Vista a Linux

(Tomekdkm) #1

Witam. Chciałbym się dowiedzieć jak mam zainstalować Linuxa, dokładnie chodzi mi o to: mam dysk twardy, który jest podzielony na dwie partycję, "c:" gdzie jest zainstalowany system Vista i druga partycja to "e:" jest pusta i właśnie na tej partycji chciałbym zainstalować Linuxa ( a konkretnie Mandriva 2009 ), również bym nie chciał tworzyć osobnych partycji, tylko mieć właśnie tylko na tej "e:". I oczywistą jest sprawą, że chciałbym mieć wybór na początku jaki system chcę odpalić. Przeszukiwałem internet na ten temat, ale nie które informacje były ze sobą sprzeczne ze sobą (np. jedna osoba mówi aby tak "coś" zrobić, a na innej stronie pisze że tak nie wolno bo coś tam...). Również wystarczą dla mnie linki na konkretny temat, na podobny temat forum. Z góry bardzo dziękuję za jakie kolwiek podpowiedzi. :slight_smile:

(Adam261) #2

Partycję E: musisz sformatować jako linuksowy system plików np. ext3. A jezeli chcesz mieć linuksa na partycji NTFS polecam instalację Ubuntu z programu Wubi

(Tomekdkm) #3

Czyli rozumiem, że jak tylko sformatuję ten dysk do systemu plików np. ex3 to wtedy będzie normalna instalacja Mandrivy i nic nie muszę kombinować później aby po włączeniu komputera był widoczny panel z możliwością wybrania systemu, czy tak??

(roobal) #4

Podczas instalacji MDV2009, usuń tą partycję i w jej miejsce zrób taki podział, możesz zrobić partycje logiczne, wtedy można ich "upchać" więcej niż 4:

1. Partycja, na której zamontujesz główny katalog / o wielkości ok. od 4 do 8GB;

2. Partycja przeznaczona na przestrzeń wymiany swap, przydatna gdy masz małą ilość RAM lub gdy korzystasz często z hibernacji (zrzut obrazu systemu na dysk), ok. 512MB;

3. Partyja, na której zamontujesz katalog /home, w którym przechowywane będą twoje dane, konfiguracje konta itd.

Za to odpowiedzialny jest GRUB, LiLO i inne bootloadery. Ubuntu standardowo oferuje GRUBa.

Na temat instalacji Linuksa na przykładzie Ubuntu więcej znajdziesz prezentację na dobreprogramy.pl. Nie chcę mi się szukać, to już zadanie dla Ciebie.

Pozdrawiam!

(Sawyer47) #5

Skoro druga partycja jest pusta to kasujesz ją bez problemu i tworzysz odpowiednie partycje pod GNU/Linux. Mandriva zainstaluje Ci zapewne GRUB-a. Zapewne, bo nie instalowałem nigdy Mandrivy, ale na 99.9% instaluje standardowo GRUB-a, ktoś z forum może to potwierdziц. O GRUB-ie: http://pl.wikipedia.org/wiki/GRUB

(łysy01) #6

Jeżeli jestes zdecydowany na instalację Mandrivy to zrób to sposób solidny, dzięki temu unikniesz w czasie użytkowania różnych niespodziewanych kłopotów, Podziel wolną przestrzeń na dysku na partycje: 1. / (systemowa) 2. swap (partycja wymiany) 3. home (partycja z katalogami użytkownika). Poczytaj trochę na ten temat http://strefamandrivy.pl/baza_wiedzy/starter/index.html , http://www.eioba.pl/a75939/mandriva_200 ... _blondynki

(roobal) #7

Mandriva, przynajmniej ta którą kiedyś używałem (2007) oferowała do wyboru Gruba lub LiLo podczas instalacji, MDV przynajmniej 2007 instalowała właśnie standardowo Lilo.

Tak na marginesie, / i /home to są katalogi a nie partycje, katalogi możesz montować na partycjach.

Pozdrawiam!

(łysy01) #8

Partycja to wydzielona część powierzchni dysku twardego. / - jest partycją systemową, a home jest wydzieloną częścią dysku (czyli partycją) na której umieszczasz katalogi użytkownika. Podział dysku na partycje jest konieczny w przypadku, gdy użytkownik chce korzystać z więcej niż jednego systemu operacyjnego - np. z Windows oraz Linuksa. Nie można utworzyć katalogu w katalogu.

(Kaka') #9

tomekdkm ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę więc zapoznać się w pierwszej kolejności z całym regulaminem forum, a następnie używając przycisku zmien.gif

W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika oraz mogą zostać wyciągnięte konsekwencje w postaci ostrzeżenia.

Nieprawda. / jest głównym katalogiem w strukturze katalogów w systemach opartych o jądro Linux. Dzieląc dysk na partycje, otrzymujemy jakby ich pewną część, obszar, na której możemy dowolnie operować na plikach dyskowych. Prosty przykład (nie bijcie za niego): czy w Windowsie C:\ to katalog? :

(łysy01) #10

No to mamy kłopot, partycja czy katalog? Zacznijmy od początku, przed instalacją Linuksa na dysku przygotowujemy partycje, a nie katalogi. Przy pomocy programu GParted, nie utworzymy katalogów, a partycje owszem. Na przygotowanej partycji Linux Native ( innaczej - /) instalujemy katalogi wybranej przez nas dystrybucji i wtedy określana jest przez większość jako partycja systemowa. Tak to jest opisane na stronie http://www.pcworld.pl/artykuly/5318/Z.W ... nuksa.html "Teraz potrzebuję jeszcze partycji systemowej Linuksa, partycji na plik wymiany Linuksa i partycji, na której będę przechowywał dane." Czy po zainstalowaniu systemu partycja zmienia się w katalog? Moim skromnym zdaniem szarego bywalca tego forum, nie zmienia się. Powód jest prosty utworzona przez nas partycja jest przestrzenią na dysku i jej pojemność jest stała, a katalog jako logiczna jednostka dysku twardego, która pomaga zorganizować znajdujące się na nim pliki po zainstalowaniu zajmuje jakąś cześć partycji. Jeżeli w katalogu przy użyciu narzędzi zainstalowanej dystrybucji zainstalujemy lub usuniemy jakieś pliki to zajmowana przez katalog przestrzeń ulegnie zmianie, a objętość partycji pozostanie bez zmian. Tak więc uważam, że wszystkie nazwy, /. katalog główny, partycja systemowa, Linux Native mieszczą się granicach prawidłowości i z tego powodu nie wycofuję się ze swojego określenia, "/ - jest partycją systemową".

(roobal) #11

Przeoczyłem to pytanie :slight_smile: Tak Linuksa instalujesz na ext3. Linuksa możesz zainstalować również na innych systemach plików, między innymi ReiserFS, Xfs i innych. Ext2 lub Ext3 to są, że tak to nazwę, standardowymi systemami plików.

@łysy01

Problem polega na tym, że większość domorosłych informatyków po prostu nazywa po swojemu różne rzeczy i tak samo jest z tym naszym "problemem" nazewnictwa, ogólnie przyjęło się mówić, że / to partycja główna, partycja /home itd. Tak samo jak wielu na pasek tytułu mówi "belka" a powiedz mi czy w informatyce znana jest taka nazwa? :slight_smile:

Żeby nasz kolega się nie pogubił i żeby nie robić zbędnych postów, wyjaśnienie (mam nadzieje zrozumiale) ostatni raz. Trzeba znać pojęcie partycji, partycja - wydzielone miejsce na dysku. Natomiast katalog może zawierać podkatalogi i pliki. Jest jeszcze jedno pojęcie jak mount, czyli montowanie. Mając pojęcie o tych trzech rzeczach, zacznijmy od partycji. Jak pisałem partycje to wydzielone miejsce na dysku, podzielone na kilka części. Na partycjach przy pomocy mount możesz zamontować katalogi, między innymi główny katalog / lub katalog /home i inne. Jak sam pisałeś za pomocą GParted tworzysz partycje, na których później montujesz konkretne katalogi. Zresztą zajrzyj do /etc/fstab , tam między innymi przypisujesz katalogu, które mają być montowane do konkretnej partycji, nadawać opcje montowania itd. Większość instalatorów robi to automatycznie i nie musisz grzebać w /etc/fstab, poużywaj kiedyś chociaż raz Gentoo to zrozumiesz dokładniej, czym się różnie partycja od katalogu głównego, nie ma czegoś takiego jak partycja systemowa /, to jest katalog zamontowany (przypisany) do konkretnej partycji ten katalog możesz zamontować również na zupełnie innej partycji. Tak samo błędne nazewnictwo jest wśród użytkowników Windowsa, którzy partycję C: nazywają systemową, a co niektórzy partycję C potrafią nazywać dyskiem C, choć to partycja a nie osobny dysk twardy. Podsumowując, wszystko to wynika z błędnego nazewnictwa, które jest stale powielane.

Pozdrawiam!

(Tomekdkm) #12

Dziękuję wam wszystkim, za naprowadzenie mnie na "dobrą drogę ku nowemu systemowi". Myślę, że w ciągu najbliższych dni spróbuję zainstalować nowy system. A czy to będzie Mandriva 2009 czy być może inny, to już na ten temat sobie poczytam. W każdym razie zrozumiałem wasze, wszystkie odpowiedzi na moje pytanie ( chociaż moje pytanie, nie było zrozumiałe przez "kake" :), którego w szczególności pozdrawiam ).Zainstalowałem sobie na wirtualnym systemie Mandrive i muszę przyznać, że bardzo fajnie to wszystko wygląda :). Pozdrawiam.