Usuwanie windowsa

Mam problemik… wlasciwie pytanie…

Mam dwie partycje …

chciałem na partycji C(z systemem) zainstalowac od nowa XP (byl tez XP) czyli wzialem nowa instalacje…( i tu jest pytanie w pytaniu :)… czy w takim przypadku on powinien formatowac dysk?) ale przez przypadek musialem wybrac podczas instalacji zla opcje i drugi taki sam XP (prof) zainstalowal sie na D… jak moge go teraz usunac? Recznie usunac foldery Windows i inne “windowsowe” foldery? pozniej zmienic plik Boot.ini (usunac wpis o tym systemie)?

czy taka opcja moze byc? czy jest lepsza opcja odinstalowania tego systemu?

pozdrowki

Sorki, ale napisz troche jaśniej o co chodzi, bo chyba nikt nie zrozumie. :?

Znajdź na “Sprawdzone porady” -> “Instalowanie i korzystanie z Konsoli odzyskiwania w systemie Windows XP” odnośnie polecenia “fixmbr”.

Później uruchom instalatora XP normalnie z płyty, tam stwórz od nowa partycje i kontynuuj instalację.

Jasniej powiadasz?..:slight_smile:

–przed instalacja

Mam 2 partycje C-winXP D-rozne dane

–po instalacji

Mam 2 partycje C-winXP D-winXP + rozne dane

czyli mam dwa XP (partycja C nie zostala zmieniona podczas instalacji - jest na niej to co przed instalacja)

przy uruchamianiu kompa mam do wyboru dwa systemy:

win xp z partycji C

win xp z partycji D

Pytanie:

jak usunac winXP z partycji D zeby pozniej nie bylo problemu

moja propozycja: usunac bezposrednio do kosza windowsowe foldery z partycji D (doprowadzic go do stanu przed instalacja)…pozniej zmienic plik Boot.ini zeby sie nie pojawial wybor systemow… czy jak tak zrobie to nie bedzie pozniej problemow?

Najpierw zmień Boot.ini by odpalać win XP tylo z C:

tu masz zawartość, gdybyś miał problemy

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS=“Microsoft Windows XP Professional” /fastdetect

Zachowaj stary boot.ini na wszelki wypadek, jeśli windows odpali się poprawnie rób, jak pisałeś w swoim poście.

Ale miałeś jakiś powód by na nowo instalowć XP na C: więc czemu tego nie zrobisz tzn. nie zainstalujesz ponownie uprzednio formatując C:

Pozdrawiam 8)

Hmm

ja zrobiłbym to w ten sposób:

Najpierw zmieniam plik boot.ini tak, żebym wiedział który windows jest na której partycji. Np dla windowsa z partycji c zmieniam nazwę etykiety na “Windows XP Pro C” a dla drugiego windowsa “Windows XP Pro D”. Dzięki temu przy opcji naprawiania systemu będę wiedział na którą partycję się zalogować.

wtedy wkładam cd z windowsem do cdrom, wybieram opcję naprawy systemu i loguje się na system z partycji c. Wtedy wpisuje polecenie fixmbr i fixboot. Nie wiem, czy są potrzebne obie, ale tak bym zrobil ja dla pewności.

Wtedy odpalam system z partycji c i kasuje windowsa z d. odpalam system jeszcze raz i sprawdzam czy wszystko jest ok. Jesli nie, wrzucam płytke do napedu i jeszcze raz wpisuje komendy fixmbr lub fixboot.

mysle, ze powinno zadziałać. Nie masz się co bać, że usunięcie systemu z partycji d poprzez wywalenie go do kosza, może coś zepsuć.

Kiedyś miałem podobny problem, bo omyłkowo zainstalowałem system XP na dwu partycjach. Ręczne wykasowanie z D, zadziałało, ale co jakiś czas komputer “głupiał”.

Skutecznym rozwiazaniem okazało sie (niestety) sformatowanie partycji D i C i zainstalowanie XP całkowicie od nowa.

Moim skromnym zdaniem, naprawianie Windows’a nie jest skuteczne (bo nikt nie wie co sie wtedy dzieje z systemem) i lepiej jest go instalować na czysto i od nowa.

Dokładnie tak. Nie masz pewności czy za “chwilę” coś się nie skopie. W przypadku partycji D gdzie masz swoje dane w tym wypadku ryzykujesz utratą danych.

Pozdrowienia.

A ja bym sformatował dysk D z dyskietki lub płyty bootującej a później po włożeniu WinXP wybrałbym opcję formatowania i instalacji systemu na C. Chyba tak by było najprościej i OK, co?

Na pewno najprościej i najszybciej :!: Tylko, że autor topicu zapewne nie chciał by utracić danych z Dysku D :-D.

Aha, ok. :oops:

Dzięki wielkie za odpowiedz…

Mysle teraz żeby zrobic tak:

z D przeniesc “dane” na C i formatowac z winXP znajdujacym sie na C partycje D… po formatowaniu przeniesc “dane” znow na D… pozniej zrobic nowa instalacje na C… czego wynikiem bedzie winXP(nowa instalacja) na C i dane na D (czyli tak jak chcialem) :slight_smile: … aha no i pewnie jeszcze bede musial zmienic boot.ini…

w sumie opcja pietrasa z tym ze wczesniej bym przeniosl dane na C zeby ich nie stracic :slight_smile: