Vista Odczyt S.M.A.R.T - NIe dziala ;/

Mianowicie, posiadam Viste Home Premium, Dysk twardy Samsung.

Jedno co jest pewne to to ze SMART działał na Windows XP, zaś Na Viscie już go po prostu nie ma. Wszelakie programy które odczytują wartości SMART, oznajmiają mi ze owego nie ma.

I tu Pytanie, czy jest jakiś Patch, a może czego po prostu nie włączyłem by Vista mogla odczytywać SMART ?

post-69870-13856533808419_thumb.jpg

Pewnie razem z OSem zmieniłeś sprzęt -> nForce 5 widzi HDD jako SCSI i żeby odczytać smarta trzeba użyć innego oprogramowania (np. astry) jeśli masz intela to spróbuj przełączyć tryb w biosie na IDE. Kliknij PPM na jakiejś partycji wybierz właściwości -> sprzęt i zobacz jak jest wykrywany HDD.

Po zainstalowaniu Windows XP, program HD Tune odczytuje wartości SMART. Sprzęt nie zmieniany.

http://www.vistaheads.com/forums/micros … vista.html

To jest praktycznie jedyna sensowna wiadomość, która udało mi sie znaleźć w necie.

Dlatego pytałem sie o jakieś patche lub sposoby włączenia(jeśli sie da) odczytu SMART.

Jeśli kogoś Interesuje to moja płyta => Gigabyte GA-M61PM-S2

Dysk twardy => SAMSUNG HD161HJ

Jak na razie zostanę na XP, ale wolałbym dowiedzieć sie, (jeśli istnieje taka możliwość) jak włączyć odczyt SMART w Viście.

W XP z tego co widzę tez można “usunąć” dysk tak jak zwykłego pendrive, a w Linuksie(i XP) nie ma żadnych przeszkód by odczytać SMART.

Dziękuje i Pozdrawiam.

by włączyć obsługę smart w Viście musisz zrezygnować z NCQ (intel matrix storage) oraz uruchamiać hdtuna z uprawnieniami ADMINISTRATORA.