Video na telewizorze przez internet


(k-9) #1

Hej,

Chciałem się was zapytać, tak z czystej ciekawości. W jaki sposób można transmitować materiał video z dźwiękiem na telewizorze/telewizorach za pomocą internetu?

Często widzi się w komunikacji miejskiej monitory i tam lecą reklamy... domyślam się, że wszystko leci z pendrive. Ale jak transmitować video na wielu telewizorach na żywo? nie mając do niego fizycznego kontaktu?


(mktos) #2

Standardowo - potrzebujesz jakiegoś “dynksa”, który łączy się z internetem, odbiera dane i wysyła obraz do telewizora. Może to być… zwykły komputer - tak jest w lubelskiej komunikacji miejskiej na przykład. Zwykły PC z Windowsem (niestety, rzadko jeżdżę teraz autobusami i nie doszedłem jaki) i jakaś aplikacja, która sobie tam wysyła zapętlone reklamy na ekran oraz dociąga z internetu (przez modem GPRS/UMTS) aktualnie wyświetlane wiadomości na dolnym pasku.

Niekoniecznie nawet musi to być jakiś niezmiernie zaawansowany PC - mogą to być małe, lekkie terminale.

Podobnie zwykłe komputery sobie siedzą w tablicach informujących kiedy przyjedzie tramwaj (np. w Gdańsku) - tutaj jest aplikacja Linuksowa, w wielu telebimach wyświetlających reklamy (kolega robił aplikację do wyświetlania reklam właśnie), biletomatach (w Lublinie aplikacja sprzedająca bilety działa pod kontrolą Windows Embedded), maszynach do sprzedaży napojów, bankomatach i wielu innych dziwnych rzeczach.


(k-9) #3

wczoraj już sam doszedłem że można by wykorzystać nettopa z linuxem. Przynajmniej nie ma z nim tyle problemów co z windowsem. Myślę, że byłby idealny… Tylko nie mam pojęcia jak wysyłać materiały z głównego komputera do nettopa i aby on wyświetlał je na ekranie…


(mktos) #4

Nie wiem czy z Linuksem jest mniej problemów… chyba może być tyle samo jak coś pójdzie nie tak :slight_smile:

Strumieniowanie materiałów przez sieć jest szerokim pojęciem - standardów jest jak mrówków. Możesz np. wykorzystać program VLC, który potrafi zestawić serwer strumieniowania wideo - czy to z pliku czy z urządzenia, np. karty telewizyjnej. Pozwala na zestawienie kilku standardów przesyłu multimediów. Do tego dochodzi klient - na urządzeniu podłączonym do telewizora trzeba tak skonfigurować jakiś program (nie znam się na desktopowym Linuksie, nie wiem jaki - może też VLC?), aby się zawsze sam uruchamiał w trybie pełnoekranowym, łączył z serwerem mediów i odtwarzał.


(k-9) #5

hmmm ciekawie, ciekawie… Czyli będzie trzeba zrobić prowizoryczny serwer. Czy serwerem może być (jak narazie) zwykły komputer z dostępem do internetu? a na drugi byłby zainstalowany vlc. Hmmm ciekawe ile by mc kosztował transfer gdyby był nadawany 24/7


(mktos) #6

Oczywiście, serwery to też w gruncie rzeczy zwykłe komputery :wink: Ale najlepiej jest mieć publiczny adres IP/przekierowane porty lub sieć VPN, aby “z zewnątrz” można się było do serwera podłączyć.

Koszt transferu zależy od jakości transmisji.


(k-9) #7

właśnie koszta…

A czy jest taki program, który mógłby pobierać nowe pliki video z serwera i zapisując je na dysku np.co godzinę i dodając je automatycznie do playlisty…

Znacznie by to obniżyło koszty lepiej by było pobrać jednorazowo 10mb pliku niż streamować kilkaset mb…

Ale kurczę czy jest w ogóle taki program? Byłby idealny…

Czekam na odpowiedzi bo widzę że nie tylko ja się tym interesuje :wink: