostalych elementow zdjecia. Podstawowe filtry Photoshopa nie sprawdzaja sie..

pozdrawiam marcin

(adpawl) #2

Oj... nie wiem czy są programy które potrafią to zrobić automatycznie...

-ale gdyby takowy był - i dawał dobre efekty - ...to też by mi się przydał.

Poza Photoshopem... do edycji polecam Ulead PhotoImpact... - świetny do kompleksowego retuszu.

(Monczkin) #3

takie programy "dają" producenci profesjonalnych skanerów do filmów. Wejdź na stonę np. nikona i zobacz, może jest możliwość pobrania takowego.

(Asmodeuss) #4

... ale tak naprawde w laboratoriach fotograficznych tego typu "smieci" usuwa sie poprzez retusz reczny, czyli siedza fotograficy i czyszcza zdjecia w photoshopie. Automatyczne programy sa zbyt niedokladne i wycinaja to co nei potrzeba.

Jezeli masz tylko slabe "sniezenie" na zdjeciach to mozesz zastosowac fitr usredniania gausowaskiego (rewelacyjne usuwa pylki bez znieksztalcania szczegolow). Jednak rysy i prazki trzeba usunac samemu.

(Kff) #5

Jak piszesz:

To sobię recznie zrób jak pisał asmodeus. Najlepszym narzędziem jest clonowanie w przypadku Photoshopa Stamp. ustawiasz sobie wielkość miejsca pobieranego i do roboty!

(mc) #6

Zdecydowanie lepiej dzial narzedzie latki ale jezeli mam do retuszu 150-200 zdjec dziennie robi sie to b. uciazliwe i pracochlonne... moze ktos ma jednak namiary na skuteczny program.. przy niektorych skanerach faktycznie ten problem jest rozwiazywany, ale ja potrzebuje programu niezwiazanego ze skanerm lecz juz do gotowego pliku (jpg)

marcin

(adpawl) #7

Możesz sprawdzić program "ABSoft Neat Image Pro"