Vista i ubuntu - który pierwszy zainstalować?


(Piotr Szymanski) #1

Witam

Otóż chcę zainstalować jakąś wersję linuxa (związku z małą ilością wirusów na ten system). Prawdopodobnie będzie to chyba najpopularniejsza wersja linuxa - ubuntu. Na tym samym komputerze chciałbym zainstalować Vistę. I teraz pytanię, który pierwszy system zainstalować. Czy to jest bez znaczenia, czy trzeba najpierw ubuntu -> Vista albo vista -> ubuntu.

Pozdrawiam,

szyman_12


(Kaka') #2

Najlepiej dla Ciebie będzie, jeśli pierwszym systemem jaki zainstalujesz, będzie Windows Vista. Potem instaluj Ubuntu.


(grand) #3

Mała prezentacja :arrow: Linux: Instalacja systemu


(Piotr Szymanski) #4

A sorka, że się trochę głupio zapytam . A ile miejsca trzeba przygotować miejsca na tego ubuntu?


(rgabrysiak) #5

Myślę że ok. 5-6 GB powinno wystarczyć, choć jeśli masz duży dysk to przeznacz z 10GB


(Kolmar) #6

Ok. 7-8 GB wystarczy + partycja home.


(Piotr Szymanski) #7

Czy ja dobrze rozumiem, że aby zainstalować linuxa trzeba mieć : partycję główną, partycję wymiany i partycję home ?? I ile na to wszystko miejsca (n główną partycję dam 15 GB)


(rgabrysiak) #8

Nie chcę być złośliwy ale obejrzyj prezentację na vortalu dot. instalacji linuksa, wyjaśniono w niej szczególnie kwestię partycjonowania dysku:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34 ... ja+systemu


(Piotr Szymanski) #9

No ja obejrzałem i szczerze powiem, że nie kapuje oco chodzi z tym partycjonowaniem dysków :frowning:


(pakierhakierxd) #10

10 gb-15gb na partycje glowna 512 mb na partycje wymiany chyba swap jak sie nie myle;] pare razy instalowalem linuxa ubuntu a potem go usuwalem:P


(Kolmar) #11

Muszą być minimum dwie partycje (/root oraz swap, partycja wymiany). Dobrze jest jak dodatkowo utworzysz trzecią partycję /home, partycja ta spełnia funkcję podobną do C:\Users na Vista lub C:\Documents & Settings\user\ na XP.


(Piotr Szymanski) #12

Aha i jeszcze jedno. Mam jeden dysk twardy. Czy dobrze z tego rozumiem, że te partycje/dyski będą się nazywać hda , itp.


(rgabrysiak) #13

Tak jak mówisz, dyski będą się nazywać kolejno hda, hdb itd. a partycje na nich np. hda1, hda2

Gdybyś nie mógł zrozumieć mojego wytłumaczenia podam ci link który objaśni ci co i jak:

http://jakilinux.org/instalacja/podzial-na-partycje/

http://jakilinux.org/pierwsze-kroki/sys ... e-i-dyski/

Pozdrawiam


(Kolmar) #14

Tak w zależności jaki typ dysku Masz nazwa może przyjąć postać hda lub sda.

Więcej informacji znajdziesz tutaj - http://pl.docs.pld-linux.org/pl_dysk_nazwy.html

Dodatkowo - http://swiat-informatyki.blogspot.com/2 ... tycje.html


(Piotr Szymanski) #15

Witam

Mam problem. Przed instalacją chciałem przetestować ubuntu i cały czas leci mi coś takiego : http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... d8f6a.html

Proszę o pomoc


(Elkanguro) #16

Spróbuj uruchomić Ubuntu z opcją all_generic_ide

wpisujesz ją wciskając chyba F6 lub coś innego, w tej chwili nie pamiętam (musisz wybrać opcję uruchomienia z dodatkowymi opcjami czy jakoś tak i dopisać to)


(Kolmar) #17

To mi się kojarzy jedynie z błędem odczytu dysku CD/DVD. Przeczyść płytkę miękką szmatką i spróbuj ponownie uruchomić ubuntu live CD.


(Piotr Szymanski) #18

Witam

elkanguro dzięki pomogło!

Spodobał mi się ten system i chcę go zainstalować tylko mam pytanie w jakim systemie plików sformatować główną partycję ? (ext3 z księgowaniem, ext , Reiser FS z księgowaniem, JFS z księgowaniem, XFS z księgowaniem, Fat /). I druga rzecz kiedy się wybiera dysk na katalog home??

Pozdrawiam

szyman_12


(Kolmar) #19

System plików ustaw jako ext3 z księgowaniem, a partycję pod katalog home przydzielasz podczas partycjonowania dysku (w wizardzie partycjonowania, montujesz wybraną partycję jako /home).


(Elkanguro) #20

Ciesze się, że pomogło:)

co do partycjonowania i systemu plików to wedle wyboru. Ja mam / na ext3, /home na ext2 i jeszcze jedną partycję na ReiserFS. Bierz co chcesz:)

Partycję /home będziesz wybierał w którymś tam kroku graficznego instalatora, tylko pamiętaj aby w tym kroku wybrać ostatnią opcję tj. partycjonowanie manualne (dla zaawansowanych) i tam sobie spokojnie podzielisz dysk na partycje. Ewentualnie polecam bardzo skorzystanie z narzędzia GParted, które chyba znajduje się w wersji LiveCD w System --> Administracja --> GParted albo z linuksa GParted LiveCD. Ja zawsze tak robię, że pierw za pomocą GParted robię partycje a potem podczas instalacji systemu już tylko wybieram na której partycji co ma być zamontowane. Jest to bardzo wygodne.

Pozdrawiam