Uwierzytelnienie się nie powiodło

To w takim razie lektura do poduszki: https://wiki.archlinux.org/index.php/change_root

1 polubienie

Zainstalowałem minta od nowa Zrzut%20ekranu%20z%202018-10-04%2017-20-57

sudo su - w ubupochodnych nie ma roota, albo sudo przed każdą komendą którą chcesz wykonać z prawami root.
Zresztą terminal podpowiedział ci gdzie szukać informacji: komenda man sudo_root w terminalu

2 polubienia

Dzises to tylko Mint.
W GRUBie naciśnij “e” przejdź do linii zawierającej “linux /boot …” na końcu dopisz:
init=/bin/bash
Naciśnij Ctrl+x, aby uruchomić ze zmianami.
Zmień “/” w tryb zapisu: mount -o remount,rw /
Użyj passwd do zmiany hasła:
passwd NAZWA_UŻYTKOWNIKA
lub z przełącznikiem -d, aby usunąć całkowicie hasło.

Jak nie ma, jak jest. Konto jest zablokowane i trzeba je odblokować jeśli chce się korzystać z su i logować na roota.

Wydaje mi się, że moje uproszczenie było wystarczające na poziom tego tematu :smiley:

1 polubienie

Wiesz, ktoś mu kiedyś napisze “zaloguj się na roota” i odpowie, że przecież nie ma roota i wyłoży się na pierwszym lepszym tutku przy su jak teraz.

1 polubienie

No i na przyszłość… Gdybyś od razu napisał o jakie logowanie, do czego, z czym , na co i o co chodzi tzw. “format” byłby zbędny.

Uzyskanie uprawnień roota bez hasła roota (tak jak tort bez jajek), ale ze zmiennymi środowiskowymi roota - nie użytkownika:

sudo su -

Gdyby jednak root był potrzebny:

sudo passwd root

Wtedy będzie działać:

su

Eh… już w 2 poscie pytałem czy aby nie chodzi o logowanie na root, to caly czas twierdził że podaje nazwę użytkownika i hasło :smiley: Bądź tu mądry :stuck_out_tongue_winking_eye:

4 polubienia