Vista 64 nie widzi 4GB ramu?

hmm wiesz az tak sie nie znam ale tak karte mam podlaczona do monitora. ale czy mam wylaczone zintegrowana karte w biosie to nie wiem. dzieki ze mi probujesz pomoc. musial bys mi napisac jak to sprawdzic.

Coś mi się właśnie przypomniało… gdyby zintegrowana była włączona, zewnętrzna (9500) nie powinna w ogóle działać… W niektórych biosach które normalnie nie widzą 4GB jest coś takiego jak Memory Remap. Do biosu wchodzisz przez naciśnięcie najczęściej delete lub F2 przy włączeniu komputera. Gdzieś będzie opcja “memory remap - disabled” i trzeba to przełączyć na enabled. Po przełączeniu idziesz strzałką w bok do menu exit i tam save changes and exit (ew. quit).

sprawdzalem ale w biosie nie mam takiej opcji… napewno. moze to cos innego. mam plyte asus p5ld2

http://www.tomshardware.com/forum/23442 … gb-windows

Nie ma w Advanced->chipset? Powinno być…

chipset jest ale nie mam takiej opcji jak memory remap.

W linku który podałem samsayit napisał:

A wypisz z biosu wszystko co ma w nazwie memory, ram lub cokolwiek, co kojarzy się z pamięcią… Na pewno zaktualizowałeś bios do najnowszej wersji? Sorry że pytam ale już nic innego mi nie przychodzi do głowy :x . Wygląda na to, że ten remap to ostatnie wyjście…

mam tylko takie opcje w chipset:

configure DRAM timing by SPD enabled

Hyper Path 3 auto

dram Throtting Threshold auto

platform air flow normal convetion

boot graphic adapter priority pc/express/pc

PEG buffer lenght auto

link latency auto

PEG root control auto

PEG link mode auto

slot power auto

Hight prioity port select disabled

nic innego tam nie mam:(

tak mam najnowsza wersje biosu 1904

Hugo- , to nie jest wina BIOSu, procesora ani systemu.

Masz płytę główną z chipsetem Intel 945, który ma 4GB przestrzeni adresowej przeznaczonej na wszystkie urządzanie (nie tylko pamięć), dlatego nie widzi całego Twojego RAMu. I nic z tym nie zrobisz, chyba że wymienisz płytę.

Mam ten sam problem w swoim laptopie z chipsetem z tej samej rodziny.

Więcej o tym tutaj: http://support.microsoft.com/kb/929605, zwłaszcza w sekcji “Obejście problemu”.

nooo wlasnie tak myslalem. bo moj bios nawet nie ma tej opcji mapowania pamieci a poza tym juz gdzies wlasnie o tym chipset-cie czytalem a teraz sie potwierdzilo wiec :confused: eh… szkoda dziekia za info somekind:) a ja wraca ma xp:) pozdrawiam

Jak wrócisz, to i tak nie będziesz miał 4GB. No, chyba że na XP 64bit, tylko po co tak?

Wraca, bo widocznie lubi xp, a przecież sam powiedziałeś, że jeśli nie wymieni mobo, a nie wymieni, to nawet na xp 64 nie będzie miał 4GB…

Chociaż ja radziłbym pozostać przy viście 64, nawet na 3,2GB ramu.

Tak, racja, mój skrót myślowy :wink:

Chodziło mi o to, że żaden inny XP niż 64bitowy, nie obsłuży 64bitowego procka, a w przypadku jego posiadania, używanie 32bitowego systemu jest lekko bez sensu.

czyli mowicie ze vista jest bardziej wydajniejsza niz xp i przy moim procku lepiej zostac na viscie?:slight_smile: bo rzeczywiscie wole xp jak dla mnie latwiejszy w obsludze i bez tajemnic a ta wista to jeszcze dla mnie czarna magia:P

Mając 64bitowy procesor wolałbym używać 64bitowego systemu.

I nie wiem, gdzie w Viście jest czarna magia… Mi na przestawienie się z XP wystarczył jeden wieczór.