Uszkodzaony RAID 5 - jak naprawić lub odzyskać dane?

Witam wszystkich

Zacznę może od konfiguracji mojego kompa, bo to dość istotne:

Płyta główna : GA-EP45-DS5

Dyski : 2x Seagate 500 GB Barracuda 7200.12 ; 1x Seagate 500 GB Barracuda 7200.11

Wszystkie dyski miałem połączone w macierz RAID 5 (kontroler Intela - ICH10R).

Chciałem postawić oprócz Windows 7 na macierzy także linucha (OpenSUSE 11.4), przygotowałem miejsce i rozpocząłem instalację Linux-a.

W kroku związanym z partycjonowaniem miejsca zauważyłem, że instalator nie wykorzystał miejsca przeze mnie przygotowanego tylko zrobił

własną propozycje zmniejszając miejsce pozostałych partycji macierzy. Wyszedłem z instalatora, wyłączyłem kompa, a po ponownym uruchomieniu

na ekranie Intel Matrix Storage Manager option ROM v8 … w sekcji RAID Volume był tylko napis None Defined ,

poniżej w sekcji Phisical Disks mam dwa dyski oznaczone jako Offline Member a trzeci jako None RAID Disk (mimo, że należał do macierzy).

Czy ktoś spotkał się z podobną sytuacja lub wie jak odbudować macierz ewentualnie odzyskać z niej dane ??

Proszę o pomoc ![-o<

RAID i jego niebezpieczeństwa + linux i windows na macierzy… To sobie narobiłeś…

Wydaje mi się, że jedyną możliwością odzyskania danych będzie ponowna, taka sama konfiguracja raida, format i użycie programu do odzyskiwania danych.

Hej dzięki wielkie za odpowiedź.

To, że zrobiłem wielki miszmasz z dysku to wiem, ale spoko na szczęście się udało wszystko postawić na nogi i obeszło się bez grzebania na niskim poziomie - odzyskiwaniem danych.

Wieczorkiem postanowiłem pogrzebać trochę i po przepinać dyski. Gdy tak sobie uruchamiałem kompa w rożnych konfiguracjach okazało się, że jeden z dysków macierzy jest ok czyli status Member Disk(0), drugi był faktycznie Offline Member , a trzeci po wcześniejszych wielokrotnych próbach zrobienia czegoś programem Gparted stał się niestety Non RAID Disk.

Kontynuowałem eksperymenty z konfiguracjami dysków i nagle dysk Offline Member zaskoczył (CUD !!

Na szczęście, i pewnie z pomocą z góry, nic nie straciłem oprócz czasu :wink:

Chcącym powtórzyć mój eksperyment polecam najpierw lekturę : https://help.ubuntu.com/community/FakeRaidHowto,

A potem spytanie wujka Googl-a o : “Raid 0 I Offline Member”, “RAID-5 Offline Member”, “HowTo : Recover Intel RAID “Non-Member Disk” Error…”