Vectra i ich dziwna adresacja IP

Możesz zagłębiać co chcesz tylko ja widzę u siebie jak jest.

Przecież u ciebie może być inna konfiguracja sieci.

Ja mam prawidłowo w Vectrze, po tych zmianach od dawna. Albo adres zewnętrzny, albo nat. Kiedyś dawało się to zmienić na modemie, od gdzieś dwóch lat jest tylko przez panel klienta.

Przede wszystkim mylisz pojęcia bridge, publiczny adres IP. To nie jest to samo i to nie z bridgem jest problem.
Powiem tylko, że znam to z autopsji, po jakiejś aktualizacji w sieci też miałem taki problem i po kontakcie trochę zajęło operatorowi przydzielenie mi publicznego IP.

Może zanim zaczną się herezje, warto wiedzieć czym jest NAT i jak działa i jakie są jego typy. Jest SNAT, DNAT, maskarada i coś takiego jak netmap. NAT może być 1:1, np. netmap tak działa. NAT 1:1 tłumaczy 1 publiczny IP na 1 prywatny adres. SNAT podobnie, ale w jedną stronę, DNAT to przekierowanie. Możesz mieć NAT, ale zrealizowany tak jakbyś miał publiczne IP, bo nie wspoldzielisz go z innymi.

Nic nie mylę, adres po przełączeniu modemu od Vectry w tryb bridge ma być przyznawany dla routera jego.

I tak właśnie się dzieje kolego.

Od wielu lat istnieją wydzielone bloki adresów, które są zarezerwowane na konkretne cele, np. testowe. Oprócz adresów prywatnych są chociażby 127.0.0.0/8, 169.254.0.0/16, 192.1.0.0/24, 224.0.0.0/8, 240.0.0.0/8, 255.0.0.0/8 :wink:

I powinien dostać adres z puli publicznych ip taki sam na swój router, jaki widoczny jest w internecie, np. do sprawdzenia tu.

Czy tu.

http://www.checkip.org/

Niekoniecznie. Operator może realizować NAT 1:1 na routerze brzegowym. Ten IP wofoczny w sieci jest tylko dla Ciebie.

No niekoniecznie, tylko ja też mam Vectre i tak jest. Chyba nic nie zmienili dzisiaj.

Już ci pisałem, że nie wszędzie musi być tak jak u ciebie, tu masz podobny wątek https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3122816.html

Żeby było jeszcze śmieszniej, to pan w mailu napisał, że w trybie bridge można podłączyć maksymalnie dwa urządzenia i faktycznie tak jest, czyli z tego by wynikało, że Vectra nadaje u mnie dwa pseudo-publiczne IP na abonenta.

Nie chce mi się czytać całego tego wątku, ale tam jest potwierdzenie tego co pisałem. Masz dostać publiczny ip przyznany dla twojego routera (gdy ich modem jest ustawiony w trybie bridge), tak jest w Vectrze od zawsze.

Czyli dwa routery do ich modemu, a do nich podłączasz ile chcesz. Jak wszystko zrobiłeś dobrze to zrestartuj ich modem, podłącz swój i zrestartuj swój. Swój router łączysz kablem z ich modemem?.

Ten problem wymaga kontaktu z operatorem.
I żadne resetowanie modemu tutaj nie pomoże, bo problemem jest router wewnątrz sieci operatora, który przydziela nieprawidłowy adres z puli CGNAT.

To być może, ale warto sprawdzić wszystko. Dzisiaj ja nie mogę zalogować się do strefy klienta, to kto wie co tam się dzieje.

Resetowałem wszystko już ze dwa razy, Cisco pobiera taki konfig z sieci operatora i koniec. Jutro do nich zadzwonię i zobaczę co mi powiedzą.

Dla potomnych: trwało to ponad tydzień, byłem przełączany na kolejne poziomy wtajemniczenia na infolinii, aż do final boss’a i sieć u mnie w mieście jest tak skonfigurowana, że z automatu daje adresy z puli współdzielonej (CG-NAT) i trzeba im truć dupę, żeby przydzielili publiczny adres IP, który przydzielają i tak tylko do danego adresu MAC, a właściwie to dwóch, bo dają 2 IP (jak podłączy się co innego, to znowu przydzieli adres z puli 100.x).

1 polubienie