VirtualDub - obcięcie bez ponownego kodowania

Czy jest możliwe wycięcie z filmu powiedzmy kilku początkowych sekund bez musu ponownego jego kodowania?

Wycinam wszystko co mi niepotrzebne na osi czasu, próbowałam też przez Select Range.

Za każdym razem przy Direct stream mam w efekcie końcowym film tej samej długości co załadowany…

Jest możliwe, a wycinasz ten kawałek w menu Edit i Cut.

Tak - zaznaczam Home/End na linii czasowej filmu fragment do usunięcia, potem Edit -> Cut, zapisuję przez Save as… i film się po prostu kopiuje bez jakichkolwiek zmian w długości.

Próbowałam też odwrotnie - zaznaczyć przez Home/End fragment, na którym mi zależy bez zaznaczenia niepotrzebnego fragmentu na początku, Save as… i efekt ten sam…

Nie home i end, to jest początek i koniec filmu.

tu masz linka jak to zrobić :slight_smile:

http://www.frazpc.pl/b/124303

Ixpek, skrót klawiszowy tych widełek to właśnie HOME dla początku zaznaczanego fragmentu i END dla końca zaznaczanego fragmentu.

Pierwszy raz się z takim czymś spotykam, używam virtualduba parę lat już, ale takiego czegoś nie miałem, wedle opisu robisz dobrze wszystko, a jaką masz wersje.

Wersja 1.7.8

Robię wszystko dokładnie wg opisu czyli nomen omen tak jak wykombinowałam sama od samego początku :slight_smile: i nie wychodzi.

Ty nie miałeś nigdy z tym problemu, ja mam zawsze. Rzadko VD wycinał dokładnie w tym miejscu, którym chcę ale teraz już przegiął nie robiąc kompletnie nic… Po wycięciu nic nie wklejam, zapisuję…

Czy to ma jakiś związek z klatkami kluczowymi?

Musisz wkleić w VD i wtedy zapisać bo on to trzyma w schowku.

Patentu swojego nie zmieniłam, po prostu dla próby wcisnęłam HOME na klatce kluczowej i wyszło jak trzeba. Może nie do końca, bo film nie rozpoczyna się tam gdzie chciałam, tylko tam gdzie musiał się zacząć (na początku filmu keyframe przypada mi średnio co 10 sekund a chodziło o czas połowę mniejszy) ale znalazłam na innym forum odpowiedź, która rozwiała i wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości:

Źródło: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1060158.html

Tylko jedna kwestia - skoro keyframe zależny jest od różnicy klatek pomiędzy sobą dlaczego wypada to w moich filmach dokładnie co 10 sekund?

Masz racje, tez tak kiedyś miałem, ale to tylko jak się wycina jakiś bardzo krótki fragment, na początku źle Cię zrozumiałem, dokładnie tak jak pisze, dobrze że udało Ci się dojść z tym do ładu.

Nieco inaczej…

Tylko klatki kluczowe zawierają pełną informację o obrazie.

Przedział (co ile klatek) z jakim mają występować, jest określony w konfiguracji kodeka wideo.

W VirtualDub możesz skorzystać z trybu Smart rendering.

  • Video > Full processing mode

  • Video > Smart rendering

  • Video > Compression… > wybór tego samego (!) kodeka którym było kodowane wideo (zwykle domyślna konfiguracja powinna wystarczyć)

Jeśli zaznaczenie wypada poza klatką kluczową, zostanie wykonana rekompresja tylko niezbędnej sekwencji klatek.

(W VD 1.8.8 i 1.9.0 występuje błąd resetowania ustawień kodeka, dlatego należy sprawdzić i ewentualnie zmodyfikować jego konfigurację.)

Podobna mozliwość jest w Avidemux.

Tutaj gdy zaznaczenie wypadnie poza klatką kluczową, przy zapisie pojawi się okienko dialogowe z pytaniem czy zastosować tryb smart copy.