Uszkodzona sieć wewnętrzna i wysokie pingi


(Izzy 1995) #1

Witam.Od ok. 3 dni skończyła mi się umowa z Orange FreeDom, po czym muszę teraz czekać 2 tygodnie aż dopiero wtedy będą mogli mi podłączyć Netie 6mb.Problem tkwił taki, że gdy miałem jeszcze Orange FreeDom to ciągle się on rozłączał, czy mialem oryginalny modem dany z internetem, czy też przy routerze(Pentagram cerberus P-6331-4r)Kiedyś gdy już mnie naprawdę wyprowadził z równowagi zadzwoniłem do Orange aby to sprawdzili.Po jakimś czasie przyjechał Pan pseudo fachowiec i bo zbadaniu tej sprawy uznał że winą tych rozłączeń jest uszkodzona sieć wewnętrzna i że jest ona uszkodzona z mojej winy, więc oni nie odpowiadają za jej naprawę i na tym rozmowa się skończyła.Teraz pytanie co do tego.Co oznacza że sieć wewnętrzna jest uszkodzona ? Czy oni nie powinni jej naprawić aby internet działał stabilnie !? Czy gdy przejdę na Netie 6mb to się to zmieni czy będzie nadal to samo ? Chciałem zmienić na coś innego, lecz w moim mieście (Wołomin) nie ma za dużego wyboru - TP, Orange, Netia i reszta co idzie na linniach TP, jakieś prywaciarze u których 1mb chodzi po 120 zł, więc bez przesady.Miałem nadzieję że UPC będzie miało możliwość instalacji lecz tutaj jeszcze ta usługa nie jest dostępna.

Druga sprawa jest taka że mam bardzo wysoki ping (zależy mi na nim ponieważ sporo gram w gry typu CS itd.).Więc z tego pytanie, czy po zmianie z Orange FreeDom 1mb na Netie 6mb ping się zmniejszy czy zostanie on tak samo wysoki (na speedtescie jest ok 77 ms) ? Mówiono mi że może to być wina zanieczyszczonego komputera itd. ale nawet po formacie ping jest tak samo wysoki co utrudnia mi grę.Może da się zmniejszyć ping poprzez ustawienie prawidłowo routera, lecz musiał ktoś by mi to dokładnie wytłumaczyć.

PZDR i liczę na odp.Z góry dziękuje


(Kpc21) #2

Może chodzi o twoją instalację w domu? W ogóle mieszkasz w mieszkaniu, domu (z linią podziemną), czy domu (z linią po słupach)?


(Izzy 1995) #3

Dom, linia na słupie.


(scripter1) #4

Nie potrafię rozgryźć co ten niby fachowiec insynuował ale mają obowiązek naprawić wszelkie usterki na dostarczonym/wykonanym przez nich połączeniu/okablowaniu czyli na linii od ich głównego serwera łączącego ich tzw sieć szkieletową aż do wtyczki którą wpinasz do swojego komputera (lub do swojego routera jeśli sam go sobie zainstalowałeś).

Wydaje mi się sformułowanie uszkodzona sieć może jedynie oznaczać uszkodzone okablowanie (przecięty kabel; zainstalowane na kablu jakieś dziwne złączki lub rozdzielacze itp.) ale jeśli okablowanie nie jest uszkodzone w twoim mieszkaniu tylko przed nim (np. we wspólnej piwnicy) to nie udowodni ci że to z twojej winy, poza tym nie ma prawa odmówić ci naprawy chyba że udowodni ci że łamiesz postanowienia umowy.

_ Edit: _

Ewentualnie jeszcze przyczyną usterki może być router lub coś w twojej wewnętrznej podsieci czyli za routerem (od strony twoich kompów, nie od strony kabla od internetu) ale w takim wypadku powinien ci to wyraźnie powiedzieć.


(Izzy 1995) #5

Router jest sprawny, kabel Ethernet też ale chyba winą jest kabel idący do routera z gniazdka sieciowego, bo jest on złączany i zapewne kilka razy się pociągneło i się naderwał więc chyba mam odp na swoje pytani, sprawdzę gdy będę miał internet.Miałbym prośbę do Was o odp na te zagadnienie dotyczące pingów, czy się zmniejszy, czy nadal zostanie taki duży.

PZDR


(Kpc21) #6

Wymień kabel od puszki na zewnętrznej ścianie do gniazdka telefonicznego.

Choć w moim przypadku kiedy był z tym odcinkiem problem, monter nie robił problemów i sam to wymienił. Nie wiem czy żądał jakichś pieniędzy, bo przy tym mnie nie było.

Przyczyną wysokich pingów jest zazwyczaj włączony przeplot na porcie z centrali (tzw. tryb Interleaved, bez przeplotu jest tryb Fast Path). I raczej nic się nie zmieni, a gdybyś dotychczas przeplotu nie miał, najprawdopodobniej zostałby włączony. Dopóki masz Orange Freedom, możesz dzwonić na infolinię i prosić o przełączenie na tryb Fast (czy zostanie to rozpatrzone, czy nie, zależy od tego, na jakiego trafisz konsultanta - niektórzy nie mają w ogóle pojęcia, co to jest). Ale nawet gdyby ci to zmienili, prawdopodobnie wróci z powrotem do Interleaved po kilku dniach, bo teraz to jest ustawiane automatycznie. W przypadku Netii, prawdopodobieństwo jest znacznie mniejsze.


(Izzy 1995) #7

Ale ten kabel który idzie od gniazdka telefonicznego leci przez ściany przez 2 pokoje i ma grubo ponad 15 m.Ten kabel jest łączony, tzn. krótki kabelek z wtyczką który podłączam do routera jest połączony z długim kablem który idzie od gniazdka telefonicznego.Dzisiaj spróbuję połączyć ładnie te 2 kable. Czy takie połączenie kabli będzie skutkowało niestabilnością internetu, czy trzeba wymienić cały kabel ? Chodzi mi dokładnie czy te zwiększenie prędkości i zmiana dostawcy (kable te same) będą skutkowały zmniejszeniem pingu ?


(Kpc21) #8

Może, choć nie musi. Zależy, czy ci zmienią wielkość przeplotu.

Jak ładnie połączysz, to nie powinno. Jeśli masz lutownicę, to jej użyj.


(Izzy 1995) #9

Ok, kable złączone, niestety lutownicy nie miałem na miejscu, więc skręciłem kabelki.Sęk w tym czy dobrze, bo w 1 kablu były 2 kabelki: czerwony i zielony bodajże a w drugim bez kolorów, nie ma to różnicy ?

Druga sprawa jest taka że mam router PENTAGRAM Cerberus p6331-4r i podłączyłem do niego ten kabel telefoniczny, czy jak jest on podłączony a w tej chwili nie mam internetu to lampka ADSL powinna się świecić ?

Co do tego przeplotu a dokładnie jego wielkości, to od czego zależy czy mi zmienią ? jeżeli o to chodzi to na moich linniach tel. można było max 6 mb/s walnąć.

-- Dodane 03.07.2010 (So) 17:12 --

Co do tego Fast Path. Czy ludzie z Netii chętnie zmieniają na takie coś? O ile zmniejszy się ping jeżeli zostanie przełączony internet z interleaved na fast? Jak czytałem kilka tematów o fast i interleaved to ludzie podawali takie dane(to nie moje jbc):

DSL Status: Up

DSL Modulation Mode: GDMT

DSL Path Mode: INTERLEAVED

Downstream Rate: 7456 Kbps

Upstream Rate: 640 Kbps

Downstream Margin: 17 db

Upstream Margin: 16 db

Downstream Line Attenuation: 16

Upstream Line Attenuation: 8

Gdzie mogę zobaczyć u siebie takie dane? Jakby można było opisać co ile powinno być itd. byłbym wdzięczny

Z góry dziękuję.


(Kpc21) #10

Lampka ADSL oznacza synchronizację (modem komunikuje się z centralą), a INTERNET połączenie z Internetem. Przynajmniej tak jest u mnie na Linksysie. Na Pentagramie mogą być inne oznaczenia, ale ogólnie powinno być tak samo.

Od obciążenia centrali, jakości linii, a nawet od producenta centrali.

Nie. Netia w ogóle może co najwyżej wystawić zlecenie, a zmienia już to TPSA. I znów zależy to od tego, jaki konsultant trafi się w Netii (ale już w mniejszym stopniu) i kto to zlecenie przyjmie od Netii w TPSA.

Prawdopodobnie gdzieś w panelu WWW routera, ale nie każdy je pokazuje. Dostęp do nich jest też w popularnych modemach ADSL (np. Sagem Fast, Thomson SpeedTouch, ZTE ZXDSL) za pomocą odpowiedniego oprogramowania (w SpeedTouchu) lub po wciśnięciu odpowiedniej kombinacji klawiszy (w ZXDSL).

Znajdziesz na http://forum.neostrada.info.


(Izzy 1995) #11

Więc jak, kontrolka ADSL powinna cały czas się świecić ? nawet jak nie ma internetu ? Są tam kontrolki:ADSL,WLAN,4kontrolki od ethernetu i PWR (PWR i 1 ETHERNET się stało świecą).

Co do tych kabli, to jest różnica które kable łącze do których ? Przypominam, w jednym kablu były dwa małe kabelki: czerwony i zielony chyba a w drugim 2 kabelki bez kolorów.

Co do tych danych sieci, mógłby ktoś napisać mi jak dokładnie dojść do ty danych ? Router to PENTAGRAM CERBERUS P6331-4r


(Kpc21) #12

Powinna się świecić (albo migać), kiedy router komunikuje się z centralą. PWR to skrót od POWER, czyli zasilanie, ETHERNET to są porty LAN, a WLAN to sieć bezprzewodowa.


(Izzy 1995) #13

ale zawsze było tak gdy neta rozłaczało to migała kontrolka a internet działał gdy się świeciła na stałe, więc jak ? gdy nie ma internetu a kabel jest podłączony to powinna świecić na stałe.

Coi do tych kabelkow prosze o wypowiedz bo nie wiem czy nie przez to ta kontrolka miga


(Kpc21) #14

Zgodnie z tym co piszesz, powinna migać. Miganie oznacza próbę nawiązania synchronizacji, stałe świecenie - router jest zsynchronizowany.


(Izzy 1995) #15

Ok, czyli kontrolka będzie świeciła się stale dopiero, gdy Netia podłączy internet. To jeszcze dla upewnienia, te kable co wcześnie opisywałem obojętnie który z którym można było skręcić ?

aa i jeszcze jedno, co do Netii, to jak wpisuje w routerze nazwę użytkownika i hasło to ma być internet internet ?