Uszkodzony boot i zbędne sterowniki?

Hej,

 

W ostatnim czasie przeinstalowałem system na Win 7 Ultimate. Wcześniej miałem 8.1, ale przeszedłem na Ubuntu. Niestety niefortunnie usunąłem 8.1 z recovery i musiałem wrócić do swojego starszego systemu, bo Ubuntu się nie sprawdził. Zauważyłem, że chyba zepsułem sobie boota, bo nie mogę wybrać opcji w ustawieniach “secure boot”. Nie mogę wybrać UEFI (ta opcja chyba była na win 8.1). Muszę mieć opcje uefi i csm, przez co komputer prawdopodobnie dłużej się włącza? Przed obrazem z logo Win i paskiem ładowania wyskakują jakieś 2 punktury na czarnym tle (1-3 sekund). Czy można to naprawić i ustawić secure boot?

 

Druga kwestia dotyczy sterowników. Win 8.1 instalował je automatycznie. Na 7 robiłem to ręcznie i podejrzewam, że zainstalowałem zbędne, które przeszkadzają komputerowi. Ogólnie nie potrzebuje bluetooth czy jakiś udziwnień z WIFI itd. Czy ktoś mógłby mi doradzić, które sterowniki mogę śmiało usunąć?  Screen

 

Z góry dzięki za pomoc!

Może to cię zaskoczy - ale to co pokazujesz - to nie są sterowniki.

Nie sugeruj się tymi oznaczonymi na niebiesko. Ja to kopiowałem, by byly same aplikacje o ktore pytam. Nie tylko o te 2.

Nie sugeruję się - po prostu to co pokazujesz - to lista aplikacji, i niestety niektóre aplikacje są ściśle związane ze sterownikami. To zaś prowadzi do następującej konkluzji: nie znając sprzętu o którym mowa - ciężko wskazać co ewentualnie da się usunąć.

Co do “boota” - to owszem “popsułeś sobie” zapewne przez GRUBa (menadżer uruchamiania Linuksa), i aby to naprawić - to należałoby ten menadżer usunąć, ale znowu: nie wiedząc dokładnie co i na jakim sprzęcie zrobiłeś - można tylko sobie “pogdybać”.

Windows 7 nie obsługuje secure boot, został wprowadony dopiero w Windows 8.

Dzięki wielkie, więc problem rozwiązany.

 

Co powinienem udostępnić? Screeny z menadzera narzedzi? Czego potrzebujesz, byś mógł mi pomóc? 5fcf218d48a50e90med.png

Praktycznie możesz usunąć wszystko z dysku twardego i zainstalować Windows 8.1 z czystej instalki. Zapewne klucz instalacji zapisany jest gdzieś na naklejce na spodzie laptopa. Co do sterowników to nie polecam ich usuwania.

Klucza do Windows 8 / 8.1 nie znajdzie na naklejce COA, jest on zapisany w BIOSie/UEFI.

7 też jest oryginalna, więc windows to najmniejszy problem. Czy z tej listy są jakieś sterowniki/programy, które są zbędne?