Uszkodone partycje

Opisze problem po kolei. Miałem dysk 1 TB z 3 partycjami: widnows xp 250 gb, multimedia 500gb i windows 7 250gb. Postanowiłem usunąć windows xp i przesunąłem partycje multimedia na jego miejsce i zwiększyłem ją do 650 GB oraz dosunąłem do niej windows 7 i też zwiększyłem (wszystko w programie gparted). W związku z tym ze system nie chciał startować zacząłem bawić się gpartedem i usunąłem tablice partycji. Próbowałem ja przywrócić programem testdisc i niby się udało ale gparted dalej nie widzi partycji, system nie startuje a w testdics mam dostęp tylko do plików na partycji windows 7. Co powinienem zrobić w takiej sytuacji aby nie stracić plików?

Dodane 29.12.2011 (Cz) 1:59

Dodam że gdy próbuje uruchomić system otrzymuje błąd że brakuje bootmgr

Wsadź płytę instalacyjną 7-ki ,uruchom kompa.Potem wybierz opcję napraw komputer.

tak tez próbowałem ale niestety po wybraniu systemu dostaje błąd że płyta niezgodna z wersją systemu, a jest to ta sama z której go instalowałem

Na pierwszej partycji powinieneś mieć system bo jest to partycja na której jest najszybszy odczyt danych z dysku. Druga sprawa to taka że BootManager zawsze instaluje się na początkowej partycji dlatego jak ją formatujesz to nie możesz uruchomić systemu.

Czyli jak przeinstalować bootloadera?

Jeśli nie idzie opcja naprawy, to reinstalacja systemu.

Nie da się tego jakoś uniknąć? Może powinienem spróbować naprawy z jakiejś innej płyty?

Nie wiem jak w Windows 7, ale w Windows XP była konsola odzyskiwania i wpisywało się tam fixboot i bootloader się powinien naprawić. U mnie to działało (ale ja korzystałem jeszcze obok tego z fixmbr), ale nie wiem czy coś takiego jest w Windows 7 bo szczerze mówiąc nigdy nie było mi to potrzebne :stuck_out_tongue:

Pewnie instalowałeś system bez service pack 1 a teraz masz już system zaktualizowany,dlatego tak się dzieje.

Integracja Service Pack 1 z plikami instalacyjnymi Windows 7

http://windows7forum.pl/integracja-serv … 14234.html

SP1 nie instalowałem, czy to możliwe, że zainstalował się bez mojej wiedzy?

Tak.

Sprawdź. Komputer-właściwości

Nie dam rady tego sprawdzić, czy tą płytę mogę skądś pobrać (Windows 7 + SP1) gdyż teraz nie mam do dyspozycji komputera na którym mógłbym stworzyć taką płytę.

Tak, z półki sklepowej :wink:

W takim razie wybiorę się do kumpla i stworzę i zobaczymy

Dodane 29.12.2011 (Cz) 18:05

Nie wiem czemu ale po dokładnym teście testdiskiem mam 4 partycje, multimedia, windows 7 i 2 bez nazwy. Jednym rozwiązaniem w którym testdisk ocenia strukturę jako ok jest windows 7 jako główna partycja a pozostałe jako deleted. Zapisałem to ustawienie ale gparted dalej nie widzi żadnej partycji.

Dodane 29.12.2011 (Cz) 22:04

Niestety używając płyty z SP1 też dostaje błąd o złej wersji.