Uszkodzona płyta i845e max

witam. Mam uszkodzoną płytę msi 845E max. Uszkodzenie powstało w wyniku wyjęcia i włożenia kostki ram. Możliwą przyczyną było : niedociśnięcie ,ładunek elektrostatyczny. Z tego co zostało powiedziane w serwisie jakieś 3 miesiące temu było to nieprawidłowe napięcie który uszkodziło jak się nie mylę mostek południowy (? nie jestem pewien). Może jest to kontroler pamięci , kondensator przy banku pamięci ? niewiem… W każdym razie po podłączeniu zasilacza wiatrak się obraca ,po podłączeniu pinów Front panell connectors JFP1(POWER LED) można płytę włączać i wyłączać przy pomocy guzika. Dysk twardy dostaje napięcie i jest czytany (IDE 2 )wydając przy tym dźwięk. Niestety jest czarny ekran. Zasilacz prawdopodobnie jest dobry Megabajt 300 (choć to jeden z gorszych modeli). CPU Pentium4 2.2 northwood- myślę że jest dobry.Grafika (radeon9200)jest sprawna na 100% ,monitor też. Pamięc ram 256 była testowana u innej osoby - której wierzę na słowo ,że jest dobra.

Czy można coś zrobić ?

Resetowałem CMOS. W tej chwili wyjęłem baterię na 30 minut i wkładam z powrotem…

845gmaxl_diagram.jpg

845g max wygląda bardzo podobnie

plyta_msi_i845e.jpg

i845e

Witaj,

Byłoby pół biedy, gdyby faktycznie był to mostek południowy, ale za kontakt z RAM’em odpowiada mostek północny, który dodatkowo odpowiada za komunikację między procesorem, RAM’em, kartą graficzną i mostkiem południowym. A jeśli poszło zbyt duże napięcie, to niestety z mostka nie ma co zbierać… :frowning:

Elektryka działa, bo ta nie ma bezpośredniej zależności od chipset’u płyty głównej - dlatego możliwe jest jej odpalenie - przynajmniej elektryczne. I podobnie z dyskiem twardym, który notabene obsługiwany jest dzięki mostkowi południowemu - ten działa, więc dysk startuje. Choć na dobrą sprawę wystarczy dysk podłączyć do zasilania i na początku słychać odgłosy odczytu danych…

To niestety też raczej niewiele da…

Rozumiem, że po odpaleniu nie ma obrazu, więc nie da się ustalić, czy choć BIOS się ładuje. Ale czy płyta wydaje jakieś dźwięki czy też cisza?? Skoro twierdzisz, że procesor, RAM, grafika i monitor są OKI, to faktycznie zostaje NB.

Pozdrawiam,

DImatheus