Usuwanie windowsa

(Marcinb) #1

Mam problemik... wlasciwie pytanie...

Mam dwie partycje ...

chciałem na partycji C(z systemem) zainstalowac od nowa XP (byl tez XP) czyli wzialem nowa instalacje..( i tu jest pytanie w pytaniu :)... czy w takim przypadku on powinien formatowac dysk?) ale przez przypadek musialem wybrac podczas instalacji zla opcje i drugi taki sam XP (prof) zainstalowal sie na D... jak moge go teraz usunac? Recznie usunac foldery Windows i inne "windowsowe" foldery? pozniej zmienic plik Boot.ini (usunac wpis o tym systemie)?

czy taka opcja moze byc? czy jest lepsza opcja odinstalowania tego systemu?

pozdrowki

(Mztswk) #2

Sorki, ale napisz troche jaśniej o co chodzi, bo chyba nikt nie zrozumie. :?

(Squo4) #3

Znajdź na "Sprawdzone porady" -> "Instalowanie i korzystanie z Konsoli odzyskiwania w systemie Windows XP" odnośnie polecenia "fixmbr".

Później uruchom instalatora XP normalnie z płyty, tam stwórz od nowa partycje i kontynuuj instalację.

(Marcinb) #4

Jasniej powiadasz?...:slight_smile:

--przed instalacja

Mam 2 partycje C-winXP D-rozne dane

--po instalacji

Mam 2 partycje C-winXP D-winXP + rozne dane

czyli mam dwa XP (partycja C nie zostala zmieniona podczas instalacji - jest na niej to co przed instalacja)

przy uruchamianiu kompa mam do wyboru dwa systemy:

win xp z partycji C

win xp z partycji D

Pytanie:

jak usunac winXP z partycji D zeby pozniej nie bylo problemu

moja propozycja: usunac bezposrednio do kosza windowsowe foldery z partycji D (doprowadzic go do stanu przed instalacja)..pozniej zmienic plik Boot.ini zeby sie nie pojawial wybor systemow.... czy jak tak zrobie to nie bedzie pozniej problemow?

(Golden Finger) #5

Najpierw zmień Boot.ini by odpalać win XP tylo z C:

tu masz zawartość, gdybyś miał problemy

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

Zachowaj stary boot.ini na wszelki wypadek, jeśli windows odpali się poprawnie rób, jak pisałeś w swoim poście.

Ale miałeś jakiś powód by na nowo instalowć XP na C: więc czemu tego nie zrobisz tzn. nie zainstalujesz ponownie uprzednio formatując C:

Pozdrawiam 8)

(Kalihomepage) #6

Hmm

ja zrobiłbym to w ten sposób:

Najpierw zmieniam plik boot.ini tak, żebym wiedział który windows jest na której partycji. Np dla windowsa z partycji c zmieniam nazwę etykiety na "Windows XP Pro C" a dla drugiego windowsa "Windows XP Pro D". Dzięki temu przy opcji naprawiania systemu będę wiedział na którą partycję się zalogować.

wtedy wkładam cd z windowsem do cdrom, wybieram opcję naprawy systemu i loguje się na system z partycji c. Wtedy wpisuje polecenie fixmbr i fixboot. Nie wiem, czy są potrzebne obie, ale tak bym zrobil ja dla pewności.

Wtedy odpalam system z partycji c i kasuje windowsa z d. odpalam system jeszcze raz i sprawdzam czy wszystko jest ok. Jesli nie, wrzucam płytke do napedu i jeszcze raz wpisuje komendy fixmbr lub fixboot.

mysle, ze powinno zadziałać. Nie masz się co bać, że usunięcie systemu z partycji d poprzez wywalenie go do kosza, może coś zepsuć.

(R Jurkowicz) #7

Kiedyś miałem podobny problem, bo omyłkowo zainstalowałem system XP na dwu partycjach. Ręczne wykasowanie z D, zadziałało, ale co jakiś czas komputer "głupiał".

Skutecznym rozwiazaniem okazało sie (niestety) sformatowanie partycji D i C i zainstalowanie XP całkowicie od nowa.

Moim skromnym zdaniem, naprawianie Windows'a nie jest skuteczne (bo nikt nie wie co sie wtedy dzieje z systemem) i lepiej jest go instalować na czysto i od nowa.

(Vojtz) #8

Dokładnie tak. Nie masz pewności czy za "chwilę" coś się nie skopie. W przypadku partycji D gdzie masz swoje dane w tym wypadku ryzykujesz utratą danych.

Pozdrowienia.

(pietras) #9

A ja bym sformatował dysk D z dyskietki lub płyty bootującej a później po włożeniu WinXP wybrałbym opcję formatowania i instalacji systemu na C. Chyba tak by było najprościej i OK, co?

(system) #10

Na pewno najprościej i najszybciej :!: Tylko, że autor topicu zapewne nie chciał by utracić danych z Dysku D :-D.

(pietras) #11

Aha, ok. :oops:

(Marcinb) #12

Dzięki wielkie za odpowiedz...

Mysle teraz żeby zrobic tak:

z D przeniesc "dane" na C i formatowac z winXP znajdujacym sie na C partycje D... po formatowaniu przeniesc "dane" znow na D... pozniej zrobic nowa instalacje na C... czego wynikiem bedzie winXP(nowa instalacja) na C i dane na D (czyli tak jak chcialem) :slight_smile: ... aha no i pewnie jeszcze bede musial zmienic boot.ini....

w sumie opcja pietrasa z tym ze wczesniej bym przeniosl dane na C zeby ich nie stracic :slight_smile: