Usuwanie visty (bez innego systemu na dysku)

WIem, że jest sporo postów na ten temat i przeczytałęm chba wszystkie - nie znalazłem pomocy. Chcę pozbyć się Visty i zainstalować Xp, próbowałem sformatować dysk programem Gparted i faktycznie pozbyłem się Visty, ale po włożeniu płyty z Xp sterowniki zostają zainstalowane, ale potem pojawia się informacja, że nie można kontynuować - następuje odmowa instalacji. Bez problemu mogę zainstalować linuxa, ale żadnego wcześniejszego widowsa nie. Proszę o możliwie jasne wyjaśnienie - jestem humanistą i nie wszystkie terminy z żargonu informatycznego są mi znane.

wsadz płytke windows xp do napedu uruchom kreatora insalacji i sformatuj normalnie partycje.

Napisałem, że nie da rady - nie dochodzi do pojawienia się instalatora - następuje odmowa!

ściągnij program GParted dostępny na vortalu, wypal obraz płyty na CD. wystartuj komputer z tej płyty i sformatuj.

Ponownie - pisałem, że to zrobiłem i nie działa!!!

próbowałeś programem GParted uruchamianym z bootowalnej płyty sformatować i się nie dało? nie możliwe, jaka informacja jest wyświetlana??

masz ustawiony w biosie start z płyty?

Sformatować dysk dałem radę, ale potem, po włożeniu płyty instalacyjnej instalator odmawiał zainstalowania xp.

uu a on ma swoje zdanie? :stuck_out_tongue: płytka oryginalna? w jakim sensie odmawia instalacji?

Na początku ładują się sterowniki, a potem, prawdopodobnie gdy ma się uruchomić instalator, pojawia się komunikat, że nie jest możliwe zainstalowanie (błąd nr i tutaj bardzo długi szereg liczb). Płyta jest ‘oryginalna’, ale wcześniej instalował się bez problemu. Próbwałęm również z win2000, ale sytuacja się powtórzyłą.

hmmm błąd? nie pokazuje się, że nie może wykryć dysku?

Ten komunikat pokazał się pod win2000 - ale partycję sformatowałem na ntfs, ale nic nie pomogło. Co dziwne w Gparted są jakby dwie części dysku - jedna 7 gb a druga 149gb.

hmm spróbuj uruchomić jakiegoś linuxa live cd… i zobacz czy będzie dało się go zainstalować :wink:

O tym pisałem - bez problemu sadzam linuxa - wypróbowałem kilka dystrybucji

może pozostał już tylko telefon do M$ ? :roll:

poczekaj na innych, ja w swojej długiej przygodzie z instalacjami windowsa (od 95 do vista) nie spotkałem się z takim przypadkiem :expressionless:

Xantypa

a ty nie masz przypadkiem dysku SATA?? instalator xp masz z SP2?

Niestety nie wiem jaki to dysk - komputer to FS Amilo Pi1505 z dyskiem 160gb. HELP!

z tego co widzę w specyfikacji, to jest to właśnie dysk SATA, i właśnie w tym leży problem. windowsa 2000 nie zainstalujesz, bez wgrania sterowników, ale w laptopach nie ma stacji dyskietek, więc nie wiem jak się je wgrywa podczas instalacji windowsa.

Windows XP w wersji z SP2 powinien wykryć dysk i dać się zainstalować.

Chyba mam tego SATA. Znalazłem rozwiązanie, ale nic z tego żargonu nie rozumiem (jestem humanistą). Czy może ktoś przetłumaczyć to na polski?

To install an older MS Windows® XP version you need to download the Intel® Matrix-Storage-Manager-Driver (SATA). This RAID driver is not implemented in older MS Windows® XP version. Additionally you need the Intel Matrix-Storage-Manager.

After download please follow the steps below:

  1. Connect a USB FDD with the downloaded and unpacked driver files.

  2. Boot from the inserted MS Windows XP Professional CD.

  3. Press [F6] to add additional driver.

  4. MS Windows will access the driver floppy disk and embed the VIA RAID controller.

  5. Now the hard disk can be partitioned and formatted.

  6. MS Windows will again access the floppy disk, so please leave it inserted until the process is finished.

podłączasz stację dyskietek na usb z dyskietką na której znajdują sie rozpakowane sterowniki, po rozpoczęciu instalacji wciskasz F6 i sterowniki są ładowane, teraz można partycjonować i formatować dysk.

Miałem ten sam problem : po wrzuceniu płytki instalacyjnej XP kiedy na dysku był jeszcze Vista nie szło odpalić instalki XP w celu sformatowania partycji z systemem Vista.

Mam nadzieje że pomoże:

1.Wrzucasz płytke instalacyjną z Vistą tak jak byś znów chciał instalowac system.Wykonujesz format z pod instalki Visty

  1. Po tym kroku dajesz anuluj dla dalszej instalacji.

  2. Wrzucasz płytkę z XP i wszystko idzie gładko

Powodem problemu są wpisy które Vista pozostawia po sobie i uniemożliwia cofnięcie się z systemem. Podobno jakies stery się gryzą a co najlepsze stery w obu przypadkach to te od Windy :slight_smile: