Użytkownicy pulpitu zdalnego - pytanie

Witam,

Posiadam w sieci kilka komputerów połączonych routerem kablowo i bezprzewodowo. Chciałbym utworzyć na każdym z komputerów użytkowników specjalnych i dodać ich do grupy użytkowników pulpitu zdalnego. I teraz mam pytanie takie: Żeby stworzyć pulpit zdalny należy oczywiście w komputerach zaznaczyć odpowiednie opcje pulpitu zdalnego by takie połączenie w ogóle mogło zostać nawiązane, rozumiem. I problem polega na tym, że taka opcja jak jest włączona to może mi się każdy z sieci podłączyć kto zna moje IP i odpowiednie dane użytkownika. Chciałbym aby mogli się logować tylko i wyłącznie użytkownicy stworzeni na tych komputerach, tak by nikt z sieci nie mógł się do tych komputerów w ten sposób podłączyć tak jakby ta opcja była wyłączona. Wiem, że istnieje jakaś możliwość ustawiania użytkowników lecz nie bardzo wiem czy to działa i jak działa. Czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć czy taka rzecz jest do zrobienia?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam Marus005.

P.S. Do Moderatorów… zanim ktokolwiek mi odpisze pewnie dostane zieloną informację typu “Zmień nazwę tematu , regulamin itp.” rozumiem, tylko nie wiem jak konkretnie nazwać temat, wydaje mi się, że jest dobrze nazwany ale znając to forum - tak nie jest. Dlatego też prosiłbym o jakąś informację jak mogę go inaczej nazwać. Z góry dziękuję.

Bawiłem się ostatnio zdalnym pulpitem i z tego co pamiętam to oprócz loginu i hasła do konta musisz miec jeszcze taki spacjalny kod (jakby autoryzacja, że nie jesteś przypadkową osobą, która będzie sterować zdalnym pulpitem), który wpisujesz, a który otrzymujesz od osoby, która daje Ci prawo do kontroli nad kontem. Nie martw się, że ktoś zna Twoje IP, niewiele im to pomoże. Nawet jak znają login to pewnie nie znają hasła, a tym bardziej tego kodu dostępu. Poza tym jest to tak pomyślane, by nikt przypadkowy nie przejął kontroli nad Twoim kontem.

Hmm, nie bardzo wiem o jakim kodzie mówisz… nie mam żadnego a normalnie się łączę w domu z innymi komputerami…

Złamać hasło wielu potrafi bo to nie jest problem więc znając IP może się praktycznie podłączyć :slight_smile: O to się boje :slight_smile: O samą strukturę działania pulpitu zdalnego się nie boje :slight_smile: Parę razy już go używałem i czytałem o tym :slight_smile: Raczej intruzów chcących wejść się boje :slight_smile:

Ale dzięki za chęci :slight_smile:

Już mówię o co mi chodziło z tym kodem, bo nie miałem dostępu do XP przez pewien czas i musiałem to sprawidzić.

Jak próbujesz podłączyć się do pulpitu zdalnego to musisz podać nazwę komputera (w pierwszym poście nazwałem to kodem, ale teraz już wiem, że jest to się nazwywa “Pełna nazwa komputera”). Ja wpisywałem nazwę komputera, która wyświetlała się w Panel Sterowania–>System–>zakładka Zdalny i tam w opcjach Pulpit zdalny masz podaną pełną nazwę komputera, którą później wpisujesz do “Podłączenia pulpitu zdalnego”. Dodatkowo masz tam taki przycisk (chodzi mi o ten w tej zakładce Zdalny) “Wybierz użytkowników zdalnych…” i tam sobie ustawiasz to co potrzebujesz. W narzędziu “Podłączenie pulpitu zdalnego” wpisujemy tą nazwę komputera i podłączamy się (nie sprawdzałem czy poprzez adres IP też się tak można połączyć zamast podawać tej pełnej nazwy komputera, ale skoro się obawiasz o to, że tak się da to zapewne to sprawdzałeś. Wydaje mi się, że to jest możliwe, bo IP jest identyfikatorem komputera w sieci). A potem to już normalka, bo tylko zostaje wpisać login i hasło i można sterować kontem zdalnie.

Mam nadzieje, że już rozumiesz o co mi chodziło z tym “kodem” :slight_smile: Ja wiem, że to źle nazwałem, bo nie pamiętałem jak to się nazywa, bo akurat nie korzystałem z Windowsa i nie miałem jak sprawdzić ;]

Przez RDP możesz łączyć się albo po nazwie albo po IP zależy od protokołów jakie wykorzystujesz. Na komputerze na którym chcesz się logować załóż użytkownika i nadaj mu odpowiednio skomplikowane hasło. Dodaj go do użytkowników pulpitu zdalnego, albo przez menu Zarządzanie Komputerem --> Użytkownicy i grupy lokalne, albo przez Właściwości systemu --> Zdalny. Jeśli hasło jest odpowiednio skomplikowane to małe szanse na złamanie. Podsłuchać się nie da, ale Windy powyżej 2000 i Millenium bo wykorzystują Kerberos’a więc hasło nie hula po sieci. Jeśli jeszcze komputery są w podsieci za routerami to możesz spać spokojnie.

Cypcer , Dzięki wielkie :wink: Zrozumiałem :slight_smile:

Yuber , Również dzięki :wink: Jeśli jest tak jak napisałeś, będę zadowolony i spokojny :wink:

Pozdrawiam.