Uszkodzony dysk zewnętrzny

Witam, mam problem z dyskiem zewnętrznym WD Elements Portable 300GB BLACK USB2.0 po wypakowaniu danych z archiwum dysk się zawiesił następnie przestał działać. Windows XP oraz Vista wizą dysk XP chce go od razu sformatować w Vista przy próbie otwarcia informuje że dysk jest nie czytelny lub się zawiesza. Czy możliwe jest odzyskanie jakichkolwiek danych zapisanych na tym dysku?

Wykonałem skany programem HD Tune 2.55

Przechwytywanie%20w%20trybie%20pe%C5%82noekranowym%202010-09-07%20201751.bmp.jpg

Przechwytywanie%20w%20trybie%20pe%C5%82noekranowym%202010-09-07%20211717.bmp.jpg

Ze skanu nie wynika że jest cos nietak. Jesli masz jakieśkolwiek pojęcie o komputerach to możesz pobrac Linuksa o nazwie parted magic. Jest tam narzedzie do testowania dysków. Będzie skrót do niego na pulpicie po otwarciu go z płyty.

Po “ręcznym” odłączeniu dysku Vista nadal go widzi ale bez paska “zajętości” [po podłączaniu też go nie widać] Kiedy próbowałem zamknąć Vistę trwało to 20-30 min. a no końcu wyskoczył mi niebieski ekran. Odpaliłem Ubuntu 9.04 i dysk otwiera się normalnie. Sprawdzenie całego dysku programem Disk Usage Analyzer jest niemożliwe.

Teraz rodzi się pytanie dlaczego Vista i XP maja takie problemy z a Ubuntu nie?