Vista Business - 32 czy 64 bity?


(Misiek1928) #1

Witam wszystkich. Nie jestem zbyt aktywnym użytkownikiem forum, ale właśnie tutaj chcę zasięgnąć rady. Nadszedł czas aby z kilku względów przejść na Vistę - jest to związane z moją pracą. Posiadam legalny system zarówno w wersji 32bit jak i 64bit, oba pracować by miały oczywiście z dodatkiem SP1. Słyszałem, a właściwie wyczytałem, że Vista 64 ma podobne problemy z wydajnością i samym działaniem sterowników co XP_64. Czy to prawda? Ktoś może to potwierdzić z własnych doświadczeń?

Konfiguracja:

AMD Athlon 64 X2 4000+

Gigabyte GA-MA69G-SH3 (AMD 690 + SB600)

2x1GB DDR2 800 Patriot

MSI GeForce 8600GT 256MB OC

BeQuiet BQ550 DarkPower

Generalnie komputer nie służy do gier, może sporadycznie. 64bity to wyższość przy obsłudze ilości pamięci operacyjnej a w niedalekiej przyszłości zapewne dojdzie kolejne 2GB - choć mógłby to być 1GB jeśli 32bit system jest lepszym rozwiązaniem.

Do tego takie peryferia jak laser Samsunga, plujka Canona i skaner HP.

Prosił bym jedynie o opinie podparte doświadczeniami, a także o nie licytowanie wyższości XP nad Vistą i na odwrót. Proszę jedynie o info na temat wyboru pomiędzy 32 a 64.


(adam749) #2

Bierz Vistę 32 bity. Wersje x64 instaluje się na kompach, gdzie jest min. 4GB RAM.


(Norbert Karwowski) #3

Ale pan misiek1928 , powiedział że z czasem dołoży jeszcze ze 2 GB RAMu. Ja bym brał 64.


(Misiek1928) #4

Dołożenie kolejnych 2GB to konieczność i kwestia czasu, a przy tym nie jest to duży wydatek. Ważna jest dla mnie kwestia sterowników. Czy Vista 64 jest na prawdę bardziej kulawa od Visty 32?


(adam749) #5

Podstawowe stery znajdziesz na x64. Jak się uprzesz i dobrze poszukasz to każde znajdziesz.


(aero) #6

Na twoim miejscu brałbym x64 wersję visty


(Clank) #7

Zdecydowanie wziołbym 32 bit, jeżeli chcesz ją używać do pracy :wink:


(Misiek1928) #8

Nie chodzi generalnie o samą dostępność sterowników ale o różnicę w wydajności i niezawodności - podobno te 64-bitowe są jeszcze mniej wydajne i bardziej awaryjne (jako przykład mogę podać Catalisty - 64'ki są podobno mniej stabilne i obniżają wydajność względem wersji 32bit). Bardzo bym także prosił o choćby króciutkie uzasadnienia, a nie proste równoważniki jakie dajecie w odpowiedzi na moje pytanie. Pozdrawiam.


(Sorbent) #9

Ja również ma ten sam problem. W ręku trzymam 2 płytki 32 i 64bit i nie wiem co włożyć do napędu. Także słyszałem, że 64bit ma problemy ze sterownikami, ale myślę, że większość nowocześniejszych aplikacji posiada już sterowniki również do wersji 64bit. Aktualnie mam 4 x 1Gb OCZ Reaper .Oczywiście Vista 32bit ze względu na "Memory hole" wykożysta coś koło 3,3Gb. Jednak niebawem zamieżam wymienieć kości na 4 x 2Gb co przemawia na kożyść systemu 64bit.

Przyłączam się do główniego pytania: ...co wybrać ?

Proszę o jakieś konkretne argumenty , a nie ...weź 32, ...weź 64 , bo równie dobrze mógłbym żucić monetą.

Pozdrawiam.


(Misiek1928) #10

Postawiłem Vistę 64 i poszła w p****. Do niczego się to g**** nie nadaje. Przepraszam za gwiazdki ale zmarnowałem na to kupę godzin. Otóż: kompletna niekompatybilność ze sprzętem. SB Audigy SE został ograniczony do 16bit/48kHz, interfejs muzyczny E-MU 0404 został ograniczony do widnienia w spisie urządzeń...

Podłączenie trzech napędów (dwa palniki DVD z czego jeden IDE i jeden SATA oraz jednego palnika Blu/HDDVD) skutkowało obecnością w systemie tylko dwóch (blu i DVD IDE) - koszmar!

System jest kompletnie nieprzydatny. Jedyne dwa pozytywy jakie udało się wychwycić w kilak godzin pracy to ładny wygląd oraz wydajne działanie 7zip'a.

Pozdrawiam, dziękuję i nie polecam :wink:


(Mateusz Galkowski) #11

Według mnie powinieneś zainstalować x64 bit. Dlaczego? Jeżeli w przyszłości dołożysz RAM-u, będziesz mógł cieszyć się jego w pełni wykorzystaniem, nie będziesz musiał robić następnego formatu. Do tego masz 64 bitowy procesor, który będzie pracował wydajniej na Viście 64 bit. Praktycznie do wszystkiego znajdziesz sterowniki pod tą Viste, wystarczy na stronę producenta wejść. Jedyny problem pojawia się przy grach pisanych pod 32 bity, ale do większości z nich można pobrać łatki z neta. Sam niedługo przestawiam się z Zpeka home edition na Viste ultimate 64 bity.

Pozdrawiam i życzę udanego użytkowania Visty :stuck_out_tongue:


(Radek Kotkowski) #12

Witam, nie chciałem zakładać nowego tematu, a ten praktycznie wpasowuje się w mój problem.

Mianowicie, czy po zakupie Visty OEM x86 istnieje możliwość wymiany tejże - np. przez kanały Microsoftu - na x64? Chodzi mi tutaj o takie rzeczy jak: wysłanie formularza, by Ci wysłali mi płytkę z systemem x64 etc.


(Rode) #13

Witam

Szkoda, że tak szybko się poddałeś - może pora :slight_smile: (3:27) była nie najlepsza do podjęcia decyzji - "zmęczenie materiału" :wink: .

Z moich doświadczeń z wersją 64:

  • "0" problemów ze sterami - wystarczy poszukać lub zastosować "unwersalny" zamiennik MS (do starszych urządzeń),

  • "0" problemów z aplikacjami,

  • nieporównywalnie lepsza stabilność systemu,

  • nieporównywalne lepsze wykorzystanie możliwości sprzętu (przy wielordzeniowcach),

  • coraz więcej aplikacji powstaje w wersji 64 i tu widzisz zdecydowana różnicę w jakości ich pracy,

  • bezpieczniejszy system (bardziej odporny na wszelkie zagrożenia z netu),

  • wybierasz przyszłość.

Dwa miesiące temu przesiadłem się z 32XP na 64VHP i "za nic" nie wróciłbym do 32 (przy Q6400).

Wskazane, sensowne, i logiczne, jest dokupienie 2GB RAM-u (choć nie konieczne) - koszt akceptowalny, skoro pracujesz na "legalach".

Komp wykorzystuję podobnie jak Ty, ale mam również w domu 2-ch nastoletnich graczy którzy męczą zestaw na wszelkie sposoby i ich opinia jest podobna.

Jeden z głównych argumentów przeciwników 64 - brak możliwości wykorzystania mocy, z braku stosownych aplikacji - "umarł" w momencie wejścia wielordzeniowców i coraz większej ich dostępności. Czasy XP to dwa rdzenie, Vistę kupujesz w zupełnie innej rzeczywistości.

Pozdrawiam i namawiam do ponowienia próby - jednak, może, "walcz" z ewentualnymi problemami o innej porze :smiley: