Vista i 4 GB ramu

Mam problem z RAM’em, mianowicie w Viscie podaje mi w różnych miejscach inne wartości. W menadżerze zadań mam ok 3.5 GB, to samo w narzędziu diagnostycznym DirectX. A CPU-z podaje że mam 4GB. Mam 2x2GB Geila.

http://photosector.lua.pl/obr/ram.jpg

Masz 32-bitową Vistę. Ona wykrywa około 3-3,5 Gb RAMu. To normalne.

Vista x64 też ma czasami z tym problem viewtopic.php?f=22&t=268091&p=1791176#p1791176

Syetem wykrywa poprawnie. Masz Viste 32- bit i jest dokładnie tak samo jak z XP. Vista i XP wersje 32 bitowe adresują tylko do 4GB pamięci … tylko musisz pamietac o tym, że do zaadresowania jest też pamięć karty graficznej, więc w Twoim przypadku jest najprawdopodobniej tak, że masz grafike z 512 MB pamięci, więc Vista widzi 4 GB minus 512 MB czyli ok. 3,5 GB.

a mnie sądzisz że karta graficzna ma swoją pamięć? :x

co ma pamięć na GPU do pamięci ram w PC? :expressionless:

sayler666 ,

Windows 32-bit “rozpoznaje” do 3.5GB, CPU-Z podaje co jest umieszczone w slotach, a system co jest dostępne do użycia, czyli około 3.2-3.5GB :wink:

Jak już wspomniano jest to kwestia limitu przestrzeni adresowej do 4 GB, w które to 4 GB wchodzi pamięć główna komputera, pamięć karty graficznej oraz obszary pamięci rezerwowane przez urządzenia.

Natomiast chciałem przypomnieć, że mając licencję na Vistę można zainstalować zarówno 32- jak i 64-bitową wersję używając tego samego klucza. Mówi o tym EULA (zdaje się pkt. 2, jeśli dobrze pamiętam). Oczywiście legalne jest posiadanie na komputerze tylko 1 z tych wersji w danym momencie. Dotyczy to zarówno pudełkowych, jak i OEM-owych wersji systemu.

OTy kosmos.JNJN

hmmm… to dziwne z tym wykrywaniem 3,5 GB, bo ja mam 32bit i mi widzi 4 GB…

poszukaj na forum już były chyba z 4 tematy ;{