Vista czy XP

(kosior6) #1

Witam. To nie jest kolejny wątek o wyższości jednego systemu M$ nad drugim tylko pytanie. Teraz na laptopach domyślnie jest instalowana Vista, i mam pytanie z tym związane czy jeżeli odchudzę Vistę tak, że będzie ona wyglądała jak i w pewnym stopniu pracowała jak XP to czy zauważę jakąś różnicę w wydajności między nią a XP??

Laptop będzie dość mocny 2GB albo 1Gb ramu, procek jakiś dwurdzeniowy.

Pytam się bo nie wiem czy inwestować 300zł na XP?

(Matii3000) #2

a do czego ten laptop bo racja tych tematów o viscie i xp jest dużo. Jeśli “odchudzisz” system i nie będziesz grał i używał jakichś coreli itp to 1GB ram powinien wystarczyć. ja bym sie na razie z inwestycją w xp wstrzymał i zobaczył co vista może zaiferować Tobie bo i tak za nią “nie zapłacisz” (bo będziesz miał OEMa chyba nie?) a najwyżej potem kupisz xp.

(Clubbasse207) #3

jeżeli będziesz miał 2 GB ramu to vista będzie ok .

ja mam lapka hp c2d t5500 2x1,66 ghz 1gb ram ram intel gma 950

i vista chodziła w miare ale jednak xp lepiej :stuck_out_tongue: niekeidy zużycie ramu dochodziło do 900 mb i zaczynało mulić … więc do visty 2 gb i będzie dobrze inaczej xp .

(PaPuX) #4

Vista pracuje wolniej od XP i odchudzenie nic tu nie da bo biblioteki i tak będą ładowane do pamięci ram komputera, ale zwolenników tego systemu tyle ile wrogów więc wybierz najlepiej sam.

Ja polecam póki co jeszcze system XP

(kosior6) #5

Nie chcę wydawać kasy na system, a za Vistę nie zapłacę bo to OEM.

Laptop będzie mi służył do oglądania filmów, szlusowania po necie, słuchania muzy, czyli ogólnie do wszystkiego.

Tylko nie do gier.

Idę do technikum informatycznego, a tam czasem się przydaje wziąć ze sobą laptopa.

(Matii3000) #6

ja jestem w takim technikum i laptopa mi raczej ze sobą przynosić nie trzeba :smiley: mamy sal i kmputerów pod dostatkiem :stuck_out_tongue:

(egonek) #7

Vistę da się zoptymalizować. Co prawda nigdy nie będzie chodzić tak szybko jak XP, ale i tak jest duża poprawa.

Po pierwsze zainstaluj sobie program Vista Manager - ma on dużo opcji optymalizacji Visty. Sam mam viste i sam optymalizowałem tym programem. Po drugie wywal niepotrzebne czcionki (czytałem o tym w jednym poradniku) - przyspiesza to uruchamianie systemu.

Po trzecie (jeśli używasz aero i nie chcesz go wyłączać) to ustaw dla wszystkich gier (we właściwościach plików exe) w zakładce zgodność

opcję "wyłącz kompozycje pulpitu. Wtedy gdy uruchomisz grę Aero, na czas jej działania wyłączy się. Po czwarte oczyść dysk i rejestr

z niepotrzebnego syfu (można to też zrobić za pomocą vista manager). Po piąte skorzystaj z poniższego poradnika, wyłącz niepotrzebne

usługi (można też to zrobić za pomocą vista manager), wyłącz Kontrolę Konta Użytkownika (UAC). Jeżeli używasz pakiety zabezpieczającego -

antywirusa i firewalla (ja używam eset smart security) to możesz też wyłączyć centrum zabezpieczeń i Windows Defender. Wszystko to znajduje się na stronie z poradnikiem poniżej. U mnie po zastosowaniu powyższych sztuczek system chodzi owiele szybciej, a gry (tak mi się przynajmniej wydaje) tak samo jak na WinXP :smiley:

Poradnik

http://xp.net.pl/art/vista_opt.html

Vista Manager

http://yamicsoft.com/vistamanager/

Możesz jeszcze użyć programu Sunrise Vista Konfigurator i zastosować kilka opcji

http://www.sunrise2k7.neostrada.pl/

(Kubakuderski) #8

jak 2GB to psokojnie vsta…będzie działać szybciej niż xp…jak 1GB to trochę wolniej ale i tak bedzie bdb

(PaPuX) #9

Nieprawda, start systemu, oczekiwanie na otwarcie programu i folderów absolutnie nie jest szybsze niż XP.

Mam w domu 2 laptopy takie same (jeden siostry drógi mój) instalowałem na nich w tym samym czasie kopie Visty i XP i uwież że Vista we wszystkim się spóźnia niż XP więc o lepszej wydajności nie ma mowy.

(Kubakuderski) #10

no to Twoje zdanie…fakt startować może i wyłączać się wolniej…ale potem dużo szybciej chodzi i napewno dużo userów to potwierdzi

(Krzysiekaczor) #11

Zrób downgrade! Tylko u Acera trzeba płacić 50 euro ;/ A tak to możesz chyba z Vista business zrobić downgrade wyjdzie taniej niz za profa a bedziesz miałe tak jakby 2 OS. Do wyboru do koloru XD

(chrucik) #12

jeśli 2GB to Vista …

Ja się przesiadłem z XP na viste jestem w 100% zadowolony !!

(Adax) #13

ja bym poczekał za sp3 dla xp i sp1 dla vista i zobaczył

(klopas) #14

tyle że sp1 dla visty ma być w tym miesiącu… sp3 dla xp nie wiem kiedy…

(Kubakuderski) #15

sp1 już jest na torrentach od dawna…rtm to rc2 refresh 2…system niezłego kopa dostał po instalacji tego