Virtualbox łączenie maszyn w domene

Witam. Może ktoś z Was posiada wiedzę w jaki sposób połączyć ze sobą 2 maszyny wirtualne w Virtaulbox tzn. na jednej jest postawiony windows server 2003 z domeną a na drugiej xp pro chcę zrobić tak żeby logując się na xp użytkownik logował się do domeny postawionej na 2k3

Na poczetk ustawienia win2003:

1.Konfiguracja Active directory

2.konfiguracja dns.

3.konfiguracja dhcp (musisz wystartować)

4.ustawienia karty sieciowej - potrzebujesz ich dwóch (na jednej ustawiasz internet od dostawcy, natmiast na drugiej konfigurujesz TCP/IP Połacznie LOKALNE) (jeśli masz neostrade albo netię bierzezsz uzyskaj automatycznie adres ip na pierwszej karcie sieciowej)

5.Utworzenie użytkownika dzięki któremu będziesz mógł dołączyć XP do domeny.

6.dodanie nazw komputerów do serwera i przypisanie im konkretnych adresów ip.

ustawienia XP:

1.Ustawia karty sieciowej (Połaczenia lokalne konfiguracja TCP/IP) brama domyślna i preferowany dns ten sam co na serwerze 2003.

2.Pdłączenie komputera do domeny.

Przydatne linki:

http://cybertrash.pl/Tata/Windows%20200 … lacja.html - konfiguracja dns, dhcp i ac

jeśli czegoś nie wiesz to pisz :slight_smile:

4.ustawienia karty sieciowej - potrzebujesz ich dwóch (na jednej ustawiasz internet od dostawcy, natmiast na drugiej konfigurujesz TCP/IP Połacznie LOKALNE) (jeśli masz neostrade albo netię bierzezsz uzyskaj automatycznie adres ip na pierwszej karcie sieciowej)

jak mam to zrobić?

a więc na kartach w siec wewnętrznej ustawiasz IP to co skonfigurowałeś w DNS. czyli np. na 10. Jeśli zrobiłęś to na 192 to robisz to analogicznie jak niżej.

windows serwer:

adres ip: 10.10.10.1

maska podsieci: 255.0.0.0

brama domyślan: 10.10.10.2

preferowany serwer dns 10.10.10.249

alternatywny serwer dns 10.10.10.250

Stacja Xp

adres ip: 10.10.10.10 (używasz adresów ip z tego zakresu który wpisałeś w dns)

maska podsieci: 255.0.0.0

brama domyślan: 10.10.10.2

preferowany serwer dns 10.10.10.249

alternatywny serwer dns 10.10.10.250

a więc tak sieci się pingują, a więc widzą teraz tylko jak dodać xp do domeny? bo gdy robię to w sposób ppm mój komputer => nazwa komputera => identyfikator sieciowy wpisuje domenę wypełniam nazwę komputera etc i dostaje błąd

na 2k3 mogę się dostać do xp przez grupę roboczą.

p.s. problem rozwiazany w preferowany adres DNS i alternatywny nie miałem wypełnione co do preferowanego to musi być ten podany z serwera DNS a alternatywny adres ip 2k3 przez który się łączą te 2 systemy

Dodane 24 listopada 2009, 18:13:40

chciałbym jeszcze zrobić aby był internet pod 2k3 mimo że jest ustawione NAT to internet nie śmiga po instalacji xp jak miałem ustawione NAT to był internet.

Dodane 24 listopada 2009, 18:17:54

jeszcze jedna rzecz mnie interesuje jak wyłacze 2k3 to i włącze xp to mogę bez problemu zalogować się do konta w domenie, dobrze to mam ustawione?