Używany ThinkPad


(Marcin86s) #1

Orientuje się ktoś od jakiego modelu ThinkPady mają dyski SATA? Jestem zainteresowany zakupem jakiegoś niedrogiego, używanego ThinkPada do pracy i w podróż. Chce na nim postawić Debiana, więc musi lubić się z pingwinami, matryca powyżej 1024x768. Kwota w okolicach 700PLN... jakieś propozycje?


(Baronm) #2

Ja posiadam IBM ThinkPad T60 i on posiada złącze SATA dysku. Aktualnie mam do niego włożony dysk SSD OCZ i działa wyśmienicie. Pozdrawiam


(Rovou5hou) #3

W tej sytuacji może coś z Della Latitude? Pytasz o złącze HDD, zakładasz wiec rozbudowę. Dell nie utrudnia życia BIOS white listingiem z zaszytą w nim listą obowiązkowych, “koszernych” podzespołów.


(McDracullo) #4

T4x miał jeszcze IDE. Chyba R50 miał SATA, ale głowy nie dam sobie uciąć.

W tej cenie T60/T61/x300/x200. :slight_smile:

To inna półka niż TP. Szybciej porównywałbym Vostro, ale nie Latituda.

Jeśli chodzi o dyski - Lenovo nie robi z nimi problemów. Największy problem jest z modemami WWAN.


(Marcin86s) #5

A patrząc jeszcze pod kątem czasu pracy na baterii? Oczywiście po zakupie używanego wymieniam baterię na nową.


(Rovou5hou) #6

To dokładnie ta sama półka co TP - topowa biznesówka. Vostro to “niższa” seria w stosunku do Latitude, przeznaczona wg producenta dla “small business”.


(McDracullo) #7

Jakość wykonania wskazuje jednak na TP.

Jeśli zależy Ci na długiej pracy na baterii zainteresuj się bateriami 9-komorowymi. Który z nich pracuje najdłużej - ciężko oszacować.


(Rovou5hou) #8

Kwestia gustu. W czasach IBM’a pewnie nawet bym się zgodził, ale ostatnim nie-chińskim modelem był chyba T43 (czyli bez SATA). Nowsze to już tylko Lenovo. Solidne, ale bez rewelacji. Za to w temacie łatwości serwisowania i rozbudowy mogą jedynie próbować doganiać Della.


(McDracullo) #9

T60 nie jest złe. Nie odbiega jeszcze tak mocno od IBMu :wink: BTW - mam T60 z klapą matrycy od Lenovo, a palmrestem od IBM :slight_smile: Nie wiem czy tak mają wszystkie modele :wink:

Mi jakoś łatwiej “dogadać się” z Lenovo w sprawie rozebrania, serwisowania etc. Jeśli chodzi o rozbudowę to rozumiem, że chodzi Ci o te niekompatybilne modemu WWANowe. W Dellu np. blouteooth z Toshiby też nie działał… :smiley:


(Rovou5hou) #10

Z Lenovo jest coraz lepiej np. od pewnego czasu wzorem Della zaczęli udostepniać service manuale dla każdego. Jednak jeśli chodzi o standaryzację i “nieudziwnione” rozwiazania jeszcze w modelach sprzed paru lat Dell wypadał lepiej.

Chodzi o to, że Dell w temacie rozbudowy i modernizacji niczego Ci nie utrudnia celowo. Jedynym ograniczeniem są uwarunkowania techniczne. Dell nie dorabia sobie na klientach wymuszając zakup droższych, “pogłosławionych” przez producenta laptopa i wyposażonych w specjalnie zmodyfikowane przez niego firmware podzespołów. Problem nie dotyczy tylko umiarkowanej egzotyki pokroju modemów WWAN (z którymi zawsze są największe problemy, niezależnie od producenta). Przykładowo w ThinkPadach T43/R52 jaja były nawet z wykrywaniem niebrandowanych dysków twardych. Pojawiały się głupie komunikaty na starcie, errory itp.

W Latitude D420 zamontowałem moduł BT z Philips / Advent (zgodny złączem i rozmiarami PCB), działa do dziś. W IBM / Lenovo nie byłoby zapewne tak różowo, tam problemy są nawet ze zwykłymi kartami WiFi na mPCI-E. A tak na marginesie, Toshiba modyfikuje firmware swoich OEM’owych podzespołów (podobnie jak HP/Compaq i IBM/Lenovo też stosuje BIOS white listing). To mogło być przyczyzną Twoich problemów, o ile fizycznie wszystko pasowało.


(McDracullo) #11

Lenovo nawet bez manuala się łatwo rozbierało…

nigdy takiego problemu nie miałem.

Być może stąd wynikał mój problem.