VAT za usługę a VAT za towar

Witam

Pytanie dotyczy rozliczenia z wykonawcą remontu.

Są dwie opcje:

  1. Ja kupuję materiał i płacę 23% VATu + robocizna dla wykonawcy - 2 faktury, jedna na 23%, druga na 8%

  2. Wykonawca kupuje materiał po konsultacji ze mną i wykonuje usługę - 1 faktura 8% VAT.

Wydaje mi się czy ta druga opcja jest tańsza? Chcę zaoszczędzić “kilka złotych”.

Jak się to ma do gwarancji na towar?

pomyśl o tym, że firma remontowa zapewne ma także rabat na towar w składzie budowlanym w którym się zaopatruje - Ty nie masz co liczyć na taki rabat.

Wyjdzie taniej w przypadku faktury na roboty budowlane, gdy wykonawca zakupi towar.

Gwarancję dostaniesz na wykonaną usługę - zgodnie z umową (o ile będzie zawarta).

Przykład kładziesz terakotę - której gwarancja jest 2 lata, masz 2 lata na terakotę, ale jak nie masz dowodu zakupu to raczej nic nie wskórasz.

Firma kładzie terakotę zakupioną przez siebie i daje na usługę rok gwarancji. Prawdopodobnie zapłacisz mniej. I gwarancję na usługę masz w umowie.

Inna kwestia - jeśli zatrudnisz dobrą firmę, a nie partaczy i wykonasz coś na towarze który jest dobrej jakości - to chyba kwestia gwarancji jest tu mało ważna.