Utrata bootloadera XP po instalacji Visty (+7+Ubuntu)

Instalując Windows Vista SP2 na partycji E całkiem utraciłem bootloader Windows XP SP3 partycja D.

Jak to naprawić by móc wybrać pomiędzy XP a Vista? I móc spokojnie zainstalować następne systemy.

Niebawem (piątek, sobota) zamieżam zainstalować jeszcze Windows 7 (najnowszy build) a na koniec Mandriva lub chyba bardziej na Ubuntu padnie. To jak rozwiążemy pierwszy problem to mógłby ktoś mi doradzić jak zainstalować te kolejne systemy by się nie zładować tak jek teraz.

FXJ , najnowszy czyli 7000 (RC1 - legal) Tak? :stuck_out_tongue:

Przyjęli mnie na beta testera :smiley: A wypowiedz nie na temat :?

chciałeś zabłysnąć ale RC1 ma oznaczenie 7100 :smiley:

Vista nadpisała mbr z bootloaderem xp. Możesz spróbować dodać odpowiedni wpis uruchamiający xp. Ale chyba najprościej zainstalować 7(jak wykryje xp i viste to ok) a na końcu Ubuntu czy Mandrive. Grub powinien wykryć wszystkie systemy.

Skupmy się na głównym wątku …

julek94 , nie chciałem zabłysnąć … Tylko buildy mi się pomyliły Beta z RC1 ;]

Mam dziwną sytuację. Mam 3 dyski, na pierwszym jest system XP (D) i Vista (E). Na drugim dysku tylko dane, a na trzecim dwie partycje.

Po podłączeni pierwszych dwóch wszystko działa OK., jednak po podłączeniu trzeciego system chce się botować z tego dysku (xp mam brak plików ntl… ale vista się ładuje). Przerzuciłem pod linuxem pliki bootujące do innego folderu na pierwszej partycji (żeby czegoś nie sknocić) jednak wtedy już nic się nie botuje, po odłączeniu dysku wszystko jest OK.

Które pliki powinienem z edytować aby to naprawić? Czemu akurat z tego dysku jest ładowany bootloader? Przestawiłem w biosie kolejność dysków ale to też nie pomogło.

spróbuj przestawić zworki na dyskach. Ten na którym jest bootlader najnowszego systemu daj na master

Nie mam dysków ata, tylko sata (jedynie napę po ata). I tu nic zworka nie pomorze. Nadal szukam rozwiązania dlaczego po podpięciu 3 dysku chce się bootować w innej konfiguracji? Czy to mozliwe by były dwa odrębne bootloadery? Dziwna sprawa.

nie uwzględniłem tego:( nie wiem jak dokładnie z tym jest bo nie mialem takiej sytuacji ale dwa bootloadery są oczywiście możliwe jednak przeztwienie dysków w biosie powinno rozwiązać ten problem. Ja bym zainstalował gruba na tym dysku po podłączeniu ktorego system nie chce sie bootować. Spróbuj jeszcze z tymi 3 dyskami bootloader Visty przywrócić