Uszkodzony dysk SATA

Witam

Posiadam dwa dyski pierwszy to SEAGATE 250 GB SATA, drugi to SEAGATE 40 GB IDA.

Problem dotyczy tego pierwszego czyli SATA.

Do wczoraj wszystko chodziło bez zarzutu, niestety kiedy dziś rano włączyłem komputer okazało się, że główny dysk SATA nie działa poprawnie.

Tzn. Bios dysk widzi, lecz WINDOWS się nie podnosi. Pokazuje się logo XP i migający pasek. Po mimo tego że pasek ciągle się “kręci” to jednak system się nie podnosi. Myślałem, że system padł, lecz jak uruchamiam system ze zwykłego dysku IDA to dzieje się to samo, pasek się kręci a system nie podnosi. Mam tam również zainstalowanego winowsa xp. Po odłączeniu dysku SATA i uruchomieniu windowsa z IDA system normalnie się podnosi. Chciałem sformatować dysk C na SATA i zainstalować nowy system, lecz podczas ładownia płyty instalacyjnej WINDOWSA Xp również komputer przestaje reagować.

Czy da się odzyskać ten dysk jakimś programem czy pozostaje mi go wyrzucić wraz z moimi danymi zawartymi na nim?

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Uruchom jakiegoś linuxa Live-CD (czyli z płyty) i na początek spróbuj przegrać najważniejsze dane. Przy okazji zobacz, czy pliki od windowsa nadal istnieją.

Dysk nie jest uszkodzony, bo jak byłby uszkodzony to ten drugi IDE by się normalnie włączył, musisz coś w biosie po przestawiać :slight_smile:

Spróbuj może załadować ustawienia standardowe :smiley:

Bios został zresetowany i bez zmian

Dysk SATA sam też nie startuje.

Jak się włącza Windows to sobie troszkę po mruczy i potem cisza

Spróbuj ewentualnie podłączyć u jakiegoś kumpla ten dysk, albo tak jak to mówił cosik_ktosik

EDIT:

Widziałem kiedyś na forum w dziale przydatne porady, gdzieś na samym końcu coś o uszkodzonych dyskach, pisało żeby dysk dobrze zapakować w pudełko plastikowe i włożyć go do zamrażalki:

viewtopic.php?f=7&t=966&p=5594&hilit=+dysk#p5594

No dobrze uruchomiłem PLD Live CD lecz nie mogłem niczego skopiować, dlaczego?

Poza tym brakowało mi jednego dysku, który tam jest.

“PLD Live CD” Może wybrałbyś coś normalniejszego :smiley: np. Ubuntu lub Knopixa? ;>

Kliknij prawym przyciskiem na dysku, na który coś chcesz skopiować i poszukaj opcji zmiany praw dostępu do dysku. Powinna tam być jakaś opcja pozwalająca włączyć zapis na dysk.

Dysk, który zniknął być może trzeba będzie odzyskać. Zrób to programem Testdisk

Instrukcja do testdiska po polsku

Instrukcja do Testdisk po angielsku

Ok

Dzięki za pomoc

Za pomocą instalki Debiana usunąłem, partycją, która za jakimś cudem po prostu się wywaliła.

Niepotrzebnie usunąłem też partycję C ale tak ze zdenerwowania i z desperacji jakoś tak poleciało :slight_smile:

Normalnie bardzo mi ulżyło że udało się go odpalić.

Jeszcze raz dzięki za pomoc i pozdro.

LINUX JEST WIELKI