Vista nie widzi XP, XP nie da się naprawić

Witam!

Mój temat nie jest nowy, ale postanowiłam jednak założyć nowy wątek niż podciągać starszy. Przekopałam się już chyba przez wszystkie możliwe wątki jednak nie mogłam sobie poradzić z problemem.

Na partycji C miałam XP, na D zainstalowałam Vistę. Vista pozmieniała sobie literki dysków tak, że teraz jest na C a XP na D.

Nie byłoby to takie straszne, gdyby wszystko dobrze się uruchamiało. W tej chwili uruchamia mi się tylko Vista.

Na XP nie mogłam włączyć konsoli odzyskiwania systemu, dopiero jak wsadziłam do napędu płytę ze starszą wersją XP (bez SP2) to ruszyła konsola. Niestety polecenie fixboot całkiem rozwala bootowanie i nawet vista się nie uruchamia (pomaga dopiero naprawa z płyty visty).

Nic mi nie wykrywa tego starego windowsa. Przez to jeszcze bardziej namieszałam, bo myślałam, że instalator XP wykryje, że system już jest zainstalowany i tylko go naprawi a on nie wykrył i jeszcze raz mi XP’ka zainstalował na tej samej partycji co poprzedni (tylko teraz do katalogiu WINDOWS.0). Po instalacji drugiego XP, uruchamiał się tylko on, do starszego nie było dostępu, podobnie do visty. Z tamtego poziomu też nic nie zdziałałam, vięc przywróciłam vistę. W viście za pomocą komend bcdedit i programu VistaBootPRO udało mi się dorzucić do bootloadera dwie pozycje: Windows XP i Starsze wersje systemu windows. Niestety natym się kończy, bo po uruchomieniu kompa i wyboru pozycj innej niż vista nic się nie uruchamia (wyświetla się ntldr, problem z odnalezieniem aplikacji). Co dalej z tym robić?

http://support.microsoft.com/default.as … ;pl;919529

Ta pomoc odnosi się do problemu, gdy zainstaluje się najpierw nowszy system potem starszy i nie widzi visty. U mnie jest na odwrót. Najpierw był XP, potem Vista i nie widzi XP.

Już wcześniej wpisywałam te polecenia, ale spróbowałam kolejny raz.

Po uruchomieniu komputera jest do wyboru

1.Vista

  1. Windows XP

  2. Starsza wersja windows.

Gdy wybiorę 2 lub 3 wyświetla się napis, że uruchamianie systemu nie powiodło się, prosi żeby włożyć dysk instalacyjny i zrobić naprawę (tylko chyba chodzi tu o dysk instalacyjny visty - on nic nie naprawia, bo instalator widzi tylko zainstalowaną vistę).

Dalsze szczeóły:

Plik: \ntldr

Stan: 0xc000000f

Informacje: Nie można załadować wybranego wpisu z powodu braku lub uszkodzenia aplikacji.

Ja bym może radził dośc restrykcujną metode, ale byc może pomoże. Spróbuj sformatować obydwie partycje (no instalatorem win xp), potem wgraj na dysk c win xp. Następnie gdy Ci sie to uda z poziomu windowsa xp wgraj sobie Vistę. Ja miałem podobny problem, też mi pozamieniało partycje. Zrobiłem tak jak napisałem i teraz mam xp na dysku c, a Vistę w moim przypadku na dysku g i nie ma żadnego problemu :slight_smile:

Też wpadłam na pomysł, żeby zainstalować ponownie vistę z poziomu xp. Tylko, żeby się xp uruchomił… nie chcę go instalować po raz 3.

A nie bardzo uśmiecha mi się fromatować dwie partycje, bo na tej z XP mam trochę danych i kopia zapasowa zajęłaby trochę płyt. Już jak mi się zainstalował xp po raz drugi to się przeraziłam, że mi wcięło wszystkie dokumenty, ale na szczęście są (jeszcze nie sprawdziłam, czy mi folderów z pocztą nie wywalił).

Dlatego najlepiej jest mieć osobną partycję na sam system, żeby potem nie było problemu z formatem. A próbowałaś naprawić xp z poziomu instalatora (tylkoe nie przy użyciu konsoli)

Miałam partycję na sam system, później zrobiłam porządki na drugiej żeby zrobić miejsce na vistę.

Próbowałam naprawiać system z instalatora - instalator visty widzi i naprawia tylko vistę, instalator XP nawet nie poznał, że już mam ten system zainstalowany i jeszcze raz go sobie zainstalował.

Ech, potrzebne mi to było…

Jeżeli Ci odpala Vista normalnie to możesz spróbować poprzenosić najważniejsze dane na inna partycje i wtedy ewentualnie sformatować i wgrać świerzego XP, a potem znowu Vistę. Może jest to trochę czasochłonne, ale byc może by pomogło. Ewentualnie możesz jeszcze sprawdzić opcje uruchamiania systemu. Musisz wejść do panelu sterowania (najlepiej jak przełaczysz sobie na widok klasyczny) potem System, nastepnie klikasz na zaawansowane ustawienia systemu i tam masz opcje uruchamianie i odzyskiwanie i tam możesz zobaczyc czy się cos nie pokisiło.

ech, trochę leniwa jestem. 10 razy wszystko przerzucać z jednej partycj na drugą. Ale chyba nie będę miała innego wyboru, może część tych danych nagram, tylko muszę coś do wypalania zainstalować.

W opcjach uruchamiania i odzyskiwania mam 3 systemy, ale i tak tylko vista startuje. Poza tym, to nie wiem czy reszta jest ok, bo aż tak się na tym nie znam.

A vista widzi na odwrót hmmm…

A jak widzi konsola odzyskiwania systemu windows XP ?

Może spróbuj ustawić partycje na której jest XP jako bootowalną i w tedy tą komendą FIXBOOT wgrać nowego boota…

Konsola widzi już zamienione litery dysków. A po fixboot nic się nie uruchamia - ani XP ani Vista.

Wczoraj zauważyłam w instalatorze XP jeszcze ciekawsze numery partycji:

c: (1)

d: (3)

e: (2).

Przy instalacji to już teraz tylko po ilości wolnego miejsca najłatwiej rozpoznać co jest co. W konsoli odróżniam systemy po wielkości liter.

C:\Windows - Vista

D:\WINDOWS - XP

Złączono Posta : 10.02.2007 (Sob) 15:15

Ostatecznie rozwiązałam problem. :smiley:

Zainstalowałam jeszcze raz na nowo XP (znowu katalog windows.0). W nowym systemie dało się wyedytować boot.ini (nie wiem dlaczego, ale w starym były z tym problemy), wywaliłam z bootowania nowego XP i udało mi się uruchomić xp z którego dotychczas korzystałam (ze wszystkimi zainstalowanymi programami, dokumentami, pocztą itp). Z poziomu XP zainstalowałam vistę (niestety bez kolejnej instalacji się nie obyło).

Teraz mam do wyboru vistę i xp.

Zawsze sceptycznie podchodziłam do instalowania “windowsa z windowsa”. Jak się okazało, ten prostszy sposób w tym wypadku dużo lepiej się spisuje. A instalacja z poza windowsa skutkuje wielkimi problemami.

Dziękuję tym, którzy dali swoje rady.

u mnie nie widzi XP, a formatowalem wszystkie dyski, zainstalowalem pierw XP a pozniej Vista i nic… wlacza sie tylko Vista, nie ma zadnego wyboru… da sie jakos XPka odpalic?

Ja mam podobny problem tylko z tym że,umnie jest tak:gdy włącze XP to XP jest na dysku C:,natomiast gdy jestem na Viscie to Vista jest na C,a XP na D.czy to jest normalne! :roll:

morfeusz48, clamaran85 - instalowaliście vistę z poziomu XP?

U mnie zadziałała tylko instalacja visty z XP.

Po instalacji z bootowania płyty też miałam tak, że vista widziała się na c, a jak udało mi się dostać z powrotem do starego windowsa to zdziwiłam się, że on dalej widzi się na c…

Po instalacji visty z xp litery dysków są takie jak powinny być.

Ja instalowałem Viste z bootowania,ze dwa miesiące temu miałem podobny problem z tym że Viste skasowałem i już XP niedało się uruchomić,musiałem go sformatować,widzę że popełniłem ten sam błąd :cry: Będę musiał się psłużyć Twoją metodą.Dzięki Bardzo :oops:

a korzystaliście z programu: http://www.vistabootpro.org/ mi on pomogl i juz vista i xp wspolpracuja jak nalezy:) dajcie znać czy sie udalo:)

Korzystałam z tego programu ale niewiele dał. Udało się zrobić menu wyboru systemu, ale miałam rozwalony boot.ini z XP i starszy system się nie uruchamiał. Nie dało się też za nic wyedytować boot.ini z poziomu visty ani naprawić go za pomocą konsoli (dodałam jakieś nowe wpisy za pomocą komendy bootcfg /rebuild ale chyba jeszcze bardziej namieszałam). Dopiero w XP można było go porządnie zmodyfikować.

Męczyłam się nad tym chyba ze 3 wieczory ale w końcu się udało. I cieszę się, że nie straciłam nic ze starego XP. Żałuję tylko, że nie podzieliłam dysku na większą ilość partycji, bo teraz będę musiała instalować programy na tym samym dysku co system.

Witam, czy instalując Viste pod kontrolą Windowsa XP, będę miał Windows XP na partycji C: a Viste na partycji D: :?: bo nie uśmiecha mi ponowna instalacja XP + soft ;/

Tak, tylko musisz przy instalacji pamiętać o wybraniu drugiej opcji - zaawansowanej instalacj/ instalacji użytkowanika (czy jak to się tam nazywało) aby móc wybrać dysk, na którym chcesz zainstalować system.

Zasugerowałem się instalacją Visty spod XP no i zrobił mi się bałagan:mam dwa dyski pierwszy-80GB a drugi 160GB,na pierwszym mam XP i dwa dyski logiczne-C i D,a na drugim cztery dyski E.F.G.H.Otóż straciłem dysk D,który zamienił się na dysk J o nazwie Power Quest inie jest widoczny w panelu >Mój Komputer< i mało tego straciłem>Konto Administratora< w Trybie Awaryjnym.XP mam C:,a Viste miałem na E:Bardzo proszę o POMOC! !!

PS.Miałem zainstalowany Partition_magic_8. :shock: :x