Vista, czy warto zainwestować ? - dyskusja

Odnosząc się do wcześniejszego tematu i przedstawionych w nim argumentów, przedstawiam swoje…

Zalety:

+ stabilność,

Jak wiadomo zależy ona również od wiedzy samego użytkownika, jak nie posiada takowej to są różnie nieprzyjemne efekty.

Jeżeli instaluje się badziewne sterowniki i oprogramowanie to skutki są takie jakie są.

+ nowe mechanizmy bezpieczeństwa,

Wreszcie MS pomyślał o bezpieczeństwie, w końcu nie każdy potrafi administrować systemem i zadbać o jego pełne bezpieczeństwo, a co za tym idzie o poprawne skonfigurowanie systemu.

+ rozbudowane narzędzia do administrowania systemem,

Wystarczy spojrzeć do manuala…

+ nowa 'jakość" szyfrowania EFS oraz funkcja szyfrowania dysków BitLocker,

j.w.

+ świetna obsługa kart inteligentnych i czytników biometrycznych,

W pracy nie spotkałem się z jakimkolwiek tego typu czytnikiem, który odmówił by posłuszeństwa pod vistą.

+ świetna funkcja rozpoznawania głosu, która jakby nie było jest wbudowana w system (czasami szwankuje ale to pestka :wink: ),

+ ochrona w postaci Windows Defender, na starcie lepiej mieć to niż nic,

+ obsługa directX 10 - kolejny chwyt marketingowy, ale należy dać na plus,

+ firewall obecnie monitoruje i filtruje nie tylko ruch przychodzący ale również i wychodzący,

+ wymuszenie na programistach pisania bezpieczniejszych aplikacji - moim zdaniem to jest chwyt marketingowy ale niech im będzie,

+ łatwiejsza możliwość naprawy systemu m.in. dzięki konsoli odzyskiwania, która ma teraz większą moc niż ta z XP-ka,

+ dla bajerantów = Aero, troszkę się wlecze ale generalnie na plus.

Wady:

  • pamięciożerność;

  • cena; ale ja mam ją Z MSDNAA ! więc to mnie nie dotyczy

  • za dużo wersji,

  • przeglądarka IE jest ociężała, głównie przez mechanizm do phisingu.


Panowie, jeżeli już piszecie coś to konkrety i nie obrzucajcie innych błotem.

Vista jest ogólnie lepsza od Xp’ka a wszyscy na nią się uwzięli za pamięciożerność, teraz ram jest bardzo tani i wszyscy jakoś zniosą przesiadkę na vistę albo na… linuksa

Ja na razie mam Xpka i kubuntu ale jak będę miał 2gb ramu to może zainstaluje.:smiley:

Do minusów można aliczyć też to że zajmuje za dużo gb jak ktoś ma dysk 80gb to może to mocno odczuć…

Zapomniałem o tym. Szczególnie katalog winsxs jak się rozrośnie, …najszybciej właśnie on przybiera na wadze.

PS. Dla ścisłości ja mam Vistę na dwóch kompach, jeden celeron 2.8, HDD 160GB, 1Gb RAM oraz C2D 1.6, HDD 160GB, 1GB RAM i Vista chodzi jak marzenie, mimo tego, że mam stosunkowo mało ramu (jak na dzisiejsze czasy).

Zakład że zaraz znowu będzie wojna i temat -> kosz?? (Chociaż oby nie :wink: )

Zalet już jest sporo, nie będę ich komentował.

Dodam wady które dla mnie od razu dyskwalifikują ten system. Oczywiście możecie się nie zgodzić :wink: :

Poza tym wymagania czyli:

  • system ogólnie jakiś zamulony, szczególnie na nieco gorszych komputerach. Według mnie system powinien być jedynie podkładką pod resztę oprogramowania, a Vista jest wręcz przeciwieństwem tego.

  • nie zawsze dobrze nadaje się do gier. Sam system wykorzystuje dużą ilość zasobów, więc teoretycznie potrzeba mocniejszego komputera, aby uzyskać wydajność podobną do np. XP.

Wniosek: Powinna być chociaż jakaś “lekka” wersja Visty.

Ja również mam nadzieję, że nie pójdzie do śmietnika, a wypowiedzi będą stały na wysokim poziomie.

Zgadzam się z tym całkowicie.

Ja w tym akurat nie upatruję słabości, ponieważ sama technologia .NET jest wporządku, ale niestety muszę przyznać, że programy pisane pod NET są nieco bardziej ociężałe od innych. Ale to głównie za sprawą dynamicznej kompilacji za pomocą kompilatora JIT - Just In Time Compiler. Podsumowując ogólnie cała platforma NET jest OK, samo środowisko wykonania CLR również - oferuje przecież lepszy mechanizm konroli wykonania kodu. Generalnie u mnie na plus.

Z tym się również zgodzę ale do innych zastosowań Vista jest systemem jak najbardziej godnym uwagi.

Microsoft swoje, a konsument swoje i tu taka przepychanka się zarysowuje.

hehe…

Widzę że kolega nie wytrzymał :wink:

Tak to przeczytałem i w sumie to “załama”… W sumie 4 pierwsze punkty rokko przemawiają “za”, reszta, albo jest mi niepotrzebna, albo nie przemawia “za”…

Caroo , jedynie 2 punkt, też mi nie pasuje, ale cóż… i tak nie ma wyjścia.

Cena… no cóż trochę to kosztuje niestety i zawsze mogło być taniej w szczególności do cen w innych krajach…

Wniosek: Powinna być chociaż jakaś "lekka" wersja Visty.

czyli 64bitowy xp PL + ogólne polepszenie funkcji i bezpieczeństwa :frowning:

Kurcze i nadal nie wiem co wybrać #-o

Generalnie pierwsze pięć punktów pisałem pod kątem roboty, a resztę tak dla jaj - w końcu musiałem napisać coś dla domowych userów :stuck_out_tongue:

Dlatego właśnie ja mam na jedym kompie Vistę, Xp-ka oraz linuksa. Każdy z nich ma w sobie to coś i oczarowuje mnie na swój specyficzny sposób.

Dla domu jak dla mnie sprawa jest prosta.

Mało, a raczej bardzo rzadko gram (i raczej w starsze tytuły) więc teoretycznie jako że wtedy może się człowiekowi nudzić mógłbym zainstalować linuxa i wystarczyło… może?

Lecz jako że komp dla mnie to narzędzie pracy, więc wymagam instalacji pewnych programów - i tu linux odpada. A w związku że myślę o 8GB to albo Vista albo nowy XP 64.

Niestety z vistą jest tak że niekiedy nie wiadomo dlaczego programy działają a innym nie, a nie chciałbym zostać królikiem doświadczalnym. Ale na razie kierunek Vista B :stuck_out_tongue:

Ech… się okaże :slight_smile:

Już z 5 temat o instalowaniu instalowaniu Visty . Ile użytkowników , tyle opinii . Temat rzeka .

Co do tego zarzutu, czytałeś http://www.vista.pl/artykuly/11939_vist … ws_xp.html

Co prawda na mocnym sprzęcie, wychodzi na to że vista lepiej wykorzystuje moc sprzętu (albo ją lepiej zarządza) ale mocnego sprzętu, to tak jak by dawać Ferrari starej babci (bez obrazy :smiley: ) czy młodemu nastolatkowi, wiadom kto lepiej wykorzysta to auto :smiley: .

Ja Visty nigdy nie kupie.Chyba że z komputerem dla mnie Vista to ■■■■.widziałem.Wolna zawiesza sie,I wodotryski mnie denerwują.

wodotryski- spraw gustu, mnie się podobają bardziej niż wygląd na xp :smiley:

wolna-zależy na jakim sprzęcie i ile syfu się na niej ma :smiley:

zawiesza się- nie potwierdzam, w ciągu ostatnich 6 miesięcy około 3 zawiechy (nie pamiętam dokładnie ale wszystkie spowodowane moją winną), oczywiście jeżeli ktoś ma dużo syfu to mu się wiesza :smiley: .

moim zdaniem nie warto. miałem niestety okazje korzystać z tego systemu na moim komputerze, w wersji ultimate .

Dlaczego

i w Home premium

Jesli masz odpowiedni sprzęt to warto :slight_smile:

Nie warto. XP lepszy.

  1. Brzydki.

  2. Akceleracja sprzętowa kart dźwiękowych wyłączona! :o :frowning:

  3. Sprawdź czy wszystkie części będą działać. Mi karta dźwiękowa działała w kratkę…

To na razie tyle…

Do zalet Visty można zaliczyć jak przedpiścy wspominali wyżej, ja od siebie dodam, że jest to system bardzo dobry do wszystkiego, ale przy bardzo dobrym sprzęcie. Do wad Visty należy jej nieprzewidywalność i niekompatybilność.

Szczerze gratuluję pewnej obiektywności ale…

Czyli dokładnie tak samo jak na XP ;]

A całe to superbezpieczeństwo opiera się na tej samej nic-nie-dającej Zaporze Systemu Windows, co w XP, tyle że trochę ulepszonej i na Windows Defenderze, który jest wbudowany w IE, który najbardziej nadaje się do ściągnięcia firefoxa albo opery ;p Dokładnie tak samo się mówiło o superbezpieczeństwie XPka. Ale ja się nie dam drugi raz nabrać na to samo.

Przeciętnego użytkownika to raczej nie powala. Poza tym jest wiele dobrych, rozbudowanych darmowych programów-narzędzi do administrowania do XPka…

Widziałem dobry, darmowy program który służy do tego samego i instalujemy go wtedy, kiedy chcemy, a nie że automatycznie zaśmieca nam system, rejestr i dysk. Mam też taki program za 5 zł z Niezbędnika ;]

I monopolowy trik MIcrosoftu uzależniający ludzi od Windowsa.

O tej Zaporze już mówiłem… poza tym w necie jest wiele dobrych, darmowych firewalli, jest on chociażby wbudowany w Avast.

Ciekawy filmik na ten temat: http://pl.youtube.com/watch?v=oiG7KFDYkLI

No niezłe ale tylko dla wybrańców.

No dobra, niech będzie.

To samo, co jest w XP tyle że ulepszone. Tak więc nic specjalnego. No, można to zaliczyć jako atut ale nie podniecajmy się zanadto.

Się wlecze i poza tym podobne efekty da się pozyskać na XP jak ktoś coś takiego chce. Nie mówię że te same ale całkiem podobne.

Wypowiedź Caroo:

Bardzo dobrze powiedziane. I wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, co to dla nas wszystkich oznacza.

Ohoo…Każdy system ma swoje wady i zalety, Aero mi owszem nie przeszkadza w Viście, ale jakby go nie było przeżyłbym.

Miałem się nie odnosić do Twych odpowiedzi ale jak widzę jakie bzdury wypisujesz na innych forach to jednak to zrobię.

Przeczytaj jeszcze raz uważnie to co napisałeś, kupy się to nie trzyma. Sorki stary ale z merytorycznego punktu widzenia nic nie wniosłeś do dyskusji.

To samo można powiedzieć o systemie Vista. Standardowo jest już dużo narzędzi, a może być ich znacznie więcej jak doinstaluje się kilkanaście ciekawych dodatków. Czyli jak widać przewagę ma tu Vista.

Jak sam napisałeś posiadasz program szyfrujący, a tu chodzi o EFS - jak nie wiesz o co chodzi to proszę przeczytaj - http://en.wikipedia.org/wiki/Encrypting_File_System

Zgadza się ale dobry trik :lol:

Powiem tak, standardowy firewall w MS Vista jest znacznie lepszy od tego znanego z XP ale mimo to używam alternatywnych rozwiązań.

Wybrańców ?? Wiele firm korzysta z tego rozwiązania. No ale jasne, przeciętnemu użytkownikowi taki wynalazek jest niepotrzebny.

Atut, chyba coś mało pod konsolą odzyskiwania pracowałeś …o ile w ogóle pracowałeś :lol: . Tutaj duży plus dla Visty.

A może powiesz mi jeszcze, że XP po zastosowaniu takiej nakładki nie traci na wydajności ?

Coś mi się zdaje, że Ty chyba wciąż na Dosie pracujesz :smiley: , dlatego takie niestworzone rzeczy wypisujesz :o .