Vista czy XP

Witam. To nie jest kolejny wątek o wyższości jednego systemu M$ nad drugim tylko pytanie. Teraz na laptopach domyślnie jest instalowana Vista, i mam pytanie z tym związane czy jeżeli odchudzę Vistę tak, że będzie ona wyglądała jak i w pewnym stopniu pracowała jak XP to czy zauważę jakąś różnicę w wydajności między nią a XP??

Laptop będzie dość mocny 2GB albo 1Gb ramu, procek jakiś dwurdzeniowy.

Pytam się bo nie wiem czy inwestować 300zł na XP?

a do czego ten laptop bo racja tych tematów o viscie i xp jest dużo. Jeśli “odchudzisz” system i nie będziesz grał i używał jakichś coreli itp to 1GB ram powinien wystarczyć. ja bym sie na razie z inwestycją w xp wstrzymał i zobaczył co vista może zaiferować Tobie bo i tak za nią “nie zapłacisz” (bo będziesz miał OEMa chyba nie?) a najwyżej potem kupisz xp.

jeżeli będziesz miał 2 GB ramu to vista będzie ok .

ja mam lapka hp c2d t5500 2x1,66 ghz 1gb ram ram intel gma 950

i vista chodziła w miare ale jednak xp lepiej :stuck_out_tongue: niekeidy zużycie ramu dochodziło do 900 mb i zaczynało mulić … więc do visty 2 gb i będzie dobrze inaczej xp .

Vista pracuje wolniej od XP i odchudzenie nic tu nie da bo biblioteki i tak będą ładowane do pamięci ram komputera, ale zwolenników tego systemu tyle ile wrogów więc wybierz najlepiej sam.

Ja polecam póki co jeszcze system XP

Nie chcę wydawać kasy na system, a za Vistę nie zapłacę bo to OEM.

Laptop będzie mi służył do oglądania filmów, szlusowania po necie, słuchania muzy, czyli ogólnie do wszystkiego.

Tylko nie do gier.

Idę do technikum informatycznego, a tam czasem się przydaje wziąć ze sobą laptopa.

ja jestem w takim technikum i laptopa mi raczej ze sobą przynosić nie trzeba :smiley: mamy sal i kmputerów pod dostatkiem :stuck_out_tongue:

Vistę da się zoptymalizować. Co prawda nigdy nie będzie chodzić tak szybko jak XP, ale i tak jest duża poprawa.

Po pierwsze zainstaluj sobie program Vista Manager - ma on dużo opcji optymalizacji Visty. Sam mam viste i sam optymalizowałem tym programem. Po drugie wywal niepotrzebne czcionki (czytałem o tym w jednym poradniku) - przyspiesza to uruchamianie systemu.

Po trzecie (jeśli używasz aero i nie chcesz go wyłączać) to ustaw dla wszystkich gier (we właściwościach plików exe) w zakładce zgodność

opcję "wyłącz kompozycje pulpitu. Wtedy gdy uruchomisz grę Aero, na czas jej działania wyłączy się. Po czwarte oczyść dysk i rejestr

z niepotrzebnego syfu (można to też zrobić za pomocą vista manager). Po piąte skorzystaj z poniższego poradnika, wyłącz niepotrzebne

usługi (można też to zrobić za pomocą vista manager), wyłącz Kontrolę Konta Użytkownika (UAC). Jeżeli używasz pakiety zabezpieczającego -

antywirusa i firewalla (ja używam eset smart security) to możesz też wyłączyć centrum zabezpieczeń i Windows Defender. Wszystko to znajduje się na stronie z poradnikiem poniżej. U mnie po zastosowaniu powyższych sztuczek system chodzi owiele szybciej, a gry (tak mi się przynajmniej wydaje) tak samo jak na WinXP :smiley:

Poradnik

http://xp.net.pl/art/vista_opt.html

Vista Manager

http://yamicsoft.com/vistamanager/

Możesz jeszcze użyć programu Sunrise Vista Konfigurator i zastosować kilka opcji

http://www.sunrise2k7.neostrada.pl/

jak 2GB to psokojnie vsta…będzie działać szybciej niż xp…jak 1GB to trochę wolniej ale i tak bedzie bdb

Nieprawda, start systemu, oczekiwanie na otwarcie programu i folderów absolutnie nie jest szybsze niż XP.

Mam w domu 2 laptopy takie same (jeden siostry drógi mój) instalowałem na nich w tym samym czasie kopie Visty i XP i uwież że Vista we wszystkim się spóźnia niż XP więc o lepszej wydajności nie ma mowy.

no to Twoje zdanie…fakt startować może i wyłączać się wolniej…ale potem dużo szybciej chodzi i napewno dużo userów to potwierdzi

Zrób downgrade! Tylko u Acera trzeba płacić 50 euro ;/ A tak to możesz chyba z Vista business zrobić downgrade wyjdzie taniej niz za profa a bedziesz miałe tak jakby 2 OS. Do wyboru do koloru XD

jeśli 2GB to Vista …

Ja się przesiadłem z XP na viste jestem w 100% zadowolony !!

ja bym poczekał za sp3 dla xp i sp1 dla vista i zobaczył

tyle że sp1 dla visty ma być w tym miesiącu… sp3 dla xp nie wiem kiedy…

sp1 już jest na torrentach od dawna…rtm to rc2 refresh 2…system niezłego kopa dostał po instalacji tego